دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تصاویر ماهواره‌ای از فروریختن سد اوکراین منتشر شد

تصاویر ماهواره‌ای از فروریختن سد اوکراین منتشر شد
در پی فروریختن مرموز سد بزرگ اوکراین در روز سه شنبه ۶ خردادماه، ماهواره‌ها شاهد جاری شدن سیل در جنوب این کشور بودند.
کد خبر : 851363
به گزارش خبرنگار ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، در پی فروریختن مرموز سد بزرگ اوکراین در روز سه شنبه ۶ خردادماه، ماهواره‌ها شاهد جاری شدن سیل در جنوب این کشور بودند. سیل محصولات کشاورزی و روستاهای جنگ زده را مورد تهدید قرار داده است. روسیه و اوکراین در اقدامی که هر دو آن را تروریستی می نامند، یکدیگر را به تخریب این سد متهم می‌کنند.
 
ماهواره‌هایی که بر فراز این منطقه در حال گردش بودند، تصاویر تکان دهنده‌ای از این تخریب‌ گرفتند و میزان سیل و خسارات وارده به سد «کاخوکا» در امتداد رود دنیپرو را نشان دادند. به گفته مقامات اوکراینی، طیف گسترده‌ای از ماهواره‌های خصوصی و دولتی این صحنه را از مدار زمین ثبت کرده‌اند و به مستندسازی سیلاب‌هایی که تاکنون باعث تخلیه بیش از هزار نفر از محل سیل زده شده‌، کمک کردند. مقایسه تصاویر ماهواره‌ای ۵ خردادماه و سه شنبه ۶ خردادماه نشان می‌دهد که پس از فروریختن سد، رودخانه دنیپرو به حومه‌های اطراف کشیده شده است.
 
تصاویر ماهواره‌ای فروریختن سد اوکراین منتشر شد
 
ارتش اوکراین در حال انجام یک اقدام متقابل بزرگ برای بازپس گیری مناطق تصرف شده توسط روسیه است. سد کاخوکا به عنوان گذرگاهی برای نیروهای اوکراینی فعال در این منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفت که تخریب آن می‌تواند تلاش‌های اوکراین برای فعالیت در این منطقه را پیچیده کند. همچنین سیلاب می‌تواند مین‌ها را به مناطق ناشناخته ببرد و به طور بالقوه یک فاجعه انسانی برای غیرنظامیان در منطقه ایجاد کند.
 

انتهای پیام/

ارسال نظر