دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
خرازی مطرح کرد؛

ضرورت استفاده از بازی برای رشد و اصلاح کودکان

ضرورت استفاده از بازی برای رشد و اصلاح کودکان
دبیر سابق ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی به ضرورت استفاده از بازی برای رشد و اصلاح کودکان تاکید کرد.
کد خبر : 872132

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، کمال خرازی دبیر سابق ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در مراسم رونمایی از نماد اعتباربخش محصولات حوزه شناختی با اشاره به اینکه بازی جزو سرشت انسان است و کسی بازی را به فرد تحمیل نمی‌کند زیرا کودک خود، بازی را انتخاب می‌کند، افزود: در واقع از بازی برای رشد کودکان و اصلاح کاستی‌های بزرگسالان می‌توان بهره برد.

وی افزود: این که جمهوری اسلامی ایران به طور جدی به تولیدات سرگرمی به ویژه بازی‌های رایانه‌ای و فیزیکی ورود کرده بسیار ارزشمند است و نشان‌دهنده اهمیت حوزه بازی است. مهم است که از تحولات جانبی عقب نمانیم چراکه امروزه عصر تحول دیجیتال و هوش مصنوعی است و اگر از حالت مصرف کننده خارج نشویم عقب می‌مانیم.

به گفته خرازی، قدرتی که فناوری‌های هوش مصنوعی، علوم شناختی و دیجیتال می‌تواند برای یک کشور به ارمغان بیاورد اقتدار و پیشرفت راهبردی است. ستاد توسعه علوم شناختی به دنبال بهره‌برداری هرچه بهتر این فناوری برای رشد انسان‌ها است و این امر حایز اهمیتی بالا است. هوش مصنوعی با رشد فزاینده این روز‌های خود می‌تواند انواع بازی‌های سالم از جمله بازی‌های شناختی را تحت تاثیر شگرف خود قرار دهد.

دبیر سابق ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی افزود: حوزه‌های آموزش، سرگرمی و فرهنگ و پزشکی نیاز دارند که از هوش مصنوعی و فناوری‌های شناختی بهره ببرند. در حوزه پزشکی برای ارزیابی و سنجش وضعیت یک فرد و از داده‌های حاصل، برای پیگیری درمان بهره برد و در مسیر درمان بیماران از جمله توان بخشی نیز می‌توان مسیر بهبود را برای فرد ترسیم کرد.

خرازی همچنین بیان کرد: در حوزه آموزش نیز به سوی آموزش و پرورش شخصی‌سازی شده پیش می‌رویم تا هر فرد متناسب با گذشته، توانمندی‌های فردی و علاقه اش از آموزش و پرورش شخصی متناسب با خود بهره ببرد. اگر در مسیر پیشرفت از این فناوری‌ها بهره نبریم نمی‌توانیم هم پای دنیا حرکت کنیم.

وی افزود: جوان امروز جست‌وجوگر است و به دنبال حرکت در مسیر مطلوب خود است و اگر در این مسیر فعال نباشیم، قطعا دچار آسیب خواهیم شد. معاونت علمی و فناوری می‌تواند نقش مهمی در مسیر تنظیم گری، هدایت و بهره برداری از این ظرفیت بالقوه بهره ببرد و در این حوزه استعداد و نیروی انسانی توانمند کم نداریم و امیدواریم با شکل گیری این نهاد اعتباربخشی و حمایت معاونت علمی گام‌های اثرگذار در مسیر پیشرفت علوم شناختی برداریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته