دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
با حضور معاون علمی رئیس‌جمهور؛

خط تولید «لوله خلأ خون‌گیری» افتتاح شد

خط تولید «لوله خلأ خون‌گیری» افتتاح شد
خط تولید «لوله خلأ خون‌گیری» توسط معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری افتتاح شد.
کد خبر : 870905

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا،  لوله‌های خلأ خون‌گیری یکی از مهم‌ترین ابزار‌ها برای نمونه‌برداری مایعات و خون‌گیری هستند که به دلیل ویژگی‌هایشان، فرآیند کار خون‌گیری را تسهیل و تسریع می‌کنند.

نیاز مبرم حوزه سلامت و آزمایشگاهی کشور به این محصول موجب شده که سالیانه حجم قابل‌توجهی از اندوخته‌های ارزی صرف واردات آن شود، اما با تلاش و تخصص گروهی از متخصصان دانشگاهی فعال در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان، خط تولید کاملاً بومی و تمام‌خودکار لوله خلأ خون‌گیری راه‌اندازی و از این پس نیاز کشور با تولیدات ساخت داخل تأمین می‌شود.

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق شده‌اند با بهره‌گیری از دانش و فناوری بومی، خط تولید تمام‌خودکار لوله خلأ خون‌گیری با ظرفیت تولید ۶۰ میلیون عددی در سال را برای اولین بار در کشور و منطقه راه‌اندازی کنند.

این خط تولید صبح امروز با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری، منصور انبیاء رئیس دانشگاه علم و صنعت، جواد مشایخ، معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و میثم فرج‌اللهی، رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

این دستاورد که با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به مرحله نهایی رسیده است، به دلیل بهره‌مندی از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا، یک دستاورد بزرگ برای صنعت تجهیزات پزشکی مصرفی قلمداد می‌شود.

در حال حاضر سه تولیدکننده دیگر در بازار کشور فعالیت دارند، اما با وجود سرمایه‌گذاری‌های سنگین انجام‌گرفته برای تولید این محصول، به علت بومی نبودن فناوری تولید و وارداتی بودن خط تولید، همچنان حدود ۹۰ درصد از نیاز کشور از محل واردات تأمین می‌شود، اما با راه‌اندازی و توسعه خط تولید این شرکت دانش‌بنیان، زمینه و ظرفیت‌های لازم برای تأمین نیاز حوزه آزمایشگاهی و سلامت از طریق تولیدات داخلی فراهم شده است.

نیاز کشور به لوله خلأ خون‌گیری میانگین ۳۸۰ میلیون عدد در سال است که حدود ۴۰ میلیون عدد آن به‌صورت داخلی و مابقی از محل واردات تأمین می‌شود. با راه‌اندازی فاز نخست خط تولید تمام‌خودکار و بومی شرکت دانش‌بنیان شرکت فناوران طب حیان، امکان تأمین ۶۰ میلیون لوله خلأ خون‌گیری کاملاً بومی ایجاد شد.

واردات لوله خلأ خون‌گیری بیش از ۱۱ میلیون دلار ارزبری به دنبال دارد که با تولیدات این شرکت دانش‌بنیان، حجم واردات کاهش ۳۰ درصدی خواهد داشت.

در این خط تولید برای نخستین بار در خاورمیانه از فناوری پوشش‌دهی مواد شیمیایی در لوله‌ها از نازل‌های مبتنی‌بر امواج فراصوت استفاده شده است که یک تکنیک منحصربه‌فرد، کاملاً بومی و منطبق با فناوری‌های روز دنیا به شمار می‌رود. نازل‌های فراصوت نوعی از نازل‌های اسپری هستند که از امواج صوتی با فرکانس بالا، فراتر از محدوده شنوایی انسان، برای اتمیزه کردن و اسپری محلول‌ها استفاده می‌کنند.

این نازل‌ها جایگزین بسیار مناسبی برای نازل‌های معمولی هستند؛ زیرا به جای استفاده از یک گاز فشرده، از امواج فراصوت جهت اتمیزه کردن ذرات مایع استفاده می‌کنند. در نتیجه اندازه ذراتی که با استفاده از نازل فراصوت به دست می‌آیند بسیار ریزتر و توزیع آن‌ها بسیار یکنواخت‌تر از نازل‌های معمولی هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر