دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

دهقانی: پیوست فرهنگی لازمه معرفی و توسعه دستاوردهای فناورانه است

دهقانی: پیوست فرهنگی لازمه معرفی و توسعه دستاوردهای فناورانه است
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور تأکید کرد: باید از ابزار‌های فرهنگی برای توسعه ترویج دانش و فناوری بهره برد.
کد خبر : 872339

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و جمعی از رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای همسایه با حضور در خانه فناوری و نوآوری ایران، ضمن بازدید از دستاوردهای فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، درباره ایجاد زمینه صادرات و معرفی این محصولات به سایر کشورها گفت‌وگو کردند.

روح‌الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با اشاره به نقش فرهنگ در توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان و خلاق عنوان کرد: حضور در این جلسه دلیل محکمی داشت. اهمیت بالای موضوع فرهنگ و نقش‌آفرینی رایزنان فرهنگی در شناساندن و معرفی محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع خلاق، این دیدار و گفت‌وگو را ایجاب می‌کرد.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این‌که گستردگی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فناورانه و خلاق شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به حدی است که امکان عرضه و معرفی تمامی این دستاورد‌ها در زیر سقف خانه نوآوری و فناوری ایران (آی هیت) وجود ندارد، عنوان کرد: به‌زودی در کنار این خانه نوآوری یک خانه نوآوری تمام دیجیتال برای معرفی ظرفیت‌های دانش‌بنیانی که امکان عرضه آن‌ها در فضای فیزیکی وجود ندارد، فراهم می‌شود.

وی با اشاره به گفتمان علم و فناوری به عنوان یکی از محور‌های تعاملات بین‌المللی دولت مردمی عنوان کرد: در تمام سفر‌هایی که رئیس‌جمهور به دیگر کشور‌ها دارند، توانمندی‌های فناورانه ایران و محصولات ارزشمند دانش‌بنیان ایرانی، یکی از محور‌های اصلی گفتگو‌ها و همکاری‌ها است؛ از سوی دیگر اشتیاق و انگیزه و علاقه‌مندی این کشور‌ها را به استفاده از تجربیات فناورانه و محصولات دانش‌بنیان ایرانی می‌توان مشاهده کرد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری تصریح کرد: فرهنگ به‌مثابه باور‌های فرهنگی یک موجود غیر مادی و مجسم و متشکل از مجموعه باورها، انتظارات و افکار است، اما برای انتقال فرهنگ نیازمند بهره‌مندی از ظرفیت‌های فناوری و محصولات دانش‌بنیان هستیم.

وی اضافه کرد: اینکه گفته می‌شود یک کالا یا فناوری به هر کشوری که می‌رود فرهنگ را نیز منتقل می‌کند و نشان از اهمیت وجود پیوست فرهنگی را یادآور می‌شود. وقتی فناوری‌هایی از اطلاعات ارتباطات، سلامت و بهداشت، هوش مصنوعی و سایر حوزه‌های فناوری صحبت می‌کنیم، در کنار تمامی این دستاورد‌ها یک پیوست فرهنگی را باید متصور باشیم.

دهقانی فیروزآبادی یادآور شد: وقتی محصولی ایرانی وارد کشوری می‌شود فارغ از اینکه فرهنگی باشد یا فناورانه، یک فرهنگ را نیز به همراه خود به کشور میزبان منتقل می‌کند. مثلاً وقتی یک داروی ضد سرطان به کشوری می‌رود تصویر و باوری از توانمندی ایران را به همراه خود به آن کشور منتقل می‌کند که نشان از اهمیت پیوست فرهنگی در حوزه فناوری است.

وی با تأکید بر اینکه باید از ابزار‌های فرهنگی برای توسعه ترویج دانش و فناوری بهره برد به نقش رایزنان فرهنگی در معرفی این توانمندی اشاره کرد و افزود: رایزن فرهنگی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه‌ای که دارد، می‌تواند در عرصه توسعه صادرات فناوری و این انتقال فرهنگی نقشی مهم و راهبردی ایفا کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به حمایت از جریان معرفی دستاورد‌های فناورانه و خلاق ایران به سایر کشور‌ها افزود: آمادگی داریم تا از توانمندی و ظرفیت رایزنان فرهنگی در این مسیر بهره ببریم و حمایت از این جریان را در دستور کار داریم. فرصت‌های همکاری و معرفی فرهنگ فناوری ایران از این طریق، بی‌شمار است و هر دفتر فرهنگی ایران در سایر کشور‌ها به‌مثابه یک کریدور صادرات فناوری عمل کند.

دهقانی ادامه داد: آمادگی داریم تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود و در مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، از رایزنانی که در مسیر معرفی این دستاورد‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند حمایت کنیم. دستاورد‌های دانش‌بنیان و خلاقی که قابل معرفی هستند بی‌شمار است و در یک نمونه، فقط چهار هزار محصول در حوزه نانو داریم که به گواه صاحب‌نظران از توانمندی‌های فناورانه بسیاری از کشور‌های مدعی در حوزه نانو جلوتر هستیم.

وی افزود: با تعریف بسته‌های فرهنگ و فناوری با تعامل میان رایزنان فرهنگی و مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، می‌توان این دستاورد‌ها را از مسیر رایزنی فرهنگی به سایر کشور‌ها معرفی و در قالب یک هویت منحصربه‌فرد که از تلاقی فرهنگ و فناوری این بسته‌ها را شکل داده، فرهنگ و فناوری را به‌طور هم‌زمان اشاعه دهیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری عنوان کرد: حوزه صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی می‌تواند بستر و مبدأ بسیار خوبی برای ایفای نقش رایزنان فرهنگی در عرصه معرفی محصولات و دستاورد‌های کشور باشد؛ این معرفی، محدود به حوزه صنایع خلاق نخواهد بود و در سایر عرصه‌های فناوری از سلامت و معدن و دیگر حوزه‌ها نیز مجال و فرصت معرفی دستاورد‌های دانش‌بنیان و فناورانه ایران گشوده و فراهم است.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر