دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
هیاهوی تازه‌ مخالفان؛

از توسعه هوش‌مصنوعی و انقراض بشریت جلوگیری کنید!

از توسعه هوش‌مصنوعی و انقراض بشریت جلوگیری کنید!
با توسعه پر شتاب هوش مصنوعی بسیاری از فعالان این عرصه هشدارهایی جدی در مورد خطرات توسعه این فناوری و انقراض بشریت داده‌اند.
کد خبر : 851670

به گزارش خبرنگار ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، توسعه پر شتاب هوش مصنوعی و روی کار آمدن فناوری‌های نوینی همچون «چت جی‌پی‌تی» (ChatGPT) سر و صدای زیادی در دنیای فناوری به وجود آورده است. برخی از فعالان این حوزه از روند توسعه این فناوری نوظهور راضی بوده و با عزمی راسخ برای پیشرفت بیشتر در این عرصه در تلاش هستند. اما در این میان افرادی هم هستند که توسعه هوش مصنوعی را خطری برای نسل بشر می‌دانند و خواستار توقف رشد این فناوری نوین هستند. هر کدام از این دسته یعنی مخالفان و موافقان هوش مصنوعی نظرات و توجیهات خود را دارند.

در این راستا یک شرکت بزرگ فناوری که به تازگی از سرمایه گذاری بیشتر خود در بریتانیا خبر داده، درخواست‌های توقف برای توسعه هوش مصنوعی (AI) را رد کرده است. نگرانی‌ها در مورد هوش مصنوعی بازخورد‌های بسیاری را به دنبال داشته و منجر به تقاضا برای مقررات جدیدی شده است. در این راستا، بریتانیا تصمیم دارد پاییز سال جاری نشستی جهانی درباره این موضوع برگزار کند.

به گفته «الکس کارپ» رئیس شرکت نرم افزاری «پالانتیر»، غرب در حال حاضر دارای مزیت‌های کلیدی، تجاری و نظامی در زمینه هوش مصنوعی است و نباید از آن‌ها چشم پوشی کند. این‌طور نیست که اگر سرعت خود را کم کنیم، مسابقه هوش مصنوعی متوقف می‌شود. مطالعه این موضوع و اجازه دادن به دیگران برای پیروزی هم در مناطق تجاری و هم در میدان نبرد یک استراتژی نامطلوب است.»

اظهارات کارپ با هشدار‌های جدی اخیر در مورد تهدید بالقوه وجودی هوش مصنوعی برای بشریت و درخواست‌های توقف توسعه آن، دیدگاهی بسیار متفاوت است. با این وجود، رگولاتور‌ها در سراسر جهان در تلاش هستند تا قوانین جدیدی برای مهار خطر آن وضع کنند.

بریتانیا پاییز امسال میزبان اجلاس جهانی هوش مصنوعی خواهد بود. «ریشی سوناک»، نخست وزیر این کشور می‌گوید که «بریتانیا در تلاش است تا مطمئن شود مزایای هوش مصنوعی به نفع بشریت مهار شود و آن را رهبری کند.»

هنوز مشخص نیست چه کسانی در این اجلاس شرکت خواهد کرد، اما آن‌طور که احتمال می‌رود کشور‌های پیشرو در فناوری و محققان گرد هم خواهند آمد تا با معیار‌های ایمنی برای ارزیابی و نظارت بر مهم‌ترین خطرات هوش مصنوعی به توافق برسند.


**آرزوی بلندپروازانه بریتانیا برای تصاحب هوش‌مصنوعی

با این حال؛ برخی اعتبار رهبری بریتانیا در این زمینه را زیر سوال برده‌اند. به گفته «یاسمین آفینا»، همکار پژوهشی در طرح جامعه دیجیتال چتم هاوس (موسسه روابط بین‌المللی) «بریتانیا بیش از حد جاه طلبانه فکر می‌کند. تفاوت‌های بسیاری در رویکرد‌های حاکمیتی و نظارتی بین اتحادیه اروپا و آمریکا وجود دارد، اما بریتانیا برای ارتباط با آن‌ها تلاش خواهد کرد.»

وی معتقد است که «هیچ کدام از پیشروترین شرکت‌های هوش مصنوعی جهان در بریتانیا مستقر نیستند. به جای تلاش برای ایفای نقشی که برای بریتانیا بسیار بلندپروازانه خواهد بود باید بر ترویج رفتار مسئولانه در تحقیق، توسعه و به کارگیری این فناوری‌ها تمرکز کند.


**جلوی توسعه هوش مصنوعی و انقراض بشریت را بگیرید

علاقه به هوش مصنوعی از زمانی که «چت جی‌پی‌تی» (ChatGPT) در نوامبر گذشته به صحنه آمد، افزایش یافته است؛ برنامه‌ای شگفت انگیز با توانایی پاسخ گویی به پرسش‌های پیچیده به شیوه‌ای انسانی.

این کار به دلیل قدرت محاسباتی فوق العاده‌ای که سیستم‌های هوش مصنوعی دارند، انجام می‌شود، اما روند توسعه آن باعث نگرانی عمیقی شده است. دو تن از سه پدرخوانده هوش مصنوعی «جفری هینتون» و «یوشوآ بنجیو» از جمله کسانی بوده‌اند که هشدار‌هایی در مورد اینکه این فناوری با پتانسیل زیاد خود می‌تواند منجر به آسیب شود، داده‌اند.»

آن‌ها به طور جدی خواستار توقف توسعه هوش مصنوعی شده‌اند. مخالفان توسعه این فناوری معتقد هستند که باید جلوی توسعه هوش مصنوعی گرفته شود تا به انقراض نسل بشریت منجر نشود.

همچنین در اردیبهشت‌ماه امسال، رهبران صنعت هوش مصنوعی از جمله سران OpenAI و گوگل دیپ مایند هشدار دادند که «هوش مصنوعی می‌تواند به انقراض بشریت منجر شود؛ از جمله توسعه نسل جدیدی از سلاح‌های شیمیایی.»

با این حال؛ حتی اگر جلوی توقف این فناوری گرفته نشود حداقل باید قوانینی برای کنترل بر روی آن تنظیم شود.

**تدوین قانون برای هوش مصنوعی زمان‌بر است

اتحادیه اروپا در حال تدوین قانون هوش مصنوعی است، اما اذعان کرده است که حتی در بهترین حالت نیز اجرایی شدن آن دو سال و نیم طول خواهد کشید. «مارگرت وستاگر»، رئیس فناوری اتحادیه اروپا ماه گذشته گفت که «این کار بسیار طول می‌کشد و در حال کار بر روی آن با همکاری ایالات متحده هستند و امیدوارند ظرف چند هفته تنظیم شود.»

چین هم نقش مهمی در تدوین مقررات هوش مصنوعی داشته است؛ شرکت‌ها باید هر زمان که الگوریتم هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به کاربران اطلاع دهند. همچنین دولت بریتانیا افکار خود را در اسفندماه مطرح کرد که به دلیل داشتن شکاف‌های قابل توجه مورد انتقاد قرار گرفت.

«مارک وارنر»، یکی از اعضای شورای دولتی هوش مصنوعی، به رویکرد سخت گیرانه‌تری اشاره کرده و گفته است که «برخی از پیشرفته‌ترین اشکال هوش مصنوعی ممکن است در نهایت ممنوع شوند.»

به گفته «مت اوشوگنسی»، یکی از اعضای بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی «بریتانیا نمی‌تواند در مورد این حقیقت که دیگران مسئولیت تنظیم هوش مصنوعی را بر عهده دارند، کاری انجام دهد، اما هنوز هم می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. اتحادیه اروپا و چین هر دو بازار‌های بزرگی هستند که طرح‌های نظارتی مهمی را برای هوش مصنوعی پیشنهاد داده‌اند. بریتانیا تلاش خواهد کرد تا به همان اندازه تاثیرگذار باشد.»

انتهای پیام/

ارسال نظر