دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
یافته بسیار مهم پژوهشگران؛

اسباب‌بازی‌های پلاستیکی خطر اوتیسم را در کودکان افزایش می‌دهند

اسباب‌بازی‌های پلاستیکی خطر اوتیسم را در کودکان افزایش می‌دهند
تیمی از پژوهشگران دانشگاه روآن (Rowan University) در مطالعات جدید خود، ارتباط نگران‌کننده‌ای بین یک ماده پلاستیکی رایج و اختلالات رشد عصبی مانند اختلال طیف اوتیسم و اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی کشف کرده‌اند.
کد خبر : 872446

به گزارش خبرنگار علم و فناوری آنا، یافته‌های جدید محققان نشان می دهد ورود ماده موسوم به بیسفنول A (BPA)  که در بیشتر اسباب بازی های پلاستیکی استفاده می شود می تواند خطر ابتلا به اوتیسم را در کودکان و به ویژه آن هایی که در  پاکسازی این ماده از بدن خود مشکل داشته باشند، افزایش دهد.

بیسفنول یک ماده شیمیایی است که در بسیاری از محصولات پلاستیکی یافت شده در حالی که با خطرات سلامتی مرتبط است، بدن معمولاً آن را از طریق مکانیسمی در کبد پردازش و حذف می کند. این فرآیند که به نام «گلوکورونیداسیون» شناخته می شود، اساساً این ماده شیمیایی مضر را به عنوان یک مولکول قند شناسایی و آن را محلول در آب می کند. هنگامی که بیسفنول محلول در آب شد، بدن به راحتی می تواند از طریق ادرار آن را دفع کند.

مطالعات مشترک جدید پژوهشگران نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از کودکان مبتلا به اوتیسم یا اختلال بیش فعالی و کمبود توجه، توانایی انجام این فرآیند سم ‌زدایی را ندارند.

در این تحقیقات مشخص شد کودکان مبتلا به اوتیسم در حذف بیسفنول حدود ۱۰ درصد کاهش کارایی داشته و کودکان مبتلا به بیش فعالی و اختلال عدم توجه  در مقایسه با کودکان عادی، ۱۷درصد کمتر قادر به دفع بیسفنول بودند.

پروفسور «تی . پیتر استین» (T. Peter Stein)، سرپرست این تیم تحقیقاتی در رابطه با موضوع فوق می گوید: ما زمانی که دریافتیم بین اوتیسم و دفع ماده موسوم به بیسفنول ارتباط مستقیمی وجود دارد، واقعا شگفت زده شدیم.

به گزارش آنا، با این حال،  هنوز مشخص نشده است که  آیا این افزایش قرار گرفتن در معرض بیسفنول در زمانی که کودک هنوز در رحم مادر است منجر به اوتیسم می شود یا این موضوع پس از تولد اتفاق می افتد؟ از سوی دیگر باید توجه داشت که همه کودکان مبتلا به اوتیسم یا و بیش فعالی (ADHD) این مشکل پاکسازی بیسفنول را ندارند. با این حال، همانطور که پرفسور استین می گوید، ارتباط قوی یافت شده در این مطالعه نشان می دهد که بیسفنول یک عامل مهم و تهدید کننده در ایجاد این اختلالات است.

این تحقیق شامل اندازه گیری کارایی سم زدایی سه گروه از کودکان از کلینیک های دانشکده پزشکی راتگرز-نیوجرسی بود. در این مطالعات ۶۶ کودک مبتلا به اوتیسم، ۴۶ کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه و یک گروه کنترل شامل ۳۷ کودک سالم حضور داشتند.

شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی PLoS ONE منتشر شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر