دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

حمایت از ایجاد مرکز جامع نوآوری و فناوری در حوزه طب سنتی

حمایت از ایجاد مرکز جامع نوآوری و فناوری در حوزه طب سنتی
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور گفت: بر اساس ظرفیت‌ها و اقبال مردم از ایجاد مرکزی مبتنی بر ظرفیت‌های فناورانه و نوآورانه کشور و اندوخته غنی طب سنتی حمایت می‌کنیم.
کد خبر : 869897

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، نخستین نشست بررسی ظرفیت‌ها و راهکار‌های توسعه اقتصاد دانش‌بنیان حوزه طب سنتی و ایرانی با حضور روح‌الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری، محمدرضا شمس اردکانی، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان طب سنتی و جمعی از استادان و متخصصان برجسته طب سنتی برگزار شد.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با تأکید بر این‌که طب سنتی ایران، بسیار غنی و فاخر است، ادامه داد: این باور قلبی و یقینی من است که طب سنتی از ظرفیت‌های گسترده‌ای برخوردار است و خرد جمعی هم، نسبت به این طب اقبال نشان داده است. این اقبال جمعی که قطعاً خطا نمی‌کند و سیر صحیح را می‌یابد به‌درستی دریافته است که سبک و شیوه زندگی سالم را باید در این حوزه جست‌وجو کند.

وی با تأکید بر ضرورت تعریف اقتصادی پایدار و پایستار برای حوزه طب سنتی و طب ایرانی عنوان کرد: اگر اقتصاد طب سنتی به‌مثابه یک موجود ساختارمند شکل بگیرد، قطعاً سایر حوزه‌ها از جمله بخش آکادمیک، زیرساختی، فرهنگی و آموزشی و سایر الزامات نیز به تناسب آن رشد خواهند کرد.

دهقانی با اشاره به اولویت‌بخشی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نسبت به حوزه طب سنتی با توجه به ظرفیت‌های آن افزود: به دنبال توسعه اقتصاد دانش‌بنیان طب سنتی و طب ایرانی هستیم و این رویکرد را با توجه به ظرفیت‌های پراکنده این حوزه، در قالب یک ساختار جامع و منسجم پی می‌گیریم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به ظرفیت انسانی متخصص و غنی در حوزه طب سنتی و ایرانی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های این حوزه گفت: از دلایلی که طب سنتی فاخر و غنی مد به سهم و جایگاه واقعی در همه عرصه‌ها دست پیدا کند این است که اقدامات صورت گرفته، عمدتاً به‌صورت پراکنده و غیر متمرکز بوده است. با این روش ادامه دادن توفیق چندانی ندارد و باید تغییر راهبرد جدی صورت دهیم.

دهقانی، عنوان کرد: باید یک نقشه کامل برای ساختن زیست‌بوم اقتصاد پایدار طب سنتی داشته باشیم. اگر بتوانیم یک زیست‌بوم اقتصادی دقیق و منظم داشته باشیم، تمامی بخش‌ها از آموزش تا نیروی انسانی را تغذیه خواهد کرد.

وی با تأکید بر ضرورت ایجاد سازوکار اقتصاد طب سنتی گفت: در حوزه طب مدرن، سلامت و دارو‌ها اقتصاد این حوزه به‌طور کامل شکل گرفته است و تحولات جدی نسبت به سال‌های پیش را شاهد هستیم به‌طوری‌که یکی از محور‌های دیپلماسی دولت سیزدهم توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه دارو، درمان و تجهیزت پیشرفته پزشکی است، اما ظرفیت‌های طب سنتی و اقتصاد آن نیز از چنین ظرفیتی برخوردار هستند که باید ذیل یک ساختار انسجام‌یافته و قوام‌مند پیش برود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری با اشاره به این‌که بازار بزرگی در حوزه طب سنتی و ایرانی نهفته است افزود: بر اساس این ظرفیت‌ها و اقبال مردم از ایجاد یک مرکز مبتنی بر ظرفیت‌های فناورانه و نوآورانه کشور و اندوخته غنی طب سنتی حمایت می‌کنیم. مجتمعی با ظرفیت‌های فناورانه طب سنتی به‌ویژه طب ایرانی که بتواند ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این حوزه را جمع کند و نفع جمعی را به همراه بیاورد.

دهقانی با تأکید بر این‌که با استانداردسازی و اعطای نشان «حکمت بنیان» به محصولات این حوزه می‌توان به شکوفایی ظرفیت‌های طب سنتی و ایرانی کمک کرد، افزود: لازم است مقوله ترویج، آموزش و رسانه مورد توجه جدی فعالان حوزه طب سنتی قرار بگیرد و رسانه‌ها هم موضوع طب سنتی و ظرفیت‌های این حوزه را فعالانه ترویج کنند.

در این نشست جمعی از افراد برجسته و صاحب نام در حوزه طب سنتی و طب ایرانی، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را حوزه اقتصاد این حوزه مطرح کرده و راهکارهایشان را برای دانش‌بنیان شدن اقتصاد طب سنتی با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در میان گذاشتند.

انتهای پیام/

ارسال نظر