دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

گام بلند در راستای خودکفایی ایران در تولید قلم انسولین

گام بلند در راستای خودکفایی ایران در تولید قلم انسولین
بزرگ‌ترین تولیدکننده قطعات قلم‌های تزریق دارو در ایران، فناوری خود را در نمایشگاه «ایران فارما» به نمایش می‌گذارد.
کد خبر : 870013

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، علیرضا صادقی، دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران و مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان فناوری، با اشاره به برپایی نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) از ۵ تا ۷ مهر ۱۴۰۲ در محل مصلی تهران گفت: این شرکت دانش‌بنیان محصول فناورانه خود قلم تزریق انسولین و دارو‌های هورمونی را در معرض دید عموم قرار می‌دهد.

وی با اشاره به ۴ سال فعالیت تحقیقاتی و صنعتی در حوزه ساخت و تولید انبوه قلم‌های تزریق دارو گفت: سلامت بیش از یک میلیون شهروند دیابتی در کشور وابسته به تزریق روزانه انسولین است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: در سال‌های اخیر انسولین و بسیاری از دارو‌های تزریقی دیگر به‌جای سرنگ‌های سنتی با قلم‌های آماده مصرف در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. سهولت به‌کارگیری این روش تزریق منجر به تبدیل این قلم‌ها به جز مهمی از روش زندگی بیماران دیابتی شده است.

این دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران افزود: علاوه‌بر انسولین، انواع دارو‌های تزریقی شامل هورمون رشد و دارو‌های نوترکیب، همگی برای تزریق از این نوع قلم‌های یکبار مصرف استفاده می‌کنند. در سال‌های گذشته تقریباً همه قلم‌های مورد نیاز برای این دارو‌ها از منابع خارجی تأمین می‌شده است. اما مشکلات ناشی از تحریم از جمله تأمین ارز و همکاری نکردن تولیدکنندگان خارجی همیشه تهدیدی برای عرضه دارو‌هایی است که به شکل قلم عرضه می‌شوند.

صادقی تصریح کرد: قلم‌هایی که بیماران به‌صورت روزانه استفاده می‌کنند شامل دو بخش (۱) کارتریج شیشه‌ای حاوی دارو و (۲) قلم پلیمری در برگیرنده کارتریج شیشه می‌شود. خوشبختانه امروز قسمتی از کاتریج‌های انسولین مورد نیاز بیماران در داخل کشور تولید می‌شود، با این وجود تأمین قلم‌های پلیمری تقریباً به‌طور کامل در سال‌های اخیر وابسته به واردات بوده است.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات گمرک، بیشترین واردات این قطعات قلم از شرکت‌های آمریکایی، فرانسوی، دانمارکی و چینی انجام شده است. با این‌که قطعات قلم تزریق به ظاهر تجهیزی پلیمری و ساده است، اما اگر به هر علت واردات آن با محدودیت مواجه شود، سلامت بیش از یک میلیون شهروند مبتلا به دیابت در معرض خطر قرار می‌گیرد.

براساس این گزارش، بسیاری از دارو‌ها از جمله انسولین و انواع هورمون‌ها به‌وسیله‌ی «قلم تزریق» ارائه می‌شوند. علی‌رغم تولید داروی انسولین در ایران، به‌علت پیچیدگی تکنولوژی تولید این قلم‌ها، در سال‌های گذشته همه قطعات قلم تزریق از خارج از کشور وارد می‌شده است. اما شرکت دانش‌بنیان پویش تزریق، موفق به تولید این قلم‌های تزریق به‌صورت کاملاً داخلی شده است. قلم‌های تزریق دارو شامل مکانیزم‌های پیچیده تنظیم و ارائه دوز هستند که تولید آن‌ها در مقیاس انبوه همراه با چالش‌هایفناوریبسیار است. این قلم‌ها به بازار عرضه شده‌اند و بازخورد مناسبی هم دریافت کرده‌اند.

در سال‌های اخیر با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و سازمان غذا و دارو، شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای خودکفایی به تولید قلم تزریق اقدام کرده‌اند. تولید قلم تزریق در داخل کشور نه‌تنها زنجیره تأمین دارو‌های قلمی را تکمیل می‌کند، بلکه از خروج ده‌ها میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده و هزاران شغل جدید و پایدار صنعتی ایجاد می‌کند. قلم‌های تزریق ساخت داخل برای نخستین بار در نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) در محل مصلی تهران از ۵ تا ۷ مهر ۱۴۰۲ به نمایش گذاشته می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر