دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

حسگرهای مغناطیسی با کاربرد در صنایع فضایی و مخابرات بومی شد

حسگرهای مغناطیسی با کاربرد در صنایع فضایی و مخابرات بومی شد
محققان کشور موفق به بومی‌سازی حسگرهای مغناطیسی «فلاکس گیت و مگنتورزیستی» برای جهت‌یابی، تشخیص ناهنجاری مغناطیسی، سوئیچ مجاورتی در کاربردهای اتوماسیون و سیستم، جلوگیری از برخورد و شناسایی غیرفعال شدند.
کد خبر : 868522

احمد سلیمانی، کارشناس تجاری‌سازی پژوهشگاه فضایی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، اظهار کرد: محققان کشور موفق به تولید توسعه فناوری حسگرهای مغناطیسی فلاکس گیت و مگنتورزیستی شدند.

وی با بیان اینکه حسگر مغناطیسی فلاکس گیت دقت و رنج عملکردی بالایی در اندازه‌گیری میدان مغناطیسی دارد، مطرح کرد: این محصول در کاربردهای مختلفی با نیاز به اندازه‌گیری تغییرات میدان مغناطیسی ساکن، پایداری در مقابل اثرات محیطی و با کارکرد با طول عمر بالا برای جهت‌یابی و تشخیص ناهنجاری مغناطیسی قابل استفاده است.

کارشناس تجاری‌سازی پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به مشخصات عملیاتی حسگرهای مغناطیسی فلاکس گیت و مگنتورزیست، عنوان کرد: سنسور هوشمند غیرفعال بر مبنای الگوریتم‌های کالیبراسیون چندگانه، پایداری در برابر شوک، ارتعاش و سیکل‌های استاندارد خلاء حرارتی، رنج عملکردی میدان بالا، دقت مناسب، مقاوم در برابر تداخلات الکترومغناطیس، قدرت پاسخگویی سریع به تغییرات میدان و توان مصرفی پایین از ویژگی‌های بارز این محصول به‌شمار می‌رود.

به گفته سلیمانی، جهت‌یابی، تشخیص ناهنجاری مغناطیسی، سوئیچ مجاورتی در کاربردهای اتوماسیون و سیستم، جلوگیری از برخورد و شناسایی غیرفعال از کاربردهای این فناوری محسوب می‌شود.

کارشناس تجاری‌سازی پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه محصول حسگرهای مغناطیسی فلاکس گیت و مگنتورزیستی نمونه خارجی ندارد، مطرح کرد: قیمت تمام‌شده این محصول نسبت به نمونه‌های خارجی بسیار پایین‌تر است. وزن سبک و ابعاد حسگرهای مغناطیسی را از سایر نمونه‌ها متمایز می‌کند.

وی افزود: ارائه پشتیبانی فنی و خدمات پس از فروش می‌تواند از مهم‌ترین ویژگی این محصول نسبت به نمونه‌های خارجی  باشد. جلوگیری از خروج ارز و امکان صادرات به سایر کشور‌ها نیز وجود دارد.

سلیمانی با اشاره به مشتریان بالقوه حسگرهای مغناطیسی فلاکس گیت و مگنتورزیستی، خاطرنشان کرد: صنایع هوایی و فضایی، صنایع دریایی، استانداری‌ها و شهرداری‌ها، سازمان نقشه‌برداری کشور، شرکت مخابرات ایران و سازمان زمین‌شناسیو اکتشافات معدنی نیز از این محصول استفاده می‌کنند.

به گفته وی، این حسگرهای مغناطیسی در آزمایشگاه منحصربه‌فرد مستقر در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شده است. 

انتهای پیام/

ارسال نظر