دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تأمین پروتئین خوراک دام از حشرات

تأمین پروتئین خوراک دام از حشرات
محققان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید غذا بر پایه تأمین پروتئین از حشرات شده‌ است که می‌تواند جایگزین سویا دامی شود.
کد خبر : 872378

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، یک شرکت دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۴ در شهر زنجان ثبت و تأسیس شد و پس از ثبت اختراع، عنوان فناور برتر را در جشنواره ملی فناوری‌های آب، خاک و محیط‌زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری دریافت کرد. این شرکت پس از ارزیابی و دریافت تأییدیه دانش‌بنیانی در پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پایه زنجان مستقر شد.

تولید غذا بر پایه تأمین پروتئین از حشرات یکی مهم‌ترین اقداماتی است که این شرکت دانش‌بنیان در دست دارد، این محصول که از سطح بالایی از پروتئین، چربی و اسید‌های چرب ضروری برخوردار است در تولید مکمل‌های غذایی، خوراک دام و خوراک آبزیان، به کار می‌رود.

از مزیت‌های این روش، می‌توان به تکثیر و پرورش نسبتاً ساده، هزینه کمتر برای کشاورزان، تولیدکنندگان مواد غذایی و صنایع مرتبط و اثربخشی بهتر آن اشاره کرد.

تولید غذای طیور و آبزیان برمبنای پروتئین حشرات شامل میل وروم، لارو مگس سرباز سیاه، لارو مگس خانگی و جیرجیرک می‌شود که در حال حاضر امکان استفاده از دو حشره تولیدی در این جیره وجود دارد.

میل‌ورم، لارو حشره‌ای به نام سوسک Darkling Beetle است که در دوره اول زندگی خود به‌صورت کرم است. این جاندار عاری از هرگونه انگل و بیماری بوده و به علت تغذیه از سبوس و سبزیجات، منبع سرشار از پروتئین و مکمل غذایی بسیار غنی برای پرندگان، ماهی‌ها، خزندگان و پستانداران کوچک به شمار می‌آید.

محبوبه سرابی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، گفت: جایگزین کردن حشره به‌جای سویا در جیره غذایی دام، طیور و آبزیان، از اقداماتی است که در دست داریم.

وی با بیان اینکه معدوم کردن پسماند‌های شهرداری، روزانه پنج تا هفت میلیارد تومان هزینه‌بر می‌دارد، گفت: با استفاده از حشرات می‌توان با هزینه بسیار پایینی کار معدوم کردن پسماند‌ها را اجرایی کرد و در این راستا، قراردادی سه‌جانبه بین معاونت، علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کشور منعقد شده است.

سرابی افزود: تولید یک کیلوگرم سویا نیاز به دو متر مکعب آب دارد و از آنجا که کشور ما از کم‌آبی رنج می‌برد، توان تولید سویا را در داخل کشور نداریم و به همین دلیل، در این حوزه کاملاً وارداتی عمل می‌کنیم. این در حالی است که برای تولید دو تن حشره دو متر مکعب آب نیاز داریم.

وی با بیان اینکه پسماند را معدوم می‌کنیم، یادآور شد: درصورتی‌که می‌توان از آن به عنوان غذای حشرات بهره گرفت و از این حشرات برای تأمین پروتئین لازم دام، طیور و آبزیان به‌جای سویا بهره گرفت و عملاً محصول دورریختنی را به محصول با ارزش تبدیل کرد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه پروتئین جزء اصلی در هر رژیم غذایی و از گران‌ترین مکمل‌های تغذیه‌ای است، گفت: این محصول (سویا) وارداتی است و تابع نوسانات قیمت دلار است که در شرایط تحریمی، دولت و تولیدکنندگان را با مشکل جدی روبرو کرده است.

سرابی اضافه کرد: این امر، لزوم و اهمیت جایگزینی برای پروتئین گیاهی را دوچندان کرده است و به نظر می‌رسد حشرات به دلیل ارزش غذایی بالا برابر پودر ماهی و قیمت تمام‌شده پایین جایگزین مناسبی است.

وی ادامه داد: سویا در جهان به عنوان منبع پروتئینی گیاهی ارزان در جیره غذایی دام و طیور و آبزیان استفاده می‌شود و جزء بسیار مهم و حیاتی جیره به شمار می‌رود. با توجه به خشک‌سالی‌های پی‌درپی، تولید این محصول استراتژیک مورد تهدید جدی قرار گرفته است، افزایش جمعیت دنیا و لزوم تولید غذا برای این جمعیت روبه افزون معضل جدی دولت‌ها است. بر این اساس استفاده از پروتئین حشرات در غذای انسان و دام ضروری به نظر می‌رسد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، افزود: قیمت بالای پروتئین و مخاطرات اتکا به کنجاله سویا در جیره غذایی سبب گسترش تأمین پروتئین از حشره شده است. تقویت معیشت مردم از اهداف مهم پرورش میل ورم است که با تکمیل زنجیره ارزش، ظرفیت‌افزایی و جذب حاشیه سود بازار محقق می‌شود.

سرابی اضافه کرد: رویکرد کشور‌های پیشرو جهان در کشاورزی نیز به سمت تولید پروتئین ارزان گرایش پیدا کرده و روزبه‌روز در حال گسترش است. افزایش بهره‌وری و اشتغال‌زایی اثر بسزایی در تمایل کشور‌ها برای گسترش این صنعت داشته است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پودر پروتئین حشرات می‌تواند جایگزین سویا باشد، گفت: در حال حاضر ما پروتئین را جایگزین ۸ درصد از سویای جیره می‌دانیم، اما طبق استاندارد‌های الزامات پرورش حشرات اتحادیه اروپا می‌توانیم تا ۲۰ یا ۳۰ درصد آن را افزایش دهیم سالیان سال است که از سویا برای خوراک طیورمان استفاده می‌کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر