دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تاثیر فرودگاه‌ها بر نابودی آب‌های زیر زمینی

تاثیر فرودگاه‌ها بر نابودی آب‌های زیر زمینی
وقتی صحبت از نابودی منابع آب زیر زمینی می‌شود تمامی اذهان به طور طبیعی روی مواردی همچون حفر چاه‌های غیر مجاز و بهره برداری غیر مجاز از آب‌های زیر زمینی متمرکز می‌شوند، اما در این میان کمتر کسی می‌تواند حدس بزند که برخی تاسیسات از جمله فرودگاه‌ها نیز در نابودی منابغ آب زیر زمینی نقش دارند.
کد خبر : 869506

به گزارش خبرنگار علم و فناوری آنا، یافته‌های پژوهشگران نشان می‌دهد مواد شیمایی یخ زدای به کار رفته در فرودگاه‌ها که وارد خاک می‌شوند، باعث کمبود اکسیژن آب‌های زیر زمینی شده و منجر به فرسایش خاک می‌شوند.

مطالعات انجام شده در آب‌های زیرزمینی موجود در نزدیکی باند فرودگاه اسلو در نروژ، نشان می‌دهد آب این سفره‌های زیر زمینی فاقد اکسیژن بوده و خاک در آن جا در حال ریزش است.

شواهد موجود نشان می‌دهد، تپه‌های برفی که در فصل زمستان ذوب شده و وارد خاک می‌شوند باعث می‌شود تا تمام آلاینده‌هایی که در طول فصل زمستان در آن‌ها جمع شده بود، وارد خاک شوند.

نمونه برداری‌های انجام شده نشان می‌دهد در امتداد لبه‌های باند‌های فرودگاه‌ها، تپه‌های برفی ذوب شده حاوی مواد شیمیایی همچون پروپیلن گلیکول (propylene glycol)، فرمت پتاسیم (potassium formate) وغیره به میزان زیادی وجود دارند که همگی در مواد یخ زدایی کننده از باند استفاده می‌شوند. متاسفانه این آلاینده‌ها باعث کاهش میزان اکسیژن در آب‌های زیرزمینی شده و فرسایش خاک را ایجاد می‌کنند.

دانشمندان دانشگاه ینا (University of Jena) واقع در ایالت تورینگن آلمان در این رابطه اظهار داشتند: خاک در فیلتر کردن مواد زائد آب، از جمله مواد شیمیایی یخ زدا‌ها به خوبی عمل می‌کند.

اما میکروارگانیسم‌ها که موجب شکسته شدن مواد شیمیایی مهاجم می‌شوند باید برای پاکسازی این ضد یخ‌ها بیشتر تلاش کنند و این مساله باعث می‌شود تا اکسیژن بیشتری از آب‌های زیر زمینی بگیرند.

هایدی لیسنر (Heidi Lissner) از اساتید رشته زمین شناسی دانشگاه ینا در این رابطه توضیح می‌دهد: بیشتر این میکروب‌ها برای متابولیسمشان نیازمند اکسیژن بیشتر هستند تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. این فقدان اکسیژن آب‌های زیر زمینی باعث می‌شود تا موادی مانند آهن و منگنز که به ثبات ساختار خاک کمک می‌کنند، به اکسید آهن و اکسید منگنز تبدیل شوند.

لازم به ذکر است که نمونه برداری و آزمایش‌های خاک و آب از این مناطق توسط دانشمندان ثابت می‌کند که آلاینده‌های ذوب برف و یخ نه تنها باعث کاهش اکسیژن آب‌های زیر زمینی می‌شوند بلکه کیفیت خاک آن منطقه را نیز از بین می‌برند.

پژوهشگران معتقد هستند که این مساله فقط برای آب‌های زیر زمینی و خاک فرودگاه اسلو در نروژ اتفاق نمی‌افتد و می‌توان گفت که این مشکل برای هر فرودگاهی با شرایط آب و هوایی سرد و دارای برف امکان پذیر است.

به گزارش آنا، دکتر مارکوس وریر (Markus Wehrer) از متخصصان آب شناس دانشگاه ینا در این رابطه می‌گوید: مواد شیمیایی یخ زدای هواپیما‌ها که در فرودگاه‌ها استفاده می‌شود، در هر فرودگاهی که در زمستان برف و یخ سطح آن را می‌پوشاند، وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر