دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

پروژه رمزنگاری اسکن کره چشم زیر ذره‌بین کشورها قرار می‌گیرد

پروژه رمزنگاری اسکن کره چشم زیر ذره‌بین کشورها قرار می‌گیرد
تعداد زیادی از دولت‌ها در سراسر جهان در حال بررسی پروژه رمزنگاری اسکن کره چشم «ورلد کوین» برای تمایز انسان‌ از هوش مصنوعی هستند.
کد خبر : 866204
به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، تعداد زیادی از دولت‌ها در سراسر جهان در حال بررسی «ورلد کوین» (Worldcoin) هستند، یک پروژه رمزنگاری که توسط 

سم آلتمن، مدیرعامل «اوپن‌ای‌آی» (OpenAI) تاسیس شده و در ماه جولای راه‌اندازی شد.

تقریبا ۲.۳ میلیون نفر در سراسر جهان برای اسکن عنبیه چشم خود توسط دستگاه‌های ورلد کوین در ازای یک شناسه دیجیتال و ارز رمزنگاری شده رایگان ثبت‌نام کرده‌اند.

آلتمن می‌گوید: شناسه آن به کاربران این امکان را می‌دهد تا در دنیای آینده که تحت سلطه هوش مصنوعی است، ثابت کنند که انسان هستند.

ورلد کوین به‌خاطر جمع‌آوری داده‌های خود مورد انتقاد فعالان حریم خصوصی قرار گرفته است. این سازمان گفته که داده‌های بیومتریک یا حذف می‌شوند یا به شکل رمزگذاری شده ذخیره می‌شوند و متعهد به همکاری با قانون‌گذاران هستند.

آخرین اقدامات دولت‌ها

آژانس اطلاعات عمومی (AAIP) در آرژانتین، ماه گذشته اعلام کرد که در حال بررسی ورلد کوین بر سر جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و استفاده از داده‌های شخصی است.

آژانس اطلاعات عمومی آرژانتین در نامه‌ای در تاریخ ۷ اوت از ورلد کوین درخواست کرد تا اطلاعاتی در مورد این پروژه از جمله کاهش خطرات و مبنای قانونی پردازش داده‌های شخصی ارائه دهد.

رگولاتور داده بریتانیا (BRITAIN) در ماه ژوئیه اعلام کرد که ورلد کوین را بررسی خواهد کرد.

دفتر کمیسر اطلاعات اعلام کرد: ما به راه‌اندازی ورلد کوین در بریتانیا اشاره می‌کنیم و تحقیقات بیشتری انجام خواهیم داد.

یکی از سخنگویان شرکت «سی‌ان‌آی‌ال» (CNIL) در تاریخ ۳۱ اوت گفت: سازمان نظارت بر داده‌های فرانسه این هفته بررسی‌هایی را در دفتر ورلد کوین در پاریس انجام داده است.

پیش از این یک سازمان دیده‌بان داده آلمانی گفته بود که از پروژه ورلد کوین آگاه است و قانونی بودن جمع‌آوری داده‌های بیومتریک آن سوال برانگیز به نظر می‌رسد.


بنا بر این گزارش، یک سازمان ناظر بر داده‌های آلمان از اواخر سال گذشته میلادی به دلیل نگرانی از پردازش گسترده داده‌های حساس بیومتریک، در حال تحقیق در این زمینه است.

براساس گزارش روزنامه آلمانی «هندلزبلات» (Handelsblatt)، رگولاتور مالی «بافین» (Bafin) نیز در حال بررسی این ارز دیجیتال است.

برنامه‌ریزی برای ادامه فعالیت‌های جهانی در ماه اوت کنیا فعالیت‌های محلی ورلد کوین را به حالت تعلیق درآورد، در حالی که دولت خطرات بالقوه برای امنیت عمومی را ارزیابی می‌کند.

به گفته معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بررسی‌های اولیه نگرانی‌هایی را به همراه داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به کسب رضایت مصرف‌کننده در ازای دریافت جایزه نقدی اشاره کرد.

رگولاتوری داده پرتغال (CNPD)، عملیات جمع‌آوری داده‌های محلی ورلد کوین را بررسی کرده و با اداره حفاظت از داده‌های باواریایی‌ها در آلمان در تماس بوده است. این رگولاتوری نتیجه تحقیق خود را در زمان مقرر علنی خواهد کرد.


انتهای پیام/

ارسال نظر