دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 اسفند 1401 - 15:22
به همت خانه خلاق و نوآوری آفتاب؛

طرح ملی شناسنامه دار کردن آثار فاخر صنایع‌دستی اجرا شد

طرح ملی شناسنامه دار کردن آثار فاخر صنایع‌دستی اجرا شد
خانه خلاق و نوآوری آفتاب با هدف داشتن هویت مالکیت و هویت تاریخی و تمدنی، طرح ملی شناسنامه‌دار کردن آثار صنایع‌دستی را به اجرا درآورده است.
کد خبر : 834831

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، مرکز صادرات صنایع دستی ایران با همکاری معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری، خانه خلاق و نوآوری آفتاب، وزارت میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی کشور، اتاق بازرگانی ایران و ستاد توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم و مجموعه ایران ساخت، راه‌اندازی شد.

در این نشست که با حضور خانم جلالی معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی کشور، عسکرپور مدیر دفتر حمایت از تولید، عبدالملکی رئیس کمسیون گردشگری و اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران، ستار کیان پور مدیر خانه خلاق و نوآوری آفتاب، سادات حیات شاهی مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق و مدیر شرکت‌ها و خانه‌های خلاق و نوآور کشور و هنرمندان و تجار و بازرگانان و تولیدکنندگان خلاق و صنایع‌دستی برگزار شد تا صادرات صنایع دستی پیش از گذشته مورد توجه قرارگیرد و مسیر صادراتی آن تسهیل شود.

این مرکز، مجموعه تخصصی برای شناسایی، تولید تأمین و صادرات صنایع‌دستی و صنایع خلاق ایران است که قرار است با همکاری معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری و وزارت امور خارجه در کشورهای مختلف شعبی را ایجاد کند. به همین منظور پلتفرمی چندزبانه در شرف تأسیس است که بتواند از این سیستم پشتیبانی کند. در همین راستای اولین قرارداد خارجی برای راه‌اندازی مرکز صادرات صنایع دستی در آلماتی قزاقستان با توافق نامه ی سه جانبه به امضا رسید.

**صنایع دستی فاخر شناسنامه دار شدند

در دنیا ۶۰۰ رشته صنایع‌دستی در یونسکو ثبت شده که ۴۵۰ تا از این رشته‌ها متعلق به ایران است. ایران سومین کشور تولیدکننده صنایع‌دستی ایران است؛ اما سهم ایران از گردش اقتصادی صنایع‌دستی در دنیا حدود ۰.۱ است. بزرگ‌ترین مشکل ما در صنایع‌دستی طراحی محصول و تولید نشدن محصولات کاربردی و صادرات آن‌ها است، برای اینکه بتوانیم صادرات صنایع دست داشته باشیم یکی از نیازهای مبرم داشتن هویت مالکیت و هویت تاریخی و تمدنی است که خانه خلاق و نوآوری آفتاب در همین راستا طرح ملی شناسنامه‌دار کردن آثار صنایع‌دستی را به اجرا درآورده است. این خانه خلاق طی سه سال برنامه‌ریزی، تحقیق پژوهش و ایجاد یک سامانه و ساختار منسجم هوشمند برای اولین‌بار اقدام به صدور شناسنامه آثار فاخر صنایع‌دستی با همکاری وزارت میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی در ایران کرده است. شناسنامه‌های ملی برای صنایع‌دستی فاخر ایجاد می‌شود. این مهم‌ترین فعالیت خانه خلاق و نوآوری آفتاب در سال ۱۴۰۱ است.

انتهای پیام/۱۱۰/

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته