دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

گزارش روند برگزاری چهاردهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو اعلام شد

گزارش روند برگزاری چهاردهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو اعلام شد
ستاد توسعه فناوری نانو، گزارشی از روند برگزاری چهاردهمین المپیاد دانش آموزی ارائه کرد.
کد خبر : 870329

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، مرحله اول آزمون چهاردهمین دوره المپیاد دانش‌‎آموزی علوم و فناوری نانو هم‌زمان با سایر المپیاد‌های علمی، روز ۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ با بیش از ۴۰۰۰ داوطلب و در بیش از ۲۰۰ حوزه در سراسر کشور برگزار شد و ۶۹۳ نفر از داوطلبان با کسب نمره قبولی به مرحله دوم راه پیدا کردند.

مرحله دوم این المپیاد نیز، روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به صورت حضوری و هم‌زمان در ۳۱ استان کشور و در ۴۲ حوزه با موفقیت برگزار شد. پس از برگزاری آزمون سراسری مرحله دوم چهاردهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو، ۴۱ نفر از داوطلبان به دوره تابستانه و مرحله نهایی راه پیدا کردند.

کلاس‌های مجازی دوره تابستانه از ۱۷ تیرماه تا ۹ مردادماه ۱۴۰۲ با موضوعاتی نظیر آشنایی با هیدروژل‌ها و روش‌های ژل‌شدن یونی، آشنایی با روش‌های جستجو در منابع علمی، آشنایی با روش‌های مشخصه‌یابی و تحلیل نتایج آن‌ها و آزمون‌های زیستی برای بررسی خواص سرطانی پیش از شروع دوره، به منظور آموزش مباحث تئوری و همچنین آمادگی هرچه بیشتر دانش‌آموزان برای حضور در اردوی عملی برای آن‌ها برگزار شد و دوره حضوری نیز از ۹ مرداد ماه ۱۴۰۲ با برگزاری چهار کارگاه آموزشی برای تکمیل مباحث قبلی آغاز شد و تا ۲۲ مردادماه ادامه یافت.

چالش اصلی این دوره تهیه نانوژل‌های دارورسان کیتوسان برای استفاده در درمان سرطان بود که دانش‌آموزان با راهنمایی چهار استاد تراز اول در حوزه فناوری نانو و همراهی پنج استادیار، در محیط آزمایشگاه این نانوژل‌ها را تهیه کرده و با کمک آنالیز‌هایی نظیر TEM، SEM، DLS، تست رهایش دارو، سمیت سلولی و تست آنتی اکسیدانی به بررسی خواص نانوژل ساخته شده و عملکرد آن در درمان سرطان پرداختند.

پس از تکمیل فرآیند تصحیح آزمون‌های برگزارشده و نمره‌دهی به گزارش کار‌های دانش‌آموزان، رنگ مدال برگزیدگان مشخص شد.

المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو هماهنگ با سایر المپیاد‌های علمی زیر نظر باشگاه دانش پژوهان جوان و با حمایت ستاد نانو توسط باشگاه نانو برگزار شده و مورد تایید بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است و برگزیدگان آن علاوه بر دریافت جوایز مالی طبق شیوه‌نامه پشتیبانی از فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور (طرح شهید وزوایی) از تسهیلات بنیاد بهره‌مند می‏‌شوند.

در نهایت ستاد نانو، مدال‌آوران چهاردهمین دوره المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو را معرفی کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر