دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
با تولید نوعی ژل توسط محققان؛

دیگر نگران خوردگی و سیاهی ظروف مسی نباشید

دیگر نگران خوردگی و سیاهی ظروف مسی نباشید
فعال حوزه فناوری از تولید ژلی خبر داد که قادر است ظروف مسی دچار خوردگی و سیاه‌شده را به حالت اولیه بازگرداند.
کد خبر : 850398

مطهره شریفی‌راد مدیرعامل یک شرکت فناور که با محصول «پاک‌رو مس» در رویداد عصر امید سیرجان حضور یافته است در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری خبرگزاری آنا درباره کاربرد و ویژگی‌های این محصول اظهار کرد: ژل پاک‌رو مس برای پاکسازی ظروف مس از سیاهی و خوردگی به کار می‌رود و بعد از مدتی استفاده از ظروف مس این ظروف اکسیده می‌شوند، به‌‌طوری‌که رنگ‌های مس تیره‌تر می‌شوند.

مدیرعامل شرکت «مطهر زیست گستر» اضافه کرد: با ژل پاک‌رو مس می‌توان ظروف اکسیده شده را دوباره احیا کرد و به حالت اول خود بازگرداند به این صورت که ابتدا این ژل آغشته به پنبه شده، سپس به ظروف مسی زده می‌شود و ظرف به حالت اولیه برمی‌گردد؛ چراکه ماده احیاکننده ژل پاک‌رو مس بسیار قوی است و دیگر نیاز نیست ظروف دارای خوردگی به بازار مس‌فروش‌ها برده شود.

شریفی‌راد با بیان اینکه مدت زمانی که برای تولید ژل اختصاص داده شد با توجه به تحقیقات و آزمایش‌های مختلف دو هفته بود، متذکر شد: اکنون در بازار، محصولاتی مشابه محصول تولیدشده وجود دارد که اسیدی هستند و محصول جلادهنده نیز در بازار وجود دارد که البته به کیفیت محصول تولیدی شرکت نمی‌رسد. در گذشته عنوان می‌کردند که با رب گوجه‌فرنگی و آبلیمو می‌توان ظروف مسی اکسیدشده را احیا کرد؛ اما اینگونه نیست.

وی که در مرکز رشد دانشگاه آزاد زنجان مستقر است، درباره اینکه محصول مورد نظر چه نیازی از نیازهای جامعه و کشور را رفع می‌کند؟ بیان کرد: در عسلویه و جنوب یکسری لوله‌های مسی وجود دارد که به مرور زمان این لوله‌ها دچار خوردگی می‌شوند و می‌توان از محصول تولیدی شرکت در صنعت نفت نیز استفاده کرد.

شریفی‌راد در پاسخ به سؤال دیگر که آیا محصول شرکت متبوع شما نمونه داخلی و خارجی هم دارد؟ گفت: محصولاتی مشابه این ژل در بازار وجود دارد که بعضی از این محصولات اسیدی بوده و جلادهنده هستند.

به گزارش آنا، رویداد و نمایشگاه تخصصی عصر امید استان کرمان (عصر امید سیرجان) با توجه به ظرفیت‌های شهرستان سیرجان و برای نخستین‌بار به‌صورت تخصصی در بخش صنایع از ۸ تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

ارسال نظر