دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تولید سیستم­‌های هوشمند آبیاری برای ایجاد گلخانه در مناطق محروم

تولید سیستم­‌های هوشمند آبیاری برای ایجاد گلخانه در مناطق محروم
محققان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی و تولید سیستم­‌های هوشمند آبیاری و آبرسانی و سیستم‌­های انرژی نو شدند.
کد خبر : 872271

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، فاضل مکاریان فرد جهرمی، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه نیاز بخش کشاورزی و سایر حوزه‌های صنعتی در رابطه با مدیریت کنترل فرآیند آبیاری و آبرسانی، موجب ایجاد محصولات تولیدی این شرکت دانش‌بنیان شده است، گفت: با توجه به مسئله آب و لزوم مصرف بهینه آن در بخش کشاورزی، به ایجاد زیرساخت‌های کنترل و مدیریت بهینه مصرف انرژی نیاز مبرمی وجود دارد که سیستم‌های هوشمند آبیاری و آبرسانی از مهم‌ترین تجهیزات فرآیند مدیریتی به شمار می‌روند.

وی خاطرنشان کرد: نیاز به استفاده از شیرآب هوشمند، حسگر‌های محیطی و سرور‌های مدیریت یکپارچه به عنوان زیر تجهیزات موردنیاز برای آبیاری هوشمند اهمیت خودکفا بودن در بخش فنی و مهندسی را گوشزد می‌کند. این تجهیزات در همه مناطق به‌خصوص مناطق گرمسیر و مناطق محروم جهت ایجاد گلخانه، کشاورزی و باغداری، پرورش آبزیان و مرغداری استفاده می‌شود.

مکاریان فرد ادامه داد: در راستای مدیریت مصرف انرژی این تجهیزات، امکان بهره‌برداری از پنل‌های خورشیدی وجود دارد. کشاورزان به‌عنوان مصرف‌کننده اصلی برای شیرآب هوشمند تعریف شده‌اند که ۸۰ درصد از تولیدات تجهیزات آبیاری هوشمند به این بخش و ۲۰ درصد باقی‌مانده به مجموعه بخش صنعتی، دامداری و انتقال آب شرب روستایی تعلق می‌گیرد.

این کارشناس فناوری تأیید کرد: با توجه به بازار هدف آبیاری در بخش کشاورزی و آبرسانی در بخش صنعتی و روستایی ظرفیت تقریبی بازار ۳۸ هزار عدد تجهیزات آبیاری است که شرکت توان تولید حداقل ۷۷۰ عدد در سال را برای بازار داخلی پیش‌بینی می‌کند.

وی درباره تفاوت‌های شیر آب هوشمند کشاورزی تولیدی شرکت با نمونه‌های خارجی گفت: کنترل قطع و وصل آب در شیر تولیدی توسط خود شیر انجام می‌شود، درحالی‌که در نمونه آمریکایی نیاز به نصب سیمی شیر به کنترلر بیرونی است.

این فعال حوزه فناور اضافه کرد: سایز نمونه آمریکایی ۱ تا ۳ اینچ و محصولات شرکت ایرانی از ½ الی ۶ اینچ است؛ برای باز نگهداشتن نمونه آمریکایی باید دائماً ولتاژ تحریک سیم‌پیچ بوبین آن تأمین شود، ولی در نمونه تولیدی ما فقط در زمان باز شدن و بسته شدن نیاز به انرژی وجود دارد؛ علاوه بر این بعد از هر عملکرد شیرآلات هوشمند قابلیت ارسال جواب به سرور شبکه آبیاری و اپلیکیشن را دارند، این در حالی است که نمونه آمریکایی دارای چنین ویژگی نیست.

مکاریان فرد ادامه داد: نمونه تولیدی با توجه به سایز شیرآلات و فشار کاری تجهیزات متداول در ایران تولید شده درحالی‌که نمونه آمریکایی به کمک دیافراگم عملیات کنترل را انجام می‌دهد و به خاطر EC و املاح آب در کوتاه‌مدت نشتی یا اختلال در عملکرد دارد. از طرف دیگر نمونه آمریکایی برای ارتباط با محصول کنترلر پشتیبان از ارتباط سیمی استفاده می‌کند درحالی‌که محصول تولیدی به کمک دو ارتباط RS۴۸۵ و ارتباط رادیویی اتصال را برقرار می‌کند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: از دیگر تفاوت‌های نمونه تولیدی با نمونه خارجی این است که حداکثر فشار کاری محصول آمریکایی ۱۰ بار است، ولی نمونه تولیدی تا ۱۵ بار را پشتیبانی می‌کند؛ ولتاژ راه‌اندازی برای محصولات آمریکایی ۲۴ ولت است، درحالی‌که ولتاژ کاری تولیدی ۱۲ یا ۲۴ ولت است و دارای هماهنگی بالاتری با تغذیه پشتیبان است.

وی افزود: قابلیت انتقال حقابه بین بهره‌برداران به‌جای دو شیر از ویژگی این محصول است که نمونه آمریکایی این توانایی را ندارد و باید از دو محصول و سه راه مجزا برای انتقال حقابه استفاده کرد؛ در نمونه آمریکایی در صورت مشکل در عملکرد شیرآب خطا ایجاد شده به کنترلر پشتیبان منتقل نمی‌شود، این در حالی است که در صورت خطا در محصول تولیدی خطا ایجاد شود به بهره‌بردار گزارش داده می‌شود.

وی تأکید کرد: در نمونه آمریکایی برای کنترل هر شیر (باز/ بسته شدن) از تجهیز کنترلر پشتیبان استفاده می‌شود، ولی در نمونه تولیدی قابلیت معرفی شماره محصول، معرفی کد مصرف‌کننده، معرفی تعداد دور باز و بسته شدن، مشخص کردن تعداد دور باز و بسته شدن و مشخص کردن درگاه کنترل و ارتباط (رادیویی/ RS۴۸۵) وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر