دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 دی 1401 - 11:01
در چهارمین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست رونمایی می شود؛

تجاری سازی دو کاتالیست ایران ساخت در صنعت فولاد تجاری

تجاری سازی دو کاتالیست ایران ساخت در صنعت فولاد تجاری
توسط یک شرکت دانش بنیان دو کاتالیست جدید، در چهارمین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در فرایند احیا مستقیم آهن رونمایی می‌شود.
کد خبر : 824103

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، چهارمین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در فرایند احیا مستقیم آهن صنعت فولاد در حالی برگزار خواهد شد که شاهد رونمایی از ۲ کاتالیست جدید و بهبود یافته مورد استفاده در صنعت فولاد خواهیم بود که به لحاظ کیفی و عملکردی توانسته است در طول ۴ سال استفاده در مقیاس نیمه صنعتی در مادول‌های فولادی، استاندارد‌های لازم را با موفقیت بگذراند.

محمد امین ابراهیمی قائم مقام مهندسی فروش شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو و دبیر اجرایی این همایش در نشست خبری که امروز در مرکز همایش‌های این شرکت برگزار شد، با تشریح اهداف برگزاری از همایش تخصصی دوسالانه بومی سازی کاتالیست در فرایند احیا مستقیم آهن گفت: همایش‌های بومی سازی کاتالیست به میزبانی شرکت نفت و گاز سرو هر ساله با تاکید بر بومی سازی فناوری‌های کاتالیستی و فرآیندی در صنایع کشور برگزار می‌شود و ما به‌عنوان تولیدکننده یک محصول با تکنولوژی پیشرفته و راهبردی، به دنبال آن هستیم که با اجرای اقدامات ویژه، این فناوری‌ها را به جامعه هدف و مشتریان، معرفی کنیم. به همین دلیل نیز در طول سال‌های گذشته اقدام به تعریف رویداد‌ها و گردهمایی‌های تخصصی کرده‌ایم تا فضایی را برای به اشتراک گذاری تجربیات ایجاد کنیم تا در این همایش ها، فرصت تبادل نظر و تعریف سیاست‌هایی منطبق بر چشم انداز توسعه صنایع کشور نیز ایجاد شود.

ابراهیمی درباره برنامه‌های ویژه‌ای که در این چهارمین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در فرایند احیا مستقیم آهن صنعت فولاد رقم خواهد خورد، گفت: از آنجا که تحقیق و توسعه همواره جایگاه بالایی در شرکت نفت و گاز سرو داشته، این شرکت هرسال به معرفی ۲ الی ۳ محصول جدید تجاری سازی شده در صنعت می‌پردازد به طوری که در همایش امسال نیز شاهد رونمایی از کاتالیست‌های جدید و بهبود یافته مورد استفاده در صنعت فولاد خواهیم بود که به لحاظ کیفی و عملکردی توانسته است در طول ۴ سال استفاده در مقیاس نیمه صنعتی در مادول‌های فولادی، استاندارد‌های لازم را با موفقیت بگذراند و در این همایش علاوه بر تشریح مشخصات فنی این محصولات، از آن‌ها رونمایی خواهد شد.

**از بومی سازی تا صادرات کاتالیست ایرانی به سه کشور

وی افزود: در رزو‌های نخست شروع به کار شرکت دانش‌بنیان نفت و گاز سرو، تولید کاتالیست در داخل کشور دور از ذهن به‌نظر می‌رسید. اما با حمایت معاونت علمی، فناوری واقتصاد دانش بنیان، در حال حاضر مجموعه‌ای از کالاهی های‌تک و پیشرفته دنیا را تولید می‌کنیم؛ به طوری که با تولید ۹۰۰۰ تن از انواع کاتالیست‌های مختلف برای صنایع فولاد، پتروشیمی و پالایش نفت، علاوه بر رفع نیاز مجتمع‌های داخلی توانستیم در سال جاری، نخستین صادرات کاتالیست فولادی را به یکی از کشور‌های همسایه نیز انجام دهیم که از سه ماه گذشته پس از بارگذاری در سرویس عملیاتی قرار گرفته است.

ابراهیمی با اعلام این خبر که کاتالیست‌های صادراتی این شرکت هم اکنون در راکتور‌ها و ریفرمر‌های مجتمع‌های فولادی، پتروشیمی و پالایشگاه سه کشور دنیا در حال استفاده است، افزود: این مهم میسر نشد بلکه به پشتوانه توان بالای متخصصین شرکت نفت و گاز سرو و تجهیزات پیشرفته‌ای که این شرکت در اختیار داشته است. همچنین همراهی مدیران و متخصصان صنعت فولاد، پتروشیمی و پالایش کشور در دستیابی به این موفقیت ملی و گشوده شدن دروازه‌های صادرات برای محصولات و خدمات فنی مهندسی ایرانی مشهود بوده است.

قائم مقام مهندسی فروش و توسعه بازار شرکت نفت و گاز سرو افزود: شرکت نفت و گاز سرو به دلیل کیفیت بالای محصولات خود توانسته در مناقصات بین المللی و در رقابت با رقبای تولیدکننده کاتالیست جهانی که قدمتی بعضا ۱۰۰ ساله در این عرصه داشتند، برنده مناقصات شده و همچنین در کنار فروش محصول، خدمات فنی و مهندسی در حوزه کاتالیست را نیز به این کشور‌ها صادر نماید، به طوری که همانطور که مجتمع‌های فولاد، پتروشیمی و پالایش کشور از خدمات فنی و تخصصی شرکت نفت و گاز سرو استفاده می‌نمایند، کارشناسان و متخصصان این شرکت جهت بررسی وضعیت تولید راکتور‌ها و ریفرمر‌های فعال در کشور‌های خارجی و ارائه مشاوره‌های فنی به صورت دوره‌ای در این کشور‌ها حضور دارند و این برای نخستین بار است که یک شرکت دانش بنیان در حوزه کاتالیست توانسته است به این موفقیت‌ها دست پیدا کند.

**برگزاری همایش‌های بومی سازی کاتالیست، محلی برای به اشتراک گذاری تجربیات فنی

دبیر اجرایی همایش‌های شرکت نفت وگاز سرو با بیان اینکه برگزاری این دوره از همایش در دی ماه امسال در جزیره کیش برای مدت زمان ۲ روز خواهد بود، در این باره افزود: برگزاری همایش‌های بومی‌سازی کاتالیست در کشور از سال ۱۳۹۳ آغاز گردید و چهارمین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در صنعت فولاد با محور‌های خودکفایی در تولید کاتالیست‌های فرایند احیا مستقیم اهن با خودباوری و دانش ایرانی، بومی‌سازی زنجیرۀ تأمین در مسیر اقتصاد مقاومتی، حمایت از دانش‌های نوین با هدف بسترسازی تولید انبوه، توسعۀ کاتالیست در صنایع فرایند احیا مستقیم آهن با نگاه ملی و فناورانه، توسعۀ دانش فرایند در صنعت فولاد کشور برگزار خواهد شد.

**حضور بیش از ۴۰۰ نفر از ۶۰ مجموعه فعال در صنعت فولاد در همایش پیشرو

وی با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ مدعو در ششمین دوره از رویداد‌های تخصصی و ملی شرکت نفت و گاز سرو را شاهد خواهیم بود، گفت: در همایش این دوره علاوه بر حضور چهره‌های ماندگار، شخصیت‌ها و مقامات دولتی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت صمت، مدیران عامل از هلدینگ‌ها و شرکت‌های فولادی، که به ایراد سخنرانی‌های مدیریتی و فنی خواهند پرداخت، همراهی مدیران و متخصصان بیش از ۶۰ شرکت فعال در صنعت فولاد را شاهد خواهیم بود که این میزان استقبال به دلیل تخصصی بودن و طرح مسائل فنی منحصر به فرد است و منجر به تصمیم سازی در مسائل تخصصی حوزه فرایند احیا مستقیم آهن خواهد شد. ایران در حال حاضر در رتبه ده تولیدکنندگان فولاد جهان و رتبه نخست تولید کنندگان آهن اسفنجی به روش احیا مستقیم آهن قرار داشته که کاتالیست نقش بالایی در افزایش کارایی و بهره وری تولیدات آهن اسفنجی ایفا میکند و بیش از ۶۵ درصد از آهن اسفنجی کشور با کاتالیست‌های شرکت نفت و گاز سرو در حال تولید است.

**رونمایی از کتاب‌های جدید در صنعت فولاد

وی افزود: در کنار رونمایی از محصولات جدید شرکت نفت و گاز سرو، شاهد رونمایی از کتاب‌های جدیدی در حوزه فولاد از انتشارات این شرکت هستیم که از مهم‌ترین آن می‌توان به کتابچه گزارش بهره برداری سالانه در واحد‌های DRI بارگذاری شده با کاتالیست‌های شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو در سال ۲۰۲۲ اشاره نمود. در این کتابچه ضمن جمع آوری پارامتر‌های مرتبط بهره برداری با کیفیت کاتالیست و تاثیر آن بر تناژ و کیفیت آهن اسفنجی تولید شده در واحد‌های مصرف کننده کاتالیست سرو، از نقطه نظر اقتصادی نگاهی بر مصارف آب، برق و گاز در این مجتمع‌های صنعتی دارد. همچنین آمار کیفیت گندله و آب مصرفی در واحد‌های فولادی مذکور گزارش گردیده است.

وی در پایان با بیان اینکه در ادوار گذشته، همایش‌های شرکت نفت و گاز سرو، فرصتی را برای شناخت و معرفی توانمندی‌های فناورانه شرکت دانش‌بنیان نفت و گاز سرو را فراهم می‌کند گفت: امیدواریم مانند ادوار گذشته، برگزاری چهارمین همایش بومی سازی در صنعت فولاد، فضای ایده آلی را برای تبادل تجربیات علمی، تخصصی و کاربردی ایجاد کند تا با معرفی دستاورد‌های نوین این صنعت در تعاملی رو در رو، به پویایی مسیر توسعه بومی سازی کاتالیست و استفاده از پتانسیل‌های این صنعت در شرایط خطیر کنونی کمک کنیم. چرا که هدف مشترک کلیه فعالان این صنعت از یک سو، توسعه و تداوم تولید این صنعت حیاتی و از سوی دیگر خود کفایی، توسعه و آبادانی کشور عزیزمان ایران است.

چهارمین همایش دو سالانه بومی سازی کاتالیست در فرایند احیا مستقیم آهن صنعت فولاد طی روز‌های ۲۹ و ۳۰ دی ماه در مرکز همایش‌های بین المللی جزیره کیش به میزبانی شرکت نفت و گاز سرو برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته