دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
08 بهمن 1401 - 22:19
بینش جدید در مورد دو نیروگاه باستانی:

دانشمندان بقایای میمون عنکبوتی ۱۷۰۰ ساله را کشف کردند

دانشمندان بقایای میمون عنکبوتی ۱۷۰۰ ساله را کشف کردند
دانشمندان بقایای میمون عنکبوتی ۱۷۰۰ ساله را کشف کردند.
کد خبر : 827889

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا به نقل از وبگاه (سای تک دیلی)، تیمی از محققان یک اسکلت میمون باستانی را در ویرانه‌های Teotihuacán در مکزیک کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد اولین شواهد از اسارت، جابجایی و دیپلماسی هدیه بین نخبگان Teotihuacán و مایا‌ها وجود دارد.

کشف بقایای اسکلتی کامل یک میمون عنکبوتی - یک کنجکاوی عجیب و غریب در مکزیک پیش از اسپانیا - شواهد جدیدی از ارتباطات اجتماعی و سیاسی بین تمدن‌های باستانی Teotihuacán و حاکمان بومی مایا ارائه می‌دهد.

این یافته توسط ناوا سوگیاما، باستان شناس مردم شناسی دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، و تیمی از باستان شناسان و انسان شناسانی که از سال ۲۰۱۵ در مجتمع پلازا آو کومنز، در تئوتیواکان، مکزیک کاوش می‌کنند، انجام شده است. بقایای حیوانات دیگر و همچنین هزاران قطعه دیواری به سبک مایا و بیش از ۱۴۰۰۰ قطعه سرامیکی از یک جشن بزرگ کشف شد. این قطعات بیش از ۱۷۰۰ سال قدمت دارند.

میمون عنکبوتی اولین شواهد از اسارت، جابجایی و دیپلماسی هدیه بین تئوتیواکان و مایا است. جزئیات این کشف در مجله PNAS منتشر خواهد شد. سوگیاما که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: این یافته به محققان اجازه می‌دهد تا شواهدی مبنی بر تعاملات دیپلماسی بالا ارائه دهند و باور‌های قبلی مبنی بر اینکه حضور مایا در تئوتیواکان محدود به جوامع مهاجر است را رد می‌کند.

Teotihuacán مردم را از سراسر جهان جذب می‌کرد، این مکانی بود که مردم برای تبادل کالا، دارایی و ایده می‌آمدند. سوگیاما که با محققان دیگری از جمله پروفسور سابورو سوگیاما، مدیر پروژه و استاد دانشگاه ایالتی آریزونا و کورتنی هافمن، انسان شناس مولکولی دانشگاه اوکلاهما پیدا کردن میمون عنکبوتی به ما این امکان را می‌دهد تا ارتباط‌های مجدداً بین رهبران Teotihuacán و مایا را کشف کنیم. میمون عنکبوتی این فضای پویا را که در نقاشی دیواری به تصویر کشیده شده است، زنده کرد. بازسازی این تاریخ زنده هیجان انگیز است.

محققان یک رویکرد باستان‌سنجی چند روشی (باستان‌شناسی، ایزوتوپ‌ها، DNA باستانی، گیاه‌شناسی دیرینه و تاریخ‌گذاری رادیوکربن) را برای جزئیات زندگی این میمون عنکبوتی ماده به کار بردند. این حیوان در زمان مرگ احتمالا بین ۵ تا ۸ سال سن داشته است.

بقایای اسکلت آن در کنار یک عقاب طلایی و چندین مار زنگی، احاطه شده توسط مصنوعات منحصر به فرد، مانند مجسمه‌های سنگ سبز ظریف ساخته شده از یشم از دره موتاگوا در گواتمالا، مصنوعات صدف/حلزون فراوان، و کالا‌های ابسیدین مجلل مانند تیغه‌ها و پرتابه‌ها پیدا شد. محققان در این مقاله بیان کردند که این با شواهد قربانی زنده حیوانات به طور نمادین قدرتمند که در مراسم دولتی مشاهده شده در انبار‌های وقف هرم ماه و خورشید شرکت می‌کنند، مطابقت دارد.

نتایج حاصل از معاینه دو دندان نیش بالا و پایین نشان می‌دهد که میمون عنکبوتی در Teotihuacán از ذرت و فلفل چیلی در میان سایر مواد غذایی مصرف می‌کرد. شیمی استخوان، که بینشی در مورد رژیم غذایی و اطلاعات محیطی ارائه می‌دهد، حداقل دو سال اسارت را نشان می‌دهد. قبل از رسیدن به Teotihuacán، در محیطی مرطوب زندگی می‌کرد و عمدتاً از گیاهان و ریشه‌ها می‌خورد.

این تحقیق عمدتاً از طریق کمک‌های مالی اعطا شده به سوگیاما از بنیاد ملی علوم و بنیاد ملی علوم انسانی تأمین می‌شود. Teotihuacán یک شهر ماقبل اسپانیایی است که به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است و سالانه بیش از سه میلیون بازدید کننده دارد.

سوگیاما گفت که این یافته علاوه بر مطالعه آیین‌های باستانی و کشف تکه‌هایی از تاریخ، امکان بازسازی روایت‌های بزرگ‌تر و درک چگونگی برخورد این جوامع قدرتمند و پیشرفته با عوامل استرس‌زای اجتماعی و سیاسی را فراهم می‌کند که بسیار منعکس کننده دنیای امروز هستند.

سوگیاما گفت: این به ما کمک می‌کند تا اصول دیپلماسی را درک کنیم، درک کنیم که شهرسازی چگونه توسعه یافت ... و چگونه شکست خورد. Teotihuacán یک سیستم موفق برای بیش از ۵۰۰ سال بود، درک انعطاف پذیری گذشته، نقاط قوت و ضعف آن در جامعه امروزی مرتبط است. شباهت‌های زیادی در آن زمان و اکنون وجود دارد. می‌توان درس‌هایی را از جوامع گذشته دید و الگوبرداری کرد. در حالی که به جلو می‌رویم، آن‌ها به ما سرنخ می‌دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته