دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

درمان بیماری سالک با داروی دانش‌بنیان ایرانی

درمان بیماری سالک با داروی دانش‌بنیان ایرانی
یک شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه دارو و فرآورده‌های پیشرفته تشخیص و درمان از تولید یک کرم گیاهی با اثر درمانی بر زخم سالک خبر داد.
کد خبر : 873042

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، فریبا نعمتی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان با اشاره به اینکه هدف اصلی شرکت تولید دارو‌های تنظیم‌کننده سیستم ایمنی قابل‌استفاده در درمان بیماری‌های گوناگون با تأکید بر درمان سرطان، بیماری‌های عفونی، بیماری‌های التهابی مزمن و خودایمن، تولید دانش فنی برای شناسایی، استخراج و فرمولاسیون ایمونومدولاتور‌ها و تولید مکمل‌های تنظیم‌کننده سیستم ایمنی است، گفت: در حال حاضر یکی از حوزه‌های تخصصی فعالیت شرکت، شناسایی و استخراج ایمونومودولاتور‌های گیاهی است.

به گفته نعمتی، یکی از محصولاتی که جزء «ایمونومدولاتور‌ها» گیاهی در آن مورداستفاده قرار گرفته است کرم ۱LeishG با اثر درمانی بر زخم سالک یا لیشمانوز جلدی است که در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، شبکه‌های بهداشت و کلینیک‌های پوست کاربرد دارد.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش دامنه این بیماری در چند سال اخیر در بسیاری از استان‌های کشور مانند ایلام، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و ... کاربرد آن در داخل کشور بسیار فراوان خواهد بود همچنین کشور‌های حوزه مدیترانه نیز به‌وفور به این بیماری مبتلا هستند و می‌توانند مصرف‌کننده این دارو باشند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: فرآورده های‌تک ۱LeishG که حاصل تحقیقات و مطالعات محققان و دانشمندان شرکت در بیش از ۲۰ سال گذشته است، مراحل انجام مطالعات آزمایشگاهی و بالینی را به پایان رسانده و در طی این مدت با انجام مطالعات بالینی مختلف فرمولاسیون آن بهینه شده است. اثربخشی فرآورده طبیعی ۱LeishG در زخم‌های کوچک ۱۰۰ درصد و در زخم‌های بزرگ مشابه داروی استاندارد خارجی است.

وی ادامه داد: این محصول که از جنبه‌های مختلف در درمان لیشمانیوز جلدی مؤثر است ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد؛ ازآنجایی‌که یکی از معضلات اصلی بیماری سالک، اسکار بجا مانده پس از درمان بیماری است، فرآورده ۱LeishG این ویژگی منحصربه‌فرد را دارد که علاوه بر درمان بیماری با خاصیت ترمیم‌کنندگی خود در زخم‌های کوچک و متوسط اسکار زخم را نیز ترمیم کند.

نعمتی افزود: ویژگی منحصربه‌فرد دیگر این محصول شکل دارویی آن است که به‌صورت کرم است؛ درمان روتین لیشمانیوز جلدی در حال حاضر استفاده از فراورده‌های تزریقی وارداتی است که استفاده از آن علاوه بر دردناک بودن تزریق در محل زخم، نیاز به تیم پرستاری داشته و استفاده از آن توسط خود بیمار ممکن نیست؛ اما ازآنجاکه این فرآورده به شکل کرم فرموله شده است امکان استفاده شخصی به بیمار را می‌دهد و استعمال آن برای بیمار دردناک نخواهد بود.

این کارشناس فناور خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی فرآورد‌های درمانی سالک در داخل ایران دارو‌های شیمیایی وارداتی هستند که یا به‌صورت product Finish واردشده یا ماده مؤثره آن واردشده و در داخل کشور فرموله می‌شود. علاوه بر اثرگذاری تحریم‌ها بر واردات این محصولات هزینه تأمین آن‌ها بسیار زیاد بوده، اما فراورده ۱LeishG یک فراورده طبیعی و کاملاً بومی بوده که برای فرمولاسیون آن نیاز به هیچ‌گونه ماده مؤثره وارداتی است.

وی مطرح کرد: از دیگر ویژگی‌های متمایزکننده این دارو از روش‌های درمان استاندارد عدم وجود عوارض جانبی است؛ این دارو مجوز‌های لازم از وزارت بهداشت را اخذ کرده و در حال ارائه به بازار است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته