دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا درگذشت

فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا درگذشت
فیروز نادری، دانشمند ایرانی و از مدیران پیشین ناسا، جمعه ۱۹ خرداد در بیمارستانی در آمریکا درگذشت.
کد خبر : 851624

به گزارش خبرنگار ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، فیروز نادری، دانشمند ایرانی-آمریکایی و از مدیران پیشین ناسا، جمعه ۱۹ خرداد در بیمارستانی در آمریکا درگذشت. خواهر زاده این دانشمند ایرانی خبر درگذشت وی را تایید کرد.

فیروز نادری ماه گذشته به دنبال افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و سرش به دیوار اصابت کرده بود. این حادثه باعث و جابجایی مهره گردن و آسیب دیدگی نخاع او شده بود. نادری هفته گذشته با انتشار پستی در صفحه فیسبوک خود از مصدومیت و بستری شدنش در بیمارستان خبر داد. وی در این مطلب توضیح داده بود که «در پی پایین آمدن ضربان قلب و بیهوش شدن ناگهانی و افتادنش سرش به دیوار برخورد کرده و باعث آسیب به اعصاب گردن و فلج شدن بخشی از بدنش شده است. فیروز نادری در ادامه نوشت که عمل جراحی گردن او یکم خرداد انجام شده و باید دوران نقاهت ۴ تا ۵ ماهه‌ای را سپری کند.»

این دانشمند ۷۷ سالۀ ایرانی‌-آمریکایی همچنین گفته بود که پس از جراحی موفقیت‌آمیز گردن، او یک توان‌بخشی سخت و طولانی در پیش دارد. اما در همین زمینه، خواهرزاده فیروز نادری نیز با اعلام درگذشت وی در یک شبکه اجتماعی نوشت: «امشب دنیا ‌بزرگ‌مردی بی‌جایگزین را از دست داد.»

لازم به یادآوری است؛ فیروز نادری متولد شیراز بود و پس از اتمام تحصیلات متوسطه خود در ایران به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی برق پی‌گرفت. او دوره کارشناسی خود را در دانشگاه ایالتی آیووا و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند و پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر