دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
03 فروردين 1402 - 16:35
رئیس پژوهشگاه هواشناسی:

مزارع باد برای تولید انرژی جانمایی شدند

مزارع باد برای تولید انرژی جانمایی شدند
رئیس پژوهشگاه هواشناسی، به مطالعات و پژوهش‌هایی که برای استفاده از انرژی باد انجام شده اشاره کرد و گفت: ما به عنوان مرجع مطالعات هواشناسی و علوم جوّ کشور، طی چند سال گذشته اطلس انرژی باد را برای کل کشور آماده کرده و در اختیار وزارت نیرو قرار داده‌ایم.
کد خبر : 838798

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، رئیس پژوهشگاه هواشناسی در خصوص آلودگی هوای تهران گفت: در شهری مثل تهران، هر چه از تعداد وسایل نقلیه شخصی بکاهیم و برای یکپارچه کردن سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی بکوشیم، می‌توانیم هوای پاک‌تری داشته باشیم.

رهنما درباره استفاده از خودرو‌های برقی توضیح داد: در این زمینه اختلاف‌نظر وجود دارد؛ برخی کارشناسان می‌گویند استفاده از خودروهای برقی ممکن است به آلودگی هوا بیفزاید؛ چراکه برق را باید از نیروگاه‌ها تأمین کرد؛ همان نیروگاه‌هایی که ما مجبوریم به علت کمبود گاز، مازوت در آنها بسوزانیم که همین عامل مضاعفی برای آلودگی هوا است.

وی تأکید کرد: ما باید منابع انرژی را به سمت انرژی‌های پاک یعنی انرژی خورشیدی یا انرژی باد تغییر دهیم تا هوای پاک‌تری داشته باشیم.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی، به مطالعات و پژوهش‌هایی که برای استفاده از انرژی باد انجام شده اشاره کرد و گفت: ما به عنوان مرجع مطالعات هواشناسی و علوم جوّ کشور، طی چند سال گذشته اطلس انرژی باد را برای کل کشور آماده کرده و در اختیار وزارت نیرو قرار داده‌ایم.

رهنما افزود: این اطلس به مختصات یک کیلومتر در یک کیلومتر تهیه شده و اکنون ما می‌دانیم در کجا، چه مقدار، با چه توربینی و با چه مشخصات فنی، انرژی باد قابل استحصال است.

وی ادامه داد: محاسبات این مطالعه بر اساس یک دوره بازگشت سی ساله انجام شده و به صورت یک نرم‌افزار درآمده که به‌خصوص برای جانمایی مزارع باد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی درباره اقدامات بین‌المللی سازمان هواشناسی و همچنین فعالیت‌های مشترک این سازمان با دیگر دستگاه‌ها توضیح داد: با مشارکت سازمان‌های محیط‌زیست، زمین‌شناسی، منابع طبیعی، پژوهشگاه سازمان هواشناسی و چند دانشگاه، کنسرسیومی تشکیل و طی سه سال، کانون‌های گردوغبار کشور منشاءیابی شد.

رهنما اضافه کرد: همین کنسرسیوم در فاز دوم، ۲۵ کشور اطراف را بررسی و کانون‌های گردوغبار آنها را شناسایی کرد و در نهایت برنامه عملی نگاشته شد که در اردیبهشت گذشته، رئیس سازمان محیط‌زیست به سفرا و وزرای محیط‌زیست ۱۵ کشور همسایه ایران برای مبارزه با گردوغبار ارائه نمود.

وی خاطرنشان کرد: ما به عنوان بازوی اجرایی و فکری در کنار سازمان محیط‌زیست، وزارت نیرو و حتی سازمان بنادر هستیم و برای دکل‌های حفاری نفتی در دریا‌ها، پیش‌بینی نقطه‌ای انجام می‌دهیم یا برای سازمان شیلات می‌توانیم پیش‌بینی‌ کنیم که تمرکز آبزیان در کجا است و صیادان برای صید بهتر کجا بروند.

رهنما بیان داشت: پژوهشگاه سازمان هواشناسی برای محصول پسته به دو استان کرمان و یزد، پیش‌بینی‌های پنج روزه  ارائه می‌دهد تا پسته کاران بدانند سمپاشی کنند یا نه، قلمه بزنند، آبیاری کنند یا نکنند؛ به عبارتی در تمام مراحل داشت، کاشت و برداشت محصول پسته، برای پسته کاران پیش‌بینی ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: برای سه استان شمالی کشور نیز، در مورد محصول برنج پیش‌بینی‌های هواشناسی کشاورزی ارائه می‌کنیم.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی همچنین یادآور شد: اگر در سامانه‌های پیش‌بینی و هشدار، داده‌های هواشناسی برای تصمیم سازی و تصمیم‌گیری‌های درست و به‌موقع، به‌دقت مورد استفاده قرار گیرد، به‌راحتی می‌توان پدیده‌هایی مثل سیل را پیش‌بینی کرد و اقدامات پیشگیرانه انجام داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر