دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 اسفند 1401 - 14:41
آنا گزارش می دهد؛

GPT-4 نسخه جدید هوش مصنوعیChatGPT بیشتر رفتارهای انسانی‌ دارد!

GPT-4 نسخه جدید هوش مصنوعیChatGPT بیشتر رفتارهای انسانی‌ دارد!
نسخه جدید ChatGPT به نام CPT-4 به تازگی معرفی شده و به نظر می‌رسد که این هوش مصنوعی رفتارهای شبیه‌تری به انسان دارد و با نسخه‌های قبلی بسیار متفاوت‌ است.
کد خبر : 838012

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، هوش مصنوعی GPT-4 به‌عنوان نسخه جدید و پیشرفته‌تر ChatGPT توسط شرکت OpenAI معرفی شد. این مدل زبانی هوش مصنوعی توانایی تفسیر همزمان متن و تصویر را دارد که این قابلیت در چت‌بات هوش مصنوعی بینگ نیز استفاده شده است.

OpenAI یک مدل جدید و قدرتمند هوش مصنوعی با درک تصویر و متن به نام GPT-4 را منتشر کرده است که حتی آن را «آخرین نقطه عطف تلاش خود در افزایش یادگیری عمیق» می‌نامد.

GPT-4 امروز برای کاربران پرداخت کننده OpenAI از طریق ChatGPT Plus (با سقف استفاده) در دسترس است و توسعه دهندگان می توانند برای دسترسی به API در لیست انتظار ثبت نام کنند.

شرکت OpenAI می‌گوید با چند شرکت نظیر Duolingo و Stripe و Khan Academy وارد همکاری شده است، تا مدل زبانی جدیدش را با سرویس‌های آن‌ها ادغام کند. کاربران سرویس اشتراکی ChatGPT Plus که ماهانه ۲۰ دلار قیمت دارد، در حال حاضر می‌توانند به مدل زبانی جدید دسترسی پیدا کنند. مایکروسافت در بیانیه‌ای جداگانه تأیید کرده که نسخه‌ جدید بینگ مبتنی‌بر GPT-4 است. OpenAI قصد دارد به‌زودی API مدل زبانی GPT-4 را در دسترس توسعه‌دهندگان قرار دهد.تفاوت‌های GPT-4 با نسخه‌های قبلی هوش مصنوعی ChatGPT

به نقل از techcrunch، بر اساس گفته‌ OpenAI، تفاوت بین GPT-4 و GPT-3.5 در گفت‌و‌گوهای عادی، «نامحسوس» است. GPT-3.5 همان مدلی است که از آن برای توسعه‌ ChatGPT استفاده شده است. سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، در توییتی گفته است: «GPT-4 «هنوز ناقص و محدود است» و در برخورد اول تأثیرگذارتر از حالتی ظاهر می‌شود که مدتی با آن کار می‌کنید.»
GPT-4 می‌تواند متن تولید کند و ورودی‌های تصویر و متن را بپذیرد، این ویژگی بهبودی نسبت به GPT-3.5، که فقط متن را می‌پذیرفت، است. این نسخه جدید همچینین در معیارهای مختلف حرفه‌ای و آکادمیک در سطح انسانی عمل می‌کند.
تفاوت‌های GPT-4 با مدل قبل بیشتر در آزمون‌هایی مثل آزمون وکالت، آزمون اجرایی حقوق و آزمون ریاضی SAT به چشم می‌آید.

GPT-4 موفق شده است در شماری از آزمون‌ها امتیازی در صدک هشتادوهشتم و بالاتر ثبت کند.
یک پیشرفت جالب‌تر در GPT-4، ابزار فرمان‌پذیری ذکر شده است. GPT-4 در حال معرفی یک قابلیت API جدید برای پیام‌های «سیستم» است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا با توصیف مسیرهای خاص، سبک و کار را تجویز کنند. پیام‌های سیستم، که در آینده به هوش مصنوعی ChatGPT نیز می‌آیند، اساساً دستورالعمل‌هایی هستند که لحن را مشخص کرده و مرزها را برای تعاملات بعدی هوش مصنوعی تعیین می‌کنند.

قابلیت‌هایی که GPT-4 ارائه می‌دهد، یک‌ شبه ساخته نشده‌اند. OpenAI و تمامی شرکت‌های فعال در صنعت هوش مصنوعی سال‌ها است که سیستم‌های پیشرفته‌ای توسعه می‌دهند و میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند. ثمره‌ این تلاش‌های طولانی‌مدت اواخر سال ۲۰۲۲ مشخص شد، زمانی که هوش مصنوعی به‌لطف انتشار عمومی ChatGPT به یک فناوری مین‌استریم تبدیل شد.
اولین مقاله‌ای که مدل زبانی GPT را توصیف می‌کرد، در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. مدل زبانی GPT-2 در سال ۲۰۱۹ از راه رسید و OpenAI یک سال بعد سراغ معرفی GPT-3 رفت. این مدل‌ها بر پایه‌ داده‌های عظیمی از متن تعلیم داده می‌شوند. همچنین بخش قابل‌توجهی از این متن‌ها، از اینترنت استخراج شده‌اند.
OpenAI انتشار عمومی مدل‌های GPT را به دلیل سوءاستفاده‌ افراد سودجو، به تأخیر انداخته بود، با این‌حال در اواخر سال ۲۰۲۲ انتشار عمومی ChatGPT اتفاق افتاد، چت‌بات پرحاشیه‌ای که در ماه‌های اخیر بارها به تیتر یک رسانه‌های فناوری تبدیل شده است، زمان زیادی نگذشت که فناوری پیشرفته‌تر از ChatGPT به موتور جست‌و‌جوی بینگ اضافه شد.
OpenAI می‌گوید ۶ ماه تلاش کرده است تا ایمنی GPT-4 را افزایش دهد. براساس آزمون‌های داخلی این شرکت، احتمال این‌که GPT-4 به سؤالات غیرمجاز پاسخ دهد، ۸۲ درصد کمتر از GPT-3.5 است. همچنین مدل هوش مصنوعی جدید با احتمال ۴۰ درصد بیشتر، پاسخ‌هایی با صحت علمی تولید می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته