دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تشدید محدودیت صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی به چین

تشدید محدودیت صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی به چین
آمریکا محدودیت صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی به چین را تشدید می‌کند.
کد خبر : 873452

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری آنا به نقل از رویترز، یک مقام آمریکایی به عنوان بخشی از اقدامات آتی دولت بایدن برای جلوگیری از صادرات بیشتر تراشه هوش مصنوعی گفت: آمریکا برای جلوگیری از فروش تراشه‌های آمریکایی به چین که محدودیت‌های دولتی را دور می‌زنند، گام‌های جدید برخواهد داشت.

این قوانین جدید که رویترز برای اولین بار جزئیات آن‌ها را گزارش می‌کند، به محدودیت‌های گسترده آمریکا در ارسال تراشه‌های پیشرفته و تجهیزات گیمینگ به چین که اکتبر گذشته رونمایی شد، اضافه خواهد شد. افراد دیگری که با این موضوع آشنا هستند می‌گویند که انتظار می‌رود این به روزرسانی‌ها در هفته جاری منتشر شوند.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، گفت: قوانین جدید برخی از تراشه‌های هوش مصنوعی را که تحت پارامتر‌های فنی فعلی قرار می‌گیرند، مسدود خواهد کرد و در عین حال از شرکت‌ها می‌خواهد محموله‌های دیگران را گزارش دهند.

سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا که بر کنترل صادرات نظارت دارد، از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

آخرین سرکوب صادرات فناوری به چین همزمان با تلاش‌های آمریکا برای از بین بردن روابط دشوار بین دو اقتصاد بزرگ جهان است. چندین عضو ارشد دولت بایدن در ماه‌های اخیر با همتایان چینی خود دیدار کرده‌اند و آخرین دور قوانین، تلاش‌های دیپلماتیک را پیچیده‌تر می‌کند.

دولت بایدن گفته است که این محدودیت‌های صادراتی را برای جلوگیری از تقویت ارتش چین طراحی کرده است. پکن ایالات متحده را به سوء استفاده از کنترل صادرات برای سرکوب شرکت‌های چینی متهم کرده است. این محدودیت‌ها یک تغییر تاریخی در سیاست‌های فناوری ایالات متحده و چین است.

سفارت چین در واشنگتن به درخواست برای اظهار نظر درباره این موضوع پاسخ نداد.

سال گذشته، محدودیت‌های دولتی باعث شد انویدیا، با ارزش‌ترین تراشه‌ساز جهان، دو مورد از پیشرفته‌ترین تراشه‌های هوش مصنوعی خود را به مشتریان چینی ارسال نکند، تراشه‌هایی که استاندارد صنعتی برای توسعه چت‌بات و سایر سیستم‌های هوش مصنوعی شده‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته