دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در نشست استپ مطرح شد؛

بررسی مشکلات با ظرفیت‌سازی بومی علم و فناوری جهان اسلام

بررسی مشکلات با ظرفیت‌سازی بومی علم و فناوری جهان اسلام
دانشمندان مختلف درخصوص کلیات مشکلات جهان اسلام طی نشست استپ تبادل تجربه کردند.
کد خبر : 870670

به گزارش خبرنگار علم و فناوری آنا، افتتاحیه نشست تبادل تجربیات علمی (استپ) در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شد.

در این نشست که با جمعی از دانشمندان جهان اسلام و نخبگان دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، چند تن از دانشمندان به ارائه نظریات خود پرداختند و مشکلات موجود در جهان اسلام را با هدف شبکه‌سازی گسترده و برطرف کردن مشکلات با علم نافع، بیان کردند.

در ابتدای این نشست، پروفسور اقبال چودری، برگزیده ادوار قبل جایزه مصطفی (ص) در ارائه خود، تجربیات علمی‌اش را با دیگر نخبگان تحت عنوان (STI Networking in OIC Countries- A
Paradigm_ Shift) به اشتراک گذاشت.

وی گفت: در جامعه‌ای وابسته به علم و فناوری زندگی می‌کنیم که به ندرت افرادی یافت می‌شوند که درباره علم و فناوری بدانند.

چودری، با مقایسه زندگی قبل از سال ۱۹۴۰ میلادی با زندگی کنونی افزود: قبل از سال ۱۹۴۰ احتمال مرگ با وبا و طاعون ۳۰ درصد بود و از کمبود غذای اولیه رنج می‌بردیم، اما امروزه به همه افراد جهان متصلیم، آماده فرود روی مریخ هستیم و زندگی فراتر از سیاره سبز در جریان است و هوش مصنوعی به طرز شگرفی توسعه یافته که معجزاتش هنوز آشکار نشده است.

این دانشمند با بیان اینکه ثمرات نبوغ انسان به افرادی که به آن‌ها نیاز دارند نرسیده است و جهان با فقر، گرسنگی، بیماری، درگیری، خشونت و عدم اطمینان اقتصادی مواجه است اظهار کرد: امروزه با چالش‌های ناپایداری، چون ناامنی غذایی، بی‌سوادی، بیکاری جوانان، آسیب‌پذیری‌های آب و هوایی، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، درگیری‌های منطقه‌ای و داخلی، اسلام‌هراسی، بی‌اعتمادی و تبعیض جهانی روبه‌رو هستیم و ظرفیت‌سازی بومی در علم و فناوری در جهان اسلام می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات کمک کند. رشد مبتنی بر نوآوری محرک کلیدی برای توسعه اجتماعی-اقتصادی است و برای رسیدگی به چالش‌های جهانی معاصر ضروری است.

در ادامه، پروفسور صباح المؤمن نیز در ارائه خود را با موضوع آکادمی جهانی علوم برای پیشرفت علم در کشور‌های در حال توسعه (TWAS) ارائه داد.

وی با بیان اینکه TWAS توسط عبدالسلام، فیزیکدانی که برنده جایزه نوبل بود، تاسیس شد، بیان کرد: عبدالسلام، معتقد بود که علم متعلق به همه است و باید در خدمت تحقق آن باشد. با وجود تسلط اخیر انسان بر علم و تکنولوژی فیزیک، دلیلی برای گرسنگی در جهان امروز وجود ندارد.

صباح‌المؤمن با بیان اینکه ۲۱ نفر از اعضای TWAS ایرانی هستند، گفت: TWAS دانشمندان جوان را در سراسر دنیا شناسایی می‌کند و هرسال ۲۵ جوان برجسته زیر ۴۰ سال، به عنوان زیرمجموعه جوان TWAS، برای مدت ۶ سال جذب می‌شوند.

همچنین پروفسور عبدالقادر ارائه خود را تحت عنوان شبکه STI منطقه مغرب: تجربه مغناطیسی ارائه داد و دیگر اساتیدی، چون دکتر تاجمیرریاحی، دبیر مرکز تعالی ابن سینا تجربیات خود را ارائه دادند.

در پایان پنل اول این نشست، میان پروفسور اقبال چودری به عنوان مدیر کمیته دائمی همکاری‌های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی (کامستک) و قاسم مصلحی، رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تفاهم‌نامه همکاری منعقد شد.

در حاشیه این نشست، نخبگان و اساتید دانشگاهی با دانشمندان برتر جهان اسلام، گفتگو کردند، امید آسو زمینه ایجاد همکاری‌های بیشتر و شبکه‌سازی نخبگان دانشگاهی شکل گیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر