دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کشف پسر عموی کهکشان راه شیری در جهان نخستین

کشف پسر عموی کهکشان راه شیری در جهان نخستین
یافته‌های جدید ستاره شناسان نشان می‌دهد کهکشان‌های اولیه جهان هستی بیش از آنچه قبلاً تصور می‌شد شبیه کهکشان راه شیری ما هستند؛ در این راستا محققان با بهره‌گیری از تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب توانستند پسرعموی دور کهشکان راه شیری را شناسایی کنند.
کد خبر : 869370

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، نتایج یک مطالعه جدید و مشترک توسط دانشگاه منچستر و دانشگاه ویکتوریا در کانادا، نحوه تفکر دانشمندان در مورد شکل‌گیری ساختار کهکشان‌های اولیه در جهان را تغییر می‌دهد.

در این تحقیقات، تیمی از پژوهشگران بین‌المللی با استفاده از تصاویر تلسکوپ فضایی جیمزوب تلاش کردند تا کشف کنند نخستین کهکشان‌ها به چه شکلی بودند. یافته‌ها نشان می‌دهد کهکشان‌هایی مانند کهکشان راه شیری ۱۰ برابر بیشتر از آنچه بر اساس مشاهدات قبلی تصور می‌شد، در جهان اولیه رایج هستند.

گفتنی است بسیاری از این کهکشان‌ها حدود ۱۰ میلیارد سال پیش یا بیشتر شکل گرفته‌اند و ریشه آن‌ها به روزهای نخستین تاریخ جهان باز می‌گردند. باید توجه داشت که کهکشان راه شیری یک کهکشان دیسکی معمولی است که شکلی شبیه به یک کلوچه یا دیسک فشرده دارد و اغلب حاوی بازوهای مارپیچی است.

ستاره شناسان معتقدند که این کهکشان‌ها ممکن است با توجه به ماهیت تاریخ شکل‌گیری آن‌ها، میزبان حیات بوده و ویژگی‌های شکل‌گیری زندگی را داشته باشند. ستاره‌شناسان قبلاً این نوع کهکشان‌ها را برای وجود در جهان اولیه بسیار مهم می‌دانستند و تصور می‌شد زمانی که ادغام کهکشان‌ها رخ می‌دهد این شکل از کهکشان‌ها به وجود نمی‌آمدند درحالی‌که شواهد جدید نشان‌دهنده غلط بودن این فرضیه بوده و مشخص می‌شود بسیاری از کهکشان‌های اولیه دارای شرایطی مشابه راه شیری بود.

به گزارش آنا، کریستوفر کنسلیس (Christopher Conselice)، ستاره‌شناس برون کهکشانی دانشگاه منچستر در این رابطه می‌گوید: با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل فکر می‌کردیم که کهکشان‌های دیسکی تقریباً در ابتدای شکل‌گیری جهان هستی وجود نداشتند و تنها زمانی که کیهان حدود شش میلیارد سال قدمت داشت، این کهکشان‌ها شروع به ظاهر شدن کردند؛ اما تصاویر جدید جیمز وب خلاف این موضوع را نشان داده و ما دریافتیم کهکشان‌هایی مشابه راه شیری از ابتدای جهان وجود داشته و حتی توانستیم یک نمونه مشابه را نیز شناسایی کنیم. این مطالعات نشان می‌دهد که کهکشان‌های دیسکی مانند کهکشان راه شیری خودمان، رایج‌ترین نوع کهکشان در جهان هستند.

گفتنی است این یافته‌های بسیار ارزشمند همچنین سؤالات مهمی را در مورد ماده تاریک در جهان اولیه مطرح می‌کند که ما اطلاعات کمی در مورد آن داریم. به همین دلیل ستاره‌شناسان باید در زمینه نظریه‌های شکل‌گیری اولین کهکشان‌ها و چگونگی تکامل آن‌ها در ۱۰ میلیارد سال گذشته بازنگری کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر