دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

«زمین تاریک» کشاورزان آمازون کربن را برای قرن‌ها ذخیره می‌کند!

«زمین تاریک» کشاورزان آمازون کربن را برای قرن‌ها ذخیره می‌کند!
مطالعات اخیر نشان می‌دهد خاک غنی از مواد مغذی که قرن‌هاست توسط کشاورزان بومی در آمازون کشت و «زمین تاریک» نامیده می‌شود، حجم بیکرانی از کربن را در خود ذخیره می‌کند.
کد خبر : 869584

به گزارش خبرنگار علمو فناوری آنا، کشاورزان بومی آمازون، قرن‌هاست خاکی غنی از مواد مغذی را برای کشت و زرع محصولات کشاورزی خود می‌سازند که به گفته دانشمندان، می‌تواند سال‌ها کربن را در خود ذخیره کند. مطالعه این تکنیک به اقدامات گسترده‌تر برای ذخیره کربن در خاک به منظور کاهش تغییرات آب و هوایی کمک خواهد کرد.

آمازون با وجود شهرت سرسبزی‌اش، به دلیل گرم و مرطوب بودنش خاک حاصلخیزی ندارد و اینکه چگونه مردم این منطقه تونسته اند غذای کافی را در چنین خاکی پرورش دهند، مدت‌هاست که محققان را گیج کرده است. «ساموئل گلدبرگ» (Samuel Goldberg)، محقق دانشگاه میامی، در این مورد می‌گوید: سوالی که سال‌ها مطرح شده، این است که مردم آمازون غذای خود را از کجا می‌آورند؟ و جواب آن زمین تاریک است!

زمین تاریک، خاکی مملو از مواد آلی است که در نزدیکی یا اطراف سکونتگاه‌های انسانی، به‌ویژه در انبوه زباله‌ها یافت می‌شود. مصنوعاتی مانند سرامیک‌های شکسته اغلب به همراه غلظت بالایی از مواد مغذی در این زمین یافت می‌شود که باعث تیره‌تر شدن آن از خاک‌های طبیعی اطراف می‌شود.

این خاک در بسیاری از مکان‌های باستانی در آمازون نیز یافت شده و گویای آن است که مردم این منطقه از قرن‌ها پیش از زمین تاریک برای کشاورزی استفاده می‌کرده‌اند. اما هنوز مشخص نیست که آیا زمین تاریک به طور فعال و آگاهانه درست می‌شده یا صرفا محصول جانبی از فعالیت‌های انسانی است.

گلدبرگ و همکارانش برای بررسی بیشتر، خاک یک روستای مدرن را با چندین سکونتگاه تاریخی و باستانی در حوضه رودخانه «شینگو» (Xingu) در جنوب غربی آمازون مقایسه کردند. آن‌ها همچنین بررسی کردند که چگونه کشاورزان بومی امروز از خاک روستایی در قلمرو بومی «کویکورو» (Kuikuro) استفاده می‌کنند. کویکورو جایی که باستان‌شناسان یک تداوم فرهنگی با جوامع باستانی را در آنجا کشف کرده‌اند.

محققان در مطالعات خود روی روستای مدرن کویکورو دریافتند که کشاورزان به طور فعال زغال چوب، خاکستر و ضایعات ارگانیک مانند ماهی و تکه‌های «مانیوک» یا «کاساوا» (نوعی گیاه) را پخش می‌کنند تا زمین تاریکی را بسازند که در آن منطقه به نام «ایگپه» (eegepe) شناخته می‌شود. محققان متوجه شدند که ترکیب شیمیایی زمین تاریک این منطقه مشابه زمین تاریک سکونتگاه‌های مدرن است و این ایده را تائید می‌کند که جوامع گذشته به طور آگاهانه این خاک را می‌ساختند.

«مورگان اشمیت» (Morgan Schmidt) محقق دانشگاه فدرال سانتا کاتارینا در برزیل، می‌گوید: شیمی این خاک مانند خاک حاصلخیز گیاهان است، فقط مقادیر مواد مغذی آن بسیار بیشتر شده است.

محققان همچنین متوجه شدند که خاک‌های غنی شده تاریک همچنین حاوی کربن بیشتری نسبت به خاک‌های معمولی در آمازون بودند که با مقدار کربن ذخیره شده در جنگل‌های بارانی که در بالای خاک رشد می‌کنند، قابل مقایسه است. این نشان می‌دهد که زمین تاریک در آمازون منبع ذخیره حجم عظیمی از کربن است.

گلدبرگ معتقد است که اگرچه کربن برای قرن‌ها در خاک تاریک ذخیره می‌شود، می‌تواند به دلیل گرم شدن دما یا کشاورزی ناپایدار دوباره آزاد شود. او می‌گوید: مطالعات ما نشان می‌دهد که قرن‌ها مدیریت خاک اهمیت تلاش برای ذخیره کربن بیشتر در خاک را در زمان حال نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر