دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

افزایش قابل توجه تولید برنج با کمک گیاه هیبریدی جدید

افزایش قابل توجه تولید برنج با کمک گیاه هیبریدی جدید
محققان طی یک پروژه آزمایشی با هدف تولید برنج هیبریدی در استان سی چوان در جنوب غربی چین، گیاهی دورگه ایجاد کردند که می‌تواند میزان تولید برنج را افزایش دهد.
کد خبر : 873188

به گزارش خبرنگار علم و فناوری آنا، طی دهه‌های اخیر جمعیت انسان در سراسر کره زمین با رشد فزاینده‌ای افزایش یافته و این موضوع در شراطی است که منابع حیاتی سیاره ما محدود است. به همین دلیل استفاده از فناوری‌های نوین برای افزایش تولید، اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از این منابع که باید در تولید آن تحول انجام شود، محصولات کشاورزی هستند.

تا چند سال پیش چین پرجمعیت‌ترین کشور جهان محسوب شده و این کشور به همراه هند تنها کشور‌هایی در کره زمین محسوب می‌شوند که جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر دارند. در این شرایط تأمین نیاز‌های غذایی این جمعیت کار بسیار دشواری است، به همین دلیل محققان در حال بررسی و مطالعه گونه‌های گیاهی هستند که قادر به تولید محصول بیشتر با نیاز کمتر به آب و سایر منابع باشد.

در این راستا و طی یک پروژه آزمایشی با هدف تولید برنج هیبریدی در استان سی چوان در جنوب غربی چین، محققان گیاهی دورگه ایجاد کردند که در برخی مزارع کاشته شده و پس از بازرسی در محل توسط کارشناسان برای دستیابی به عملکرد قابل توجه تک فصلی مشخص شد این گیاه قادر است بسیار بیشتر از برنج معمولی محصول ارائه کرده و میزان تولید برنج این گیاه ۱۲۵۱ و نیم کیلو در هر ۰.۰۶۷ هکتار اعلام شد.

استفاده از این گیاه دورگه و هیبریدی جدید می‌تواند تولید برنج را با حفظ کیفیت آن تا حد زیادی افزایش داده و محصول بیشتری را از یک زمین ارائه کند؛ البته توجه به این موضوع نیز مهم است که شهرستان دچانگ در استان خودمختار لیانگ شان یی سی چوان، جایی که پروژه در آن واقع شده است، دارای شرایط نور و دمای مطلوب، تفاوت دمای قابل توجه روز و شب، کیفیت آب خوب و شرایط ایده آل برای تجمع مواد آلی در برنج است.

طی این مطالعات آزمایشی برای بررسی گیاه برنج هیبریدی جدید، سه مزرعه برنج به طور تصادفی توسط تیمی به رهبری انجمن تخصصی علوم کشاورزی استان هونان در مناطق مرکزی چین برای برداشت مکانیکی و محاسبه میانگین عملکرد انتخاب شدند.

در صورت تأیید نهایی، این گیاه برنج هیبریدی می‌تواند جایگزین انواع برنج فعلی شده و با مصرف آب کمتر، در یک زمین کشاورزی محصول بیشتری تولید کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر