دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس کمیسیون سازمان نصر:

خدمات اینترنت اشیاء تا ۲ ماه آینده تعرفه دار می‌شوند

خدمات اینترنت اشیاء تا ۲ ماه آینده تعرفه دار می‌شوند
رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء سازمان نصر تهران از ایجاد تعرفه برای خدمات اینترنت اشیاء تا دو ماه خبر داد.
کد خبر : 850201

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، روزبه بابازاده، رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء سازمان نصر تهران، درباره مهم‌ترین اولویت‌های کاری و اقدامات انجام شده در این کمیسیون اظهار کرد: اولویت ما همکاری، شناخت اعضا نسبت به یکدیگر و شناخت خارج از کمیسیون نسبت به کمیسیون بود. این همکاری هم شامل شرکت‌ها با یکدیگر و هم با نهاد‌های حاکمیتی می‌شد.

وی پیشگیری از انحصارگرایی دولتی در بحث اینترنت اشیا را یکی دیگر از اقدامات کمیسیون ذکر کرد و گفت: یکی از کار‌های خوبی که در این دوره انجام شد، پیشگیری از ایجاد انحصار نهاد حاکمیتی در بحث اینترنت اشیا بود. یک انحصار در بحث پلتفرم برای برخی اپراتور‌ها در حال شکل‌گیری بود که با خودرو‌های متصل آغاز می‌شد. جلوگیری از این انحصار با یک کار تشکلی انجام شد، یعنی ما در سازمان نصر به اضافه تشکل‌های دیگر، موفق شدیم تاکنون جلوی آن را بگیریم؛ اما این که تا چه زمانی بتوانیم از شکل‌گیری این انحصار ممانعت کنیم، مشخص نیست. این اقدام با پیشگامی کمیسیون اینترنت اشیا سازمان نصر تهران انجام شد.

بابازاده در همین ارتباط بیان کرد: هنگامی که موضوع مشخص شد، کمیسیون اینترنت اشیا آن را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و چند تشکل دیگر که موضوع مشترک آن‌ها نیز بود، اطلاع داد. در این دوره ارتباط خوبی با تشکل‌ها شکل گرفته است. کمیسیون ما با چند تشکل اتاق بازرگانی، وزارت کشور و چند جای دیگر در ارتباط است و موضوع‌های مشترک را با هم پیش می‌بریم.

رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء سازمان نصر تهران از ایجاد تعرفه برای خدمات اینترنت اشیاء به عنوان اولویت دیگر این کمیسیون نام برد و گفت: اینترنت اشیا دارای تعرفه نیست و در جدول‌های موجود قرار ندارد. اکنون ما در صدد ایجاد این تعرفه هستیم و این کار با همکاری تشکل‌های دیگر انجام می‌شود. بر اساس تخمین صورت گرفته این کار ظرف دو ماه انجام می‌شود. بخشی از این کار با کمک تعرفه‌های خود سازمان نصر انجام خواهد شد و درصدد هستیم تعرفه‌ها را در این دوره هیئت مدیره به نتیجه برسانیم.

**احراز هویت خبرگان اینترنت اشیا

وی در ادامه به یکی دیگر از اقدامات این کمیسیون اشاره کرد و توضیح داد: موضوع دیگری هم که آن را از دوره پیش آغاز کرده‌ایم، موضوع خبرگان اینترنت اشیا است. هر چند این موضوع با مشاوران شباهت دارد، اما با آن متفاوت است. می‌خواهیم در صورت امکان نظامی برای خبرگان اینترنت اشیا به وجود بیاوریم. ما در اینجا به شناسایی و رنک‌بندی اقدام می‌کنیم. اکنون در حال بررسی هستیم که این کار به آزمون نیاز دارد و یا احراز هویت خبرگان باید به شکل دیگری باشد. باید ضوابط این کار را استخراج کنیم تا چارچوب‌ها مشخص شوند؛ البته ذکر این نکته ضروری است که کمیسیون مشاوران در این موضوع ذینفع است و به احتمال زیاد از این کمیسیون کمک گرفته می‌شود و یا با مشارکت آن‌ها کار را انجام خواهیم داد.

بابازاده در پاسخ به این پرسش که آیا رتبه‌بندی خبرگان اینترنت اشیا برای افراد صورت می‌گیرد یا شرکت‌ها و رتبه‌بندی به چه صورتی است، عنوان کرد: این رتبه‌بندی هم برای افراد و هم برای شرکت‌ها انجام می‌شود؛ اما هنوز چگونگی انجام این کار در حال بررسی بوده و فعلا چارچوب خاصی ندارد.

وی ادامه داد: موضوع بعدی، بحث رنک‌بندی شرکت‌های اینترنت اشیا است، این موضوع هفته گذشته در وزارت صمت مطرح شد و قرار است تا آخر سال بتوانیم نظام رنک‌بندی شرکت‌ها را برای بحث هوشمندسازی داشته باشیم. باید این روش را به وزارت صمت ارائه دهیم تا این وزارتخانه نسبت به رنک‌بندی اقدام کند.

رئیس کمیسیون اینترنت اشیا درباره چالش‌های حوزه اینترنت اشیا اظهار کرد: این بخش دارای دو چالش بزرگ است. نخست این که اصلا شناخته شده نیست، همه با هوشمندسازی آشنایی دارند، اما با نام اینترنت اشیا آشنا نیستند، چالش دوم هم انحصارطلبی لایه‌های حکومتی است. تقریبا اگر این اصول حاکم بر خودرو‌های متصل به تصویب برسد، شاید بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ شرکت که بیشتر هم دانش بنیان هستند به تعطیلی کشیده شوند. موضوع این است که می‌خواهند در بحث داده انحصار ایجاد کنند و داده هم در پلتفرم‌ها است که در انحصار اپراتور‌ها قرار می‌گیرد.

بابازاده درباره چشم‌انداز اینترنت اشیا در ایران خاطرنشان کرد: به هر حال شرکت‌های بزرگ ناگزیر هستند به این سمت حرکت کنند و شرکت‌های کوچک هم حرکت خود را آغار کرده‌اند. شاید مجبور باشند نام آن را تغییر دهند، چون با این اسم مجبور هستند با آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها درگیر شوند. اگر بخواهیم کار مناسبی انجام دهیم این است که صدای خود را بهتر به لایه‌های حکومتی برسانیم. باید بتوانیم با یکدیگر کار انجام دهیم. در حال حاضر تشکل‌های موازی بسیاری وجود دارند، چنانچه با یکدیگر همصدا شویم، کار‌ها را بهتر می‌توانیم به پیش ببریم

انتهای پیام/

ارسال نظر