دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس پارک نوآوری و فناوری نفت و گاز:

موضوع دانش‌بنیان شدن صنعت نفت روی زمین ماند

موضوع دانش‌بنیان شدن صنعت نفت روی زمین ماند
رئیس پارک نوآوری و فناوری نفت و گاز گفت: موضوع دانش‌بنیان شدن صنعت نفت روی زمین مانده و اقدامات وزارت نفت در این راستا کافی نیست.
کد خبر : 873475

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمد اسماعیل کفایتی، رئیس پارک نوآوری و فناوری نفت و گاز در دومین کنفرانس فناوری‌های نوین در انرژی و مواد که امروز پیش از ظهر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب برگزار شد، گفت: مدیریت نوآوری مهم‌تر از مدیریت فناوری است.

وی با بیان اینکه مأموریت پارک فناوری و نوآوری بر اساس مدیریت نوآوری است، اظهار کرد: متأسفانه به ازای هر بشکه نفت ۳۲۰ دلار ارزش افزوده دریافت می‌کنیم که این عدد بسیار پایینی است و برای ارتقای آن راهی جز فناوری و نوآوری نداریم.

کفایتی مطرح کرد: موضوع دانش‌بنیان شدن صنعت نفت روی زمین مانده و اقدامات وزارت نفت در این راستا کافی نیست. به بیان دیگر، افزایشتولید تنها توسط حفر چاه صورت نمی‌گیرد.

رئیس پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز ادامه داد: در حال حاضر استخراج از معادن نفت ۲۰ درصد است که باید با استفاده از فناوری آن را گسترش دهیم؛ چراکه این آمار در برخی از کشورها بالای ۷۰ درصد است.

وی عنوان کرد: بحث تولید به معنای خام‌فروشی نیست و باید این رویکرد تغییر کند. همچنین ارتقای تحقیق و توسعه در ارزش‌افزوده می‌تواند مؤثرباشد.

به گفته کفایتی، با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی باید از مفهوم خام‌فروشی عبور کرده و تولید را از تجارت جدا کنیم.

رئیس پارک فناوری و نوآوری نفت ادامه داد: باید محور زنجیره ارزش  صنعت باشد؛ محور صنعت نیز تحقیق و توسعه است.

کفایتی مطرح کرد: تولید دانش‌بنیان ریسک بالایی دارد و بایستی به این سمت حرکت کنیم؛ با جلوگیری از قاچاق سوخت باید از سرمایه‌سالاری نیز بگذریم و نقش خوبی برای مهندسی فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه باید ارتباط دانشگاه و صنعت با رویکرد نوآورانه تغییر کند، اظهار کرد: نسل چهارم دانشگاه‌ها به عنوان نسل کارآفرین برای کشور حائز اهمیت است و ظرفیت خصوصی و بخش دولتی برای دانشگاه‌ها کافی نیست. نگاه جدی به کارآفرینی نوآورانه ضرورت دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته