دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
چین رکورد زد؛

پرتاب ۲۶ ماهواره به مدار زمین در ماموریت «لیجیان - ۱»

پرتاب ۲۶ ماهواره به مدار زمین در ماموریت «لیجیان - ۱»
راکت سوخت جامد چینی «لیجیان - ۱» روز چهارشنبه ۱۷ خردادماه با حمل ۲۶ ماهواره به مدار پرتاب شد که رکوردی بی سابقه برای این کشور محسوب می‌شود.
کد خبر : 851813

به گزارش خبرنگار ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، راکت سوخت جامد چینی «لیجیان - ۱» روز چهارشنبه ۱۷ خردادماه با حمل ۲۶ ماهواره به مدار پرتاب شد که رکوردی بی سابقه برای این کشور محسوب می‌شود. این دومین پرواز راکت لیجیان - ۱ بود. این راکت بزرگ‌ترین وسیله پرتاب پیشرانه جامد عملیاتی چین است که ماموریت افتتاحیه آن در تیرماه ۱۴۰۱ آغاز شد.

براساس گزارشات بین‌المللی، این پرتاب در ساعت ۱۲: ۱۰ صبح از مرکز پرتاب ماهواره «جیوکوان» در شمال غرب چین انجام شده است. ۲۶ ماهواره مستقر در پایگاه فضایی لیجیان - ۱ به مدار پایینی زمین پرتاب شدند که در درجه اول در خدمت فناوری و خدمات تجاری اطلاعات سنجش از دور خواهند بود.
 
لیجیان - ۱ یک راکت چهار مرحله‌ای با سوخت جامد است که ۳۰ متر ارتفاع دارد و قادر به تولید ۴۰۰ هزار پوند نیروی رانش در هنگام پرتاب است. این ماهواره توسط شرکت فناوری اکتشاف هوافضای گوانگ ژو ژونگک (CAS Space)، یک شرکت فضایی تجاری که بخشی از آن متعلق به آکادمی علوم چین است، ساخته شده است.
 
لیجیان - ۱ در اولین پرتاب خود در سال گذشته، ۶ ماهواره را به مدار برد. اما در ماموریت روز چهارشنبه ۱۷ خردادماه، حجم کل محموله تقریبا سه برابر ماموریت اول لیجیان - ۱ بود.
 
لازم به یادآوری است؛ چین همچنین به تازگی خدمه فضانورد «شنژو ۱۵» خود را پس از ۶ ماه اقامت در ایستگاه فضایی تیانگونگ به سلامت به زمین بازگرداند. فضانوردان «شنژو ۱۶» نیز برای اقامت ۶ ماهه خود به تیانگونگ فرستاده شدند.
 
 

انتهای پیام/

ارسال نظر