دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
04 فروردين 1402 - 08:01
 بر اساس اخرین امار زمین لرزه‌های سال ۱۴۰۱؛

وقوع ۲ زمین لرزه در هر ماه/ ثبت ۷۰ زلزله در تهران

وقوع ۲ زمین لرزه در هر ماه  ثبت ۷۰ زلزله در تهران
بر اساس اعلام شبکه‌های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک در سال ۱۴۰۱، به صورت میانگین دو زمین لرزه در ماه رخ داده است.
کد خبر : 838800

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک در سال ۱۴۰۱، تعداد ۷۰۰۰ زمین لرزه را در کشور و نواحی همجوار ثبت و تعیین محل کرده اند که این تعداد نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش ۱۸ درصدی و نسبت به میانگین سالانه ۲۷ سال اخیر کشور افزایش ۱ درصدی داشته است. 

وقوع ۲ زمین لرزه در هر ماه/ ثبت ۷۰ زلزله در تهران

آمار زمین لرزه های کشور به تفکیک بزرگی

در این سال تعداد ۱۸۵ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در کشور به ثبت رسیده است که این تعداد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش ۱۲ درصدی داشته است.

همچنین دو زمین لرزه به بزرگی ۶.۱ در بندر خمیر استان هرمزگان در یازدهم تیرماه رخ داد که جز بزرگ‌ترین زمین لرزه های سال ۱۴۰۱بود. کانون این دو زمین لرزه در مکانی است که از لحاظ لرزه خیزی فعال ترین بخش زاگرس از نظر تعداد زمین لرزه رخ داده محسوب می شود.

نزدیکترین گسل به کانون زمین لرزه های بندرخمیر شاخه های جنوبی گسل پیش ژرفای زاگرس (ZFF) و گسل پیشانی کوهستان زاگرس (MFF) بوده است.

آمارها نشان می دهد در سال ۱۴۰۱ در کشور به طور متوسط در هر ماه ۲ زمین لرزه با بزرگی بیش از ۵ رخ داده است که توسط شبکه های لرزه نگاری کشوری به ثبت رسید.

استان های آذربایجان غربی با ۸۳۸ زمین لرزه، خراسان رضوی با ۸۱۳ زمین لرزه و کرمان با ۷۴۰ زمین لرزه بیشترین تعداد زمین لرزه را در بین استان های کشور داشتند.

استان های هرمزگان با ۷۳، کرمان با ۲۰ و  آذربایجان غربی با ۱۷ زمین لرزه تعداد زمین لرزه با بزرگی بیش از ۴ را در بین استان های کشور داشتند. استان های قزوین با ۲۱ زمین لرزه، زنجان با ۹ و البرز با ۲ زمین لرزه کمترین تعداد زمین لرزه ثبت شده در کشور را به خود اختصاص دادند.

در سال ۱۴۰۱ استان تهران شاهد ثبت ۷۰ زمین لرزه بوده است که بزرگترین آن به بزرگی ۳.۸ در حسن آباد به ثبت رسید.

وقوع ۲ زمین لرزه در هر ماه/ ثبت ۷۰ زلزله در تهران

آمار زمین لرزه استان تهران به تفکیک بزرگی

وقوع ۲ زمین لرزه در هر ماه/ ثبت ۷۰ زلزله در تهران

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته