دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت صمت مطرح کرد؛

چشم‌انداز مشترک ایران و اندونزی در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی

چشم‌انداز مشترک ایران و اندونزی در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی
مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت صمت گفت: چشم‌انداز مشترک ایران و اندونزی در حوزه تجهیزات پزشکی، پیشرفت در حوزه‌های تک است که البته در این حوزه با ارائه محصولاتی همچون آنژیوگرافی و انژیوپلاستی، پایش مداوم قند خون، دیالیز و فیلتر‌های آن و سی‌تی‌اسکن به تولید تجاری رسیده‌ایم.
کد خبر : 869869

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، آی هیت، خانه نوآوری و فناوری ایران، دوشنبه ۳ مهر، میزبان ردی هیماوان، مدیرکل بخش دارو و تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت اندونزی، کاملیا فیصل، مدیر بازاریابی بایوفارما، اندی چندرا، مدیر اجرایی بیمارستان سدی کین و دیگر همراهان این هیئت اندونزیایی بود که با توجه به حوزه تخصصی‌شان از بخش دارو و تجهیزات پزشکی خانه فناوری و نوآوری ایران بازدید کردند.

پس از این بازدید، نشستی با حضور هیئت هفت‌نفره اندونزیایی و سید مجتبی قدمگاهی، مدیرکل دفتر توسعه کسب‌وکار بین‌المللی مرکز تعاملات بین‌المللی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، عبدالناصر آزادبخت، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت صمت و جمعی دیگر از اعضای سفارت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در محل خانه نوآوری و فناوری ایران (آی هیت) برگزار شد و در این نشست، جایگاه ایران در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و سازوکار تعاملات بین‌المللی در این بخش به بحث گذاشته شد.

سهم صادرات ۱.۳ دهم میلیارد دلاری در حوزه تجهیزات پزشکی

عبدالناصر آزادبخت، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت صمت در ابتدای جلسه کوشید تا سیمایی از حجم واردات و صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی ارائه کند و در این زمینه گفت: حجم واردات و صادرات ما در این حوزه سه میلیارد دلار است که ۱.۷ میلیارد دلار آن سهم واردات و ۱.۳ میلیارد دلار به تولید اختصاص دارد.

وی همچنین افزود: چیزی حدود یک هزار و ۵۰۰ واحد و کارخانه فعال در حوزه تجهیزات پزشکی داریم که ۳۷۲ کارخانه مشخصاً به تولید محصولات‌های تک و به‌روز دنیا مبادرت دارند. در حوزه صادرات هم به کشور‌هایی همچون روسیه، انگلیس، اتریش و کشور‌های آفریقایی تعاملاتی داشته‌ایم و از جمله صادرات ما در این حوزه دستگاه ونتیلاتور، مانیتور علائم حیاتی و دستکش‌های با گرید حساسیت بالا در حوزه آزمایشگاهی است و پیش‌ازاین صادراتی به کشور اندونزی اعم از استند‌های قلبی و آنژیوگرافی، نخ بخیه و ... داشته‌ایم.

آزادبخت با بیان اینکه میانگین رشد سالیانه جهان در حوزه تجهیزات پزشکی ۵۴۷ میلیارد دلار است، گفت: حجم سرمایه‌گذاری جمهوری اسلامی ایران در بازار جهانی، چیزی حدود نیم درصد است که شامل تجهیزات دندان‌پزشکی، آزمایشگاهی و دستگاه‌های پزشکی عمومی است و در این میان تجهیزات آزمایشگاهی بیشترین سهم را دارند و ۱۵ درصد بازار جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی در پایان از چشم‌انداز جمهوری اسلامی در حوزه تجهیزات پزشکی حرف زد و تأکید کرد چشم‌انداز پیش روی ما در حوزه تجهیزات پزشکی، پیشرفت در حوزه‌های تک است که البته در این حوزه با ارائه محصولاتی همچون آنژیوگرافی و انژیوپلاستی، پایش مداوم قند خون، دیالیز و فیلتر‌های آن و سی‌تی‌اسکن به تولید تجاری رسیده‌ایم.

آزادبخت هم در خصوص سیاست‌های دولت در حوزه تولیدات دولتی افزود: قانون‌گذار مصوب کرده است که تمام دستگاه‌های دولتی ملزم به استفاده از تولیدات داخلی هستند و تنها در مواردی مجاز به واردات هستند که آن محصول خاص، نمونه مشابه داخلی نداشته باشند که البته این قانون خاص مراکز دولتی است و مراکز خصوصی از این قاعده مستثنی هستند.

افزایش ظرفیت ایران و اندونزی در حوزه دارو‌های گیاهی

روی هیماوان، مدیرکل بخش دارو و تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت اندونزی هم در سخنانی ضمن اذعان به پیشرفت‌های تکنولوژیکی ایران در حوزه تجهیزات پزشکی از مواضع دولت در این حوزه پرسش کرد و قدمگاهی در این زمینه به او توضیح داد که سیاست‌گذار حوزه‌های علمی در جمهوری اسلامی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری است که بحث سرمایه‌گذاری از شرکت‌ها و فناوری‌های آن‌ها را بر عهده دارد و این حمایت‌ها از دانشگاه که کار تحقیق و توسعه علمی را انجام می‌دهد شروع و تا زمانی که این دانش به محصول تبدیل شده و حتی تا مرحله صادرات ادامه می‌یابد.

هیماوان هم در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص برنامه آینده اندونزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: هدف ما افزایش ظرفیت تولید داخلی، تولید واکسن و رشد در صنایع‌های تک است و امتیازی که برای همکاری بین‌المللی برای طرف مقابل قائل هستیم، کوتاه کردن فرآیند ثبت محصول است که روند عادی آن، پروژه‌ای زمان‌بر است.

وی همچنین بر ظرفیت توامان ایران و اندونزی در بحث دارو‌های گیاهی تأکید کرد و آن را فرصتی برای تبادلات میان دو کشور دید.

انتهای پیام/

ارسال نظر