دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 آذر 1401 - 09:20
به همت یک شرکت دانش بنیان؛

عملیات‌های امداد و نجات با محصولی ایران‌ساخت دقیق‌تر شد

عملیات‌های امداد و نجات با محصولی ایران‌ساخت دقیق‌تر شد
عملکرد نیرو‌های امدادی در مواقع بروز پدیده‌های جوی با محصولی ایران‌ساخت ارتقا یافت.
کد خبر : 819700

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، سامانه ژئواینفورماتیک هواشناسی محصولی دانش‌بنیان است که مخاطب اصلی آن سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور است تا برای بررسی شرایط آب و هوا و ارتقای عملکرد اقدامات امداد و نجات به کار می‌آید. این محصول توسط شرکت کاوش سپهر لوتوس به تولید رسیده است.

در طراحی این سامانه به ۳ نکته اصلی «ارائه داده برای تمامی نقاط جمعیتی قابل ملاحظه»، «محاسبه ریسک ناشی از پدیده‌های مختلف جوی و اطلاع رسانی به نیرو‌های امدادی» و در نهایت «دقت در مشخص کردن ابعاد وقوع پدیده‌های مختلف جوی» توجه شده است. در طراحی آن؛ ۸ پدیده‌ای که بر اساس اقلیم کشور می‌توانند خسارت‌های مالی و جانی زیادی در پی داشته باشند مورد توجه قرار گرفته است تا قبل و هنگام وقوع حادثه، اطلاع رسانی برای اقدامات مناسب و به موقع صورت گیرد.

به این ترتیب می‌توان برای هر منطقه حتی در حد بخش، برای بازه‌های زمانی مختلف به پیش بینی ریسک پدیده‌های مختلف و شدت و نتایج محتمل آن دسترسی داشت و در مواقعی که قابلیت پیشگیری وجود دارد اقدامات ضروری انجام می‌شود.

رویداد‌های مرتبط با آب و هوا بعد از تصادفات جاده‌ای مهم‌‍‌ترین عامل درگیری نیرو‌های امدادی در طول سال و در بیشتر نقاط کشور هستند. از آنجا که ۲۵ درصد تصادفات جاده‌ای نیز بر اثر عوامل جوی رخ می‌دهد، بنابراین اطلاعات دقیق محلی و هوشمند از وضعیت آب و هوا و ریسک‌های مرتبط با آن، یک ضرورت برای نیرو‌های سازمان امداد و نجات هلال احمر به حساب می‌آید.

این محصول دانش‌بنیان با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به مرحله تجاری سازی رسیده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر