دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
انصاری خبر داد؛

ارائه خدمات دیتا به پژوهشگران حوزه هوش مصنوعی توسط مراکز داده بومی

ارائه خدمات دیتا به پژوهشگران حوزه هوش مصنوعی توسط مراکز داده بومی
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: موضوع دیگری که در آینده نزدیک با تقاضای زیادی روبه‌رو خواهد شد، تقاضای سراسری برای استفاده از کاربردهای هوش مصنوعی است و پژوهشگران برای اجرای پروژه‌های خود در این حوزه نیازمند داده هستند، لذا یکی از اقدامات در مراکز داده، ارائه خدمات پردازشگری است.
کد خبر : 872210

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، علی‌اصغر انصاری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  در نشست کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال اتاق بازرگانی مشهد گفت: یکی از موانع رشد در حوزه ارتباطات و فناوری، میزبانی از داده‌هاست که برای رفع موانع این بخش تلاش می‌شود.

انصاری بیان کرد: استان خراسان رضوی و شهر مشهد ظرفیت خوبی در این زمینه دارد و می‌تواند قطبی برای ترانزیت داده و ارائه خدمات ارتباطی و فناوری‌های اطلاعاتی به استان‌های مجاور و کشورهای همسایه باشد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: یکی از بخش‌های شبکه ملی اطلاعات، ایجاد قطب مرکز داده در کشور است و از آنجا که این مرکز جزو زیرساخت‌های ارتباطی کشور بوده و فرصت‌های تکنیکی و اطلاعاتی بسیار زیادی برای کشور ایجاد می‌کند، راه‌اندازی و توسعه آن با همکاری بخش خصوصی دنبال می‌شود.

انصاری در خصوص جانمایی یکی از قطب‌های مرکز داده کشور در مرکز شهید میری در منطقه ویرانی مشهد، افزود: از کاربردهای مهم این مراکز، ارائه خدمات میزبانی برای نگهداری سایت‌ها و همچنین ترانزیت ترافیک به کشورهای همسایه است.

دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: موضوع دیگری که در آینده نزدیک با تقاضای زیادی روبه‌رو خواهد شد، تقاضای سراسری برای استفاده از کاربردهای هوش مصنوعی است و پژوهشگران برای اجرای پروژه‌های خود در این حوزه نیازمند داده هستند، لذا یکی از اقدامات در این مراکز، ارائه خدمات پردازشگری و تأمین برق این سیستم‌هاست.

انصاری خاطرنشان کرد: ارائه خدمات برای تولید بازی‌های رایانه‌ای و برنامه‌های کاربردی که نیازمند سیستم‌های پردازشی مناسب هستند، از اقدامات دیگری است که در قطب مراکز داده انجام می‌شود که ارزش‌افزوده بالایی دارد.

وی اضافه کرد: تلاش می‌شود در این مراکز خدمات با قیمت تمام‌شده پایین‌تر از سایر مراکز ارائه شود تا علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری ترغیب شوند، این موضوع برای وزارت ارتباطات بسیار مهم است و با همکاری بخش خصوصی به پیش می‌رود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده که نسبت اقتصاد دیجیتال به کل اقتصاد کشور باید به ۲ برابر افزایش یابد که تحقق این امر نیازمند ایجاد و توسعه ظرفیت‌هایی از جمله قطب مراکز داده در کشور است.

انتهای پیام/

ارسال نظر