دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

قابلیت‌های جدید جست‌وجوی هوش مصنوعی گوگل به کمک پزشکان می‌آید

قابلیت‌های جدید جست‌وجوی هوش مصنوعی گوگل به کمک پزشکان می‌آید
قابلیت‌های جست‌وجوی جدید گوگل کلود به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی کمک خواهد کرد تا به سرعت اطلاعات بالینی دقیق را از سوابق پزشکی بیماران استخراج کنند.
کد خبر : 872393

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از سی‌ان‌بی‌سی نیوز، گوگل کلود از قابلیت‌های جست‌وجوی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی خود خبر داد که به گفته آن‌ها به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی کمک خواهد کرد تا به سرعت اطلاعات بالینی دقیق را از انواع مختلف سوابق پزشکی استخراج کنند.

صنعت بهداشت و درمان خانه انبوهی از اطلاعات و داده‌های ارزشمند است؛ اما یافتن آن برای پزشکان می‌تواند چالش برانگیز باشد، زیرا اغلب در سیستم‌ها و فرمت‌های مختلف ذخیره می‌شود. ابزار جستجوی جدید گوگل کلود به پزشکان اجازه می‌دهد تا اطلاعات را از یادداشت‌های بالینی، اسناد اسکن شده و پرونده‌های الکترونیک سلامت استخراج کنند تا بتوان در یک مکان به آن دسترسی داشت.

این شرکت گفت که قابلیت‌های جدید در نهایت باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و انرژی کارکنان بخش سلامت خواهد شد.

لیزا اومالی، مدیر ارشد مدیریت محصول هوش مصنوعی گوگل کلود، در مصاحبه‌ای به  سی‌ان‌بی‌سی گفت: در حالی که باید برای انجام این جستجو در زمان صرفه جویی شود، باید از ناامیدی پزشکان جلوگیری کند و مطمئن شود که آن‌ها راحت‌تر به پاسخ می‌رسند.

به عنوان مثال، اگر پزشکان بخواهند از تاریخچه بیمار مطلع شوند، دیگر نیازی به خواندن جداگانه یادداشت ها، فکس‌ها و پرونده‌های الکترونیک سلامت خود ندارند. در عوض، آن‌ها می‌توانند سوالاتی مانند "این بیمار در ۱۲ ماه گذشته چه دارو‌هایی مصرف کرده است؟ "  و اطلاعات مربوطه را در یک جا ببینید.

اومالی گفت: قابلیت‌های جستجوی جدید گوگل همچنین می‌تواند برای کاربرد‌های حیاتی دیگر مانند استفاده از کد‌های صورتحساب صحیح و تعیین اینکه آیا بیماران معیار‌های ثبت نام در یک کارآزمایی بالینی را دارند یا خیر، مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود که این فناوری می‌تواند به منبع اصلی اطلاعات که مستقیما از داده‌های داخلی یک سازمان به دست می‌آید، استناد کرده و به آن لینک دهد. این کار باید به کاهش نگرانی پزشکان از توهم هوش مصنوعی یا ایجاد پاسخ‌های نادرست کمک کند.

ویژگی‌های جستجو به ویژه برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که در حال حاضر با کمبود نیروی انسانی و مقادیر دلهره آور کاغذبازی‌های اداری مواجه هستند، ارزشمند خواهد بود.

مطالعه‌ای که توسط انجمن پزشکی آمریکا در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نشان داد که به ازای هر ساعتی که یک پزشک با یک بیمار سپری می‌کند، آن‌ها دو ساعت دیگر را صرف کار‌های اداری می‌کنند. در این مطالعه آمده است که پزشکان همچنین تمایل دارند  یک تا دو ساعت دیگر را صرف انجام امور اداری خارج از ساعات کاری کنند، که بسیاری در صنعت از آن به عنوان «زمان پیژامه» یاد می‌کنند.

در سال ۲۰۲۲، ۵۳ درصد از پزشکان گزارش کردند که احساس خستگی می‌کنند که این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۴۲ درصد رسید.

گوگل امیدوار است که پیشنهاد‌ها جستجوی جدید این شرکت، زمان مورد نیاز پزشکان برای بررسی سوابق و پایگاه‌های داده اضافی را کاهش دهد.

اومالی گفت: هر کاری که گوگل بتواند با استفاده ازفناوری‌های جستجو، فناوری‌های مراقبت‌های بهداشتی و قابلیت‌های تحقیقاتی ما انجام دهد تا سفر پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و پرداخت کنندگان را سریع تر، کارآمدتر کند در هزینه آن‌ها صرفه جویی شود، من فکر می‌کنم در نهایت این موضوع به عنوان بیمار  به نفع ما است.

این ویژگی‌های جدید از طریق پلتفرم جستجوی هوش مصنوعی ورتکس گوگل به سازمان‌های حوزه سلامت و بهداشت ارائه خواهد شد شرکت‌ها در صنایع دیگر می‌توانند از آن برای انجام جستجو در وب سایت‌های عمومی، اسناد و دیگر پایگاه‌های داده استفاده کنند. این پیشنهاد ویژه برای مراقبت‌های بهداشتی براساس ای‌پی‌آی مراقبت‌های بهداشتی موجود گوگل و محصولات موتور داده‌های مراقبت‌های بهداشتی ساخته شده است.

آشیما گوپتا، مدیر جهانی استراتژی و راهکار‌های مراقبت‌های بهداشتی درگوگل کلود می‌گوید قابلیت‌های جدید جستجوی هوش مصنوعی ورتکس می‌توانند به صورت مستقیم در جریان کاری پزشک ادغام شوند که برای مشتریان این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتهای پیام/

ارسال نظر