دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کلید درمان سرطان در بدن خفاش‌ها پنهان است

کلید درمان سرطان در بدن خفاش‌ها پنهان است
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد خفاش‌ها می‌توانند کلید مبارزه با سرطان را بدن خود داشته باشند.
کد خبر : 869186

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، تیمی از محققان با مطالعه بر روی تکامل سریع خفاش‌ها دریافتند که ممکن است نحوه تکامل این جانور منجر به شکل‌گیری ویژگی‌های منحصربه‌فرد سیستم ایمنی آن‌ها شده باشد.

باید توجه داشت خفاش‌ها نه‌تنها می‌توانند پرواز کنند، بلکه طول عمر طولانی، نرخ شگفت ‌آور سرطان پایین و سیستم ایمنی قوی دارند. ویژگی‌های بیولوژیکی منحصربه‌فرد این جانور حتی باعث شد آن‌ها در پیدایش ویروس کرونا، نقشی مهم ایفا کنند.

دانشمندان می‌گویند که بررسی خفاش‌ها از نقطه نظرات مختلفی جالب است، زیرا بررسی ویژگی‌های سیستم ایمنی این پستاندار پرنده ممکن است پیامدهایی برای سلامت انسان داشته باشند. بر اساس این تحقیق، درک پاسخ ایمنی ذاتی غیرمعمول خفاش‌ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد جلوگیری از انتقال بیماری از حیوانات به انسان ارائه دهد.

محققان در طول این پروژه مطالعاتی، ژنوم دو گونه خفاش شامل خفاش میوه جامائیکایی و خفاش مزوامریکایی را با استفاده از فناوری پیشرفته فناوری جمع‌آوری نمونه توسط دانشگاه آکسفورد و موزه تاریخ طبیعی آمریکا، توالی‌یابی کرده و سپس ژنوم خفاش‌ها را با سایر پستانداران مقایسه کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد خفاش‌ها دارای سازگاری‌های ژنتیکی در پروتئین‌هایی هستند که با ترمیم دی‌ان‌ای و سرکوب سرطان مرتبط هستند. به طور خاص، آن‌ها سازگاری را در 6 پروتئین مرتبط با ترمیم دی‌ان‌ای و ۴۶ پروتئین مرتبط با سرطان شناسایی کردند.

در واقع با شناسایی این ژنوم‌‌های جدید خفاش و مقایسه آن‌ها با سایر پستانداران، محققان به سازگاری‌‌های جدید خارق‌العاده‌ای در ژن‌‌های ضد ویروسی و ضد سرطانی دست پیدا کردند.

شایان ذکر است، این مطالعه همچنین نشان داد که خفاش‌ها بیش از دو برابر تعداد ژن‌های تغییر یافته مرتبط با سرطان در مقایسه با سایر پستانداران داشتند، که نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدنشان توانایی‌های منحصربه‌‌فردی برای سرکوب سرطان دارد.

به گزارش آنا، شیبن (Scheben) سرپرست این تیم مطالعاتی توضیح می‌دهد در حالی که ویژگی‌های موجود در خفاش‌‌ها ممکن است ارتباط مستقیمی با سلامت انسان نداشته باشد، اما این تحقیقات اولین گام برای تبدیل تحقیقات در مورد بیولوژی منحصربه‌فرد خفاش‌ ها به بینش‌های مرتبط با درک و درمان پیری و بیماری‌هایی مانند سرطان در انسان به‌شمار می‌رود.

این یافته‌‌ها راه‌های جدیدی را برای مطالعه علل سرطان و ارتباط بین سرطان و ایمنی ایجاده کرده‌اند و این امید را می‌دهد که بینش‌های به ‌دست‌ آمده از خفاش‌ها ممکن است روزی به درمان‌های جدیدی برای بیماری‌های انسانی منجر شود.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله Genome Biology and Evolution منتشر شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر