دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
آینده جهان با هوش مصنوعی (۵۰)؛

هوش مصنوعی جنگل‌ها را نجات می‌دهد

هوش مصنوعی جنگل‌ها را نجات می‌دهد
هوش مصنوعی آتش‌سوزی‌های جنگلی را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای قبل از وقوع پیش‌بینی و با هشدار بموقع امکان اقدامات فوری را فراهم می‌کند.
کد خبر : 870853

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از تکنولوژی‌لایف، آتش‌سوزی‌های جنگلی همیشه تهدیدی برای محیط زیست و جوامع ما بوده‌اند. با این حال، با تغییرات آب و هوایی و سایر عوامل، خطر آتش‌سوزی در جنگل‌ها در حال افزایش است.

در سال‌های اخیر شاهد آتش‌سوزی‌های ویرانگر در کالیفرنیا، استرالیا و سایر نقاط جهان بوده‌ایم که باعث تلفات جانی، تخریب اموال و آسیب به محیط زیست شده است. 

فناوری‌های جدیدی برای کمک به مبارزه با آتش‌سوزی‌ها در حال ظهور هستند؛ یکی از این فناوری‌ها هوش مصنوعی است که می‌تواند به شناسایی و پیش‌بینی آتش‌سوزی‌ها و همچنین کمک به تلاش‌های اطفای حریق کمک کند.

تشخیص و پیش بینی آتش‌سوزی با هوش مصنوعی را می‌توان با تجزیه و تحلیل داده‌ها از منابع مختلف مانند تصاویر ماهواره‌ای، داده‌های آب و هوا و رسانه‌های اجتماعی برای شناسایی و پیش بینی آتش‌سوزی‌ها استفاده کرد. با تجزیه و تحلیل این داده‌ها، هوش مصنوعی می‌تواند مناطقی را که در معرض خطر آتش‌سوزی هستند شناسایی کند و به مقامات هشدار دهد تا اقدامات لازم را انجام دهند.

آتش‌سوزی‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین وقایع طبیعی در سراسر جهان شناخته شده‌اند و هر ساله میلیون‌ها هکتار از جنگل‌ها و مزارع در اثر آن‌ها نابود می‌شوند. این حوادث نه تنها باعث خسارت‌های اقتصادی و زیست محیطی می‌شوند بلکه زندگی جانوران و انسان‌ها را نیز تهدید می‌کنند.

متاسفانه، تغییرات آب و هوایی و عوامل انسانی مانند نقص در مدیریت جنگل‌ها و تغییر کاربری اراضی منجر به افزایش خطر آتش‌سوزی‌ها شده است. همچنین، محدودیت منابع انسانی و مالی برای مقابله با آتش‌سوزی ها، نیاز به راه حل‌های نوین و فوری را برای مدیریت و کنترل این حوادث ایجاد کرده است.

در این راستا، استفاده از هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار قوی در مقابله با آتش‌سوزی‌ها در حال رواج است. با تجهیزات پیشرفته حسگری، مانند دوربین‌های حرارتی و سیستم‌های هوشمند، هوش مصنوعی قادر است به تشخیص سریع و دقیق منابع آتش‌سوزی و پیشگیری از گسترش آن‌ها کمک کند.

همچنین سامانه‌های هوشمند آتش‌سوزی می‌توانند از طریق تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، پراکندگی آتش‌سوزی‌ها در مناطق جغرافیایی را پیش بینی و همچنین نقشه‌های سه بعدی از مناطق مورد تهدید تهیه کنند. علاوه بر این، با بهره گیری از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، این سامانه‌ها قادرند الگو‌ها و رفتار‌های آتش‌سوزی را تحلیل کرده و بهبود روش‌های اطفای حریق و تخلیه اضطراری افراد را بهبود بخشند.

به عنوان مثال، شرکتی به نام «آزمایشگاه‌های دکارت» (Descartes Labs)  یک سیستم هوش مصنوعی توسعه داده است که می‌تواند آتش‌سوزی‌های جنگلی را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای تشخیص دهد. این سیستم می‌تواند مکان و اندازه یک آتش‌سوزی را در زمان واقعی شناسایی کند و به مقامات اجازه می‌دهد تا به سرعت واکنش نشان دهند.

با توسعه و بهبود مداوم تکنولوژی هوش مصنوعی، امکانات مبارزه با آتش‌سوزی‌ها نیز بهبود خواهد یافت. به همین ترتیب، نقش هوش مصنوعی در جلوگیری و کاهش خسارات ناشی از آتش‌سوزی‌ها در آینده بسیار مهم است.

انتهای پیام/

ارسال نظر