دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سهم ناچیز معلولان از هوش مصنوعی و خودرو‌های خودران

سهم ناچیز معلولان از هوش مصنوعی و خودرو‌های خودران
هوش مصنوعی و فناوری خودران خودرو‌ها به‌سرعت در حال پیشرفت است؛ اما هنوز امکان بهره‌برداری از این توسعه‌یافتگی برای جامعه معلولان وجود ندارد.
کد خبر : 869649

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از لایف‌تکنولوژی، خودرو‌های هوشمند خودکار بخش مهمی از پیشرفت و توسعه آینده جهان هستند؛ اما پژوهشگران نگران این موضوع هستند که روند کنونی درواقع بی‌توجهی به افراد معلول و نیازمندی‌های آن‌هاست.

هوش مصنوعی و فناوری خودران خودرو‌ها به‌سرعت در حال پیشرفت است و خودرو‌های هوشمند خودکار دارای قابلیت‌هایی مانند تشخیص تسهیل‌شده علامت‌های راهنمایی و رانندگی هستند. این پیشرفت‌ها در آینده نه چندان دور ممکن است باعث شود که خودرو‌های خودکار بخشی منحصر به فرد از زندگی روزمره ما شوند؛ اما در این حال، این تکنولوژی می‌تواند افراد معلول را به‌تنهایی رها کند.

افراد با ناتوانی‌های جسمی ممکن است به اتومبیل‌های خودکار نیاز داشته باشند تا بتوانند به‌آسانی حرکت کنند و به مقاصد خود بروند. با این حال، اکنون بسیاری از تکنولوژی‌های خودرو‌های خودران مناسب و در دسترس افراد معلول نیستند و این موضوع می‌تواند باعث تفاوت قابل ملاحظه‌ای در دسترسی به حمل و نقل شخصی در صورت ضرورت شود.

علاوه بر این، خودرو‌های هوشمند خودکار نمی‌توانند به طور کامل نیاز‌های افراد معلول را برآورده کنند. به عنوان مثال، افرادی که برای حرکت از ویلچر استفاده می‌کنند یا نیاز به کمک انتقال دارند، نیاز به فضای بیشتری در خودرو دارند که امکان فراهم کردن آن توسط تکنولوژی خودرو‌های خودکار فعلی وجود ندارد.

پژوهشگران روش‌های بهبود زندگی برای افراد معلول را در نظر گرفته و دولت‌ها و شرکت‌های تولیدکننده خودرو‌ها به طور فعال در تحقق این اهداف دخیل شده‌اند. با این حال، توسعه و اجرای چنین مواردی اغلب زمان‌بر است و افراد معلول ممکن است به مدت طولانی دسترسی محدود به این فناوری داشته باشند.

از این‌رو، مهم است که توسعه خودرو‌های هوشمند خودکار با توجه به نیاز‌ها و موانع افراد معلول انجام شود تا این افراد هم در دسترسی به نقل و انتقالات شخصی از این پیشرفت‌ها بهره‌برداری کنند. همچنین، نیاز به خروج از انحصار در فناوری‌های جدید و هماهنگی بین دولت، صنعت و سازمان‌های مربوطه برای ایجاد شرایط مساعد برای این اهداف ضرورت است تا زمان و نحوه استفاده از توسعه تکنولوژی برای همه افراد برابر شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر