دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
17 آذر 1401 - 16:36
شیرهای دنیای میکروبی؛

کشف شاخه‌‌ جدیدی از درخت زندگی

کشف شاخه‌‌ جدیدی از درخت زندگی
دانشمندان یک شاخه کاملا جدید در درخت زندگی کشف کرده‌اند که متشکل از ارگانیسم‌های کوچکی هستند که میکروب‌های دیگر را شکار می‌کنند و به همین دلیل به شیرهای دنیای میکروبی معروف شده‌اند.
کد خبر : 819141

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، دانشمندان شاخه کاملا جدیدی را بر روی درخت زندگی کشف کرده اند. این "ابرگروه" شامل طیف بسیار متنوعی از میکروب های شکارچی است که از نظر ژنتیکی با هر شکل دیگری از حیات روی زمین متفاوت است.

درخت زندگی نمودار مفیدی برای درک روابط بین اشکال مختلف حیات کنونی و منقرض شده است. شاخه‌های اصلی از سه گروه بزرگ به نام دامنه ها شامل باکتری ها، آرکی‌ها و یوکاریوت‌ها - تشکیل شده اند که سپس به پادشاهی هایی مانند حیوانات و قارچ ها منشعب می شوند. از آنجا شاخه ها بیشتر و بیشتر مشخص می شوند تا زمانی که به گونه های جداگانه برسید.

کشف جدید یک شاخه بزرگ به درخت زندگی اضافه می کند که پروورا (Provora) نام گرفته است. این شکل‌های حیات، دسته‌ای را تشکیل می‌دهند که به‌طور غیررسمی «ابر گروه» نامیده می‌شود و در زیر دامنه‌ها قرار دارد و می‌تواند شامل چندین پادشاهی باشد.

 دکتر پاتریک کیلینگ، نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: «این شاخه باستانی از درخت زندگی است که تقریباً به اندازه ترکیب قلمرو حیوانات و قارچ‌ها متنوع است و هیچ‌کس نمی‌دانست که آنجاست.»

 اعضای ابرگروه پروورا ارگانیسم‌های کوچکی هستند که پژوهشگران آنها را «شیرهای دنیای میکروبی» توصیف می‌کنند. این نامگذاری به این دلیل است که آنها میکروب های دیگر را شکار می کنند و در اکوسیستم آنها نسبتاً نادر هستند. این ابرگروه بیشتر به دو دسته تقسیم می‌شود: «نیبلریدها» که از ساختارهای دندان مانند برای خرد کردن تکه‌های شکار خود استفاده می‌کنند و «نبولیدها» که کل طعمه‌شان را می‌بلعد.

 پژوهشگران این نوع جدید حیات را در نمونه‌های گرفته شده از سراسر جهان، از جمله صخره‌های مرجانی در کوراسائو، رسوبات دریای سیاه و سرخ و آب اقیانوس‌های آرام و قطب شمال کشف کردند. در ادامه تصویر میکروسکوپی یک میکروارگانیسم از ابرگروه تازه کشف شده پروورا را مشاهده می‌کنید:

کشف شاخه‌‌ جدیدی از حیات در درخت زندگی

توجه محققان به میکروب‌های عجیب و غریب با دو تاژک جلب شد که به آنها اجازه می‌داد خیلی سریع بچرخند یا شنا کنند. آن ها همچنین تمایل داشتند که به سرعت هر میکروب بدشانس دیگری را که در همان نمونه‌های آب وجود دارد از بین ببرند. 

هنگامی که دانشمندان DNA آنها را دقیق تر بررسی کردند، مشخص شد که این میکروب های جدید واقعا چقدر عجیب هستند.

 دکتر دنیس تیخوننکوف، نویسنده اول این مطالعه می‌گوید: در طبقه بندی موجودات زنده، ما اغلب از ژن "18S rRNA" برای توصیف تفاوت های ژنتیکی استفاده می کنیم. به عنوان مثال، تفاوت انسان با خوکچه هندی در این ژن تنها شش نوکلئوتید است. ما از اینکه متوجه شدیم این میکروب های شکارچی بین 170 تا 180 نوکلئوتید در ژن 18S rRNA با هر موجود زنده دیگری روی زمین تفاوت دارند متعجب شدیم. درنهایت مشخص شد که ما چیز کاملاً جدید و شگفت انگیزی کشف کرده ایم.»

در مرحله بعد، این گروه پژوهشی قصد دارد کل ژنوم این موجودات جدید را توالی یابی کند و مدل های سه بعدی سلول های آنها را بسازد تا در مورد آنها بیشتر بداند.

 این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

گفتنی است؛باستانیان نیز همانند باکتری‌ها، پروکاریوت(پیش‌هسته‌ای یا بدون هسته) هستند و در درون یاخته‌های خود هسته سلولی یا اندامک دیگری ندارند. در گذشته، این گروه به عنوان یک گروه غیرعادی از باکتری‌ها قلمداد می‌شد و از آنها به عنوان آرکی‌باکتری‌ها(باستان‌باکتری‌ها) یاد می‌شد، ولی از آن‌جا که تاریخ تکامل باستانیان و زیست‌شیمی آنها بسیار متفاوت از دیگر اشکال زیستی است، امروزه در سامانه سه حوزه‌ای از آنها به عنوان یک قلمرو جدا یاد می‌شود. در این سامانه که توسط کارل ووز ترتیب داده شده، سه گروه اصلی دودمان تکاملی عبارتند از باستانیان، یوکاریوت‌ها و باکتری‌ها.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته