دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
12 آذر 1401 - 10:10
مدیرکل اداره ارشاد استان همدان تأکید کرد؛

توانمندسازی هنرمندان در زمینه تجاری‌سازی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های خانه خلاق سپندار

توانمندسازی هنرمندان در زمینه تجاری‌سازی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های خانه خلاق سپندار
مسعود ویژه گفت: خانه خلاق سپندار می‌تواند نقش مهمی را در زمینه توانمندسازی هنرمندان برای تجاری‌سازی تولیدات هنری ایفا کند.
کد خبر : 817996

به گزارش گروه خانه خلاق و نوآوری رسانه آنا، آیین رونمایی از سه نمایشنامه برگزیده سی و سومین جشنواره تئاتر استان همدان، با حضور: محمود فرهنگ، دبیر جشنواره بین المللی تئاتر صاحبدلان، محمد نجاری، مدیرعامل هلدینگ سپندار، مسعود ویژه، مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان همدان، حمید زارع ابیانه، معاون فناوری پارک علم و فناوری همدان، بهروز محمودی بختیاری، دانشیار دانشگاه تهران، سید محمد جواد کبودرآهنگی، دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان همدان، در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان برگزار شد.

در ابتدای این نشست، سید محمد جواد کبودرآهنگی با اشاره به اهمیت توجه به استعداد‌های هنری گفت نمایشنامه «بی‌وقفه یاغی» به نویسندگی سجاد طهماسبی از تویسرکان، نمایشنامه «بساوایی» به نویسندگی سعید حسین پور از ملایر و نمایشنامه «شب عید» به نویسندگی مهدی شادمانی روشن از همدان، که رتبه‌های اول تا سوم بخش نمایشنامه نویسی دوره سی‌وسوم تئاتر استان همدان را کسب کرده بودند، در سه عنوان کتاب توسط انتشارات آواهیا و موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد منتشر شده اند.

توانمندسازی هنرمندان در زمینه تجاری‌سازی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های خانه خلاق سپندار

دبیر دور گذشته جشنواره تئاتر استانی همدان افزود: تفاهمنامه با هلدینگ سپندار، یکی از اتفاقات مهم در تاریخ تئاتر همدان است، چرا که با حضور محمد نجاری، به عنوان مدیرعامل هلدینگ سپندار، برای نخستین‌بار، یک بخش خصوصی، بیش از آنچه که متعهد شده بود، عمل کرده است.

پیش از برگزاری جشنواره، نشست آسیب شناسی جشنواره‌های تئاتر کشور، با حضور اردشیر صالحپور، محمد نجاری، دکتر محمد عارف و بنده، در ساختمان مرکزی هلدینگ سپندار برگزار شد.

با معرفی هلدینگ سپندار، اداره کل امور بانوان استانداری همدان، به حمایت از نمایش برگزیده جشنواره با موضوع زن و خانواده اقدام کرد، که خودِ این موضوع، در سازمان‌های دیگر، نیاز به مکاتبات و جلسات مداوم داشت.

هلدینگ سپندار، متعهد به انتشار دو نمایشنامه، در یک کتاب بود، که با رای هیات داورانِ جشنواره، سه نمایشنامه معرفی شد، و مدیرعامل هلدینگ سپندار، نمایشنامه سوم را نیز پذیرفتند و اکنون این سه نمایشنامه در سه جلد مجزا، منتشر شده است که در تاریخ سی و سال برگزاری جشنواره تئاتر استان همدان، چنین اتفاقی سابقه نداشته است.

دو نمایش برگزیده جشنواره نیز برای اجرا در تماشاخانه ظفر، وابسته به هلدینگ سپندار نیز معرفی شدند و با مهربانی مدیران هلدینگ سپندار، این وعده نیز عملی شده بود که متأسفانه خود گروه‌ها، نتوانستند عواملشان را برای اجرا آماده کنند و این فرصت را از دست دادند. اما اتفاق بزرگتر، که در تاریخ ادبیات نمایشی بی سابقه است، براساس ایده‌ای که در خانه خلاق و نوآوری سپندار اجرایی شده، دو نمایشنامه «بی‌وقفه یاغی» و «بساوایی» با کد رمزگذاری شده و نسخه صوتی آنها، همراه متن مکتوب به مخاطب ارائه می‌شود.

در ادامه مسعود ویژه، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان، ضمن خوش آمد به مدعوین گفت: در بازدیدی که به همراه تعدادی از مدیران از امکانات و ظرفیت‌های هلدینگ سپندار داشتیم، از اینکه مدیر یک مجموعه بزرگ فرهنگی از هنرمندان برجسته همدان است، بسیار خرسند شدیم و همکاری گروهی از بهترین هنرمندان این شهر، همچون محمد جواد کبودرآهنگی و بهرام دوست قرین، با مجموعه سپندار، نشان از توانمندی هنرمندان همدانی دارد که می‌توانند در مراکز طراز اول کشور حضور داشته باشند و نقش آفرینی کنند.

مدیرکل ارشاد استان همدان، ابراز امیدواری کرد که همکاری با هلدینگ سپندار، ادامه یافته و به ویژه در زمینه‌های برگزاری جشنواره‌های علوم انسانی و هنر، و نیز توانمندسازی هنرمندان در تجاری‌سازی تولیدات هنری، اقدامات مشترکی، انجام پذیرد.

محمد نجاری، مدیرعامل هلدینگ سپندار، سخنران بعدی این نشست بود. او با اشاره به فعالیت‌های گسترده مراکز زیر مجموعه هلدینگ سپندار در در عرصه هنر‌های نمایشی، از مواردی همچون برگزاری نخستین کنفرانس ملی نمایشنامه پژوهی ایران، برگزاری نشست‌های آسیب شناسی ادبیات نمایشی کودک و نوجوان، ساخت دو سالن جبار باغچه بان و تقی ظهوری در تماشاخانه ظفر، سه سال مقتل خوانی در فضای مجازی و... نام برد.

مدیرعامل هلدینگ سپندار، دو حوزه نوآوری و تجاری سازی را مکمل فعالیت‌های هنری دانست و گفت: با وجود خانه خلاق و نوآوری سپندار، تکنولوژی را در خدمت گسترش هنر گرفته‌ایم و اعلام آمادگی می‌کنیم که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نخستین مرکز استودیویی سینما و هنر‌های نمایشی را در همدان بسازیم. ضمن آنکه تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی علوم انسانی و هنر را نیز با همکاری این دو نهاد، اجرایی کنیم.

محمود فرهنگ، دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان، سخنران بعدی این نشست بود. او با اشاره به تاریخچه نمایش در شهر همدان، که همواره حضوری پررنگ در جشنواره‌های تئاتر کشور داشته است، افزود: ضمیمه صوتی که اکنون بر این نمایشنامه‌ها افزوده شده است، راه گسترش ادبیات نمایشی را در عرصه جهانی هموار می‌کند و امیدوارم که بتوانیم با عقد تفاهمنامه با هلدینگ سپندار، از این تجربه بزرگ برای انتشار و ترجمه نمایشنامه‌های برگزیده ادوار جشنواره تئاتر صاحبدلان به سه زبان انگلیسی، عربی، فرانسه یاری بگیریم.

داور سی و سومین جشنواره تئاتر استان همدان، به صورت مختصر به فرق نمایشنامه خوانی با تبدیل یک نمایشنامه به اثر رادیویی پرداخت.

توانمندسازی هنرمندان در زمینه تجاری‌سازی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های خانه خلاق سپندار

دبیر جشنواره بین المللی تئاتر صاحبدلان، با قدردانی از بهرام دوست قرین، معاون هنری هلدینگ سپندار، که در ادوار گوناگون این جشنواره حضور پررنگی داشته است، آمادگی خود را جهت حمایت از خوانش نمایشنامه و همچنین تولید رادیو تئاتر در جشنواره بین المللی تئاتر صاحبدلان ابراز نمود.

حمید زارع ابیانه، معاون فناوری پارک علم و فناوری همدان، سخنران بعدی این نشست بود که در سخنان خود به تشریح زیست بوم صنایع نرم و خلاق پرداخت. او با اشاره به اینکه خانه‌های خلاق و نوآوری، فضای مناسبی برای گسترش کسب و کار در زمینه‌های هنر ایجاد می‌کند، ابراز امیدواری کرد، زمینه گسترش تعاملات بیشتر با هلدینگ سپندار فراهم شود و از تجربیات این مجموعه بزرگ فرهنگی، برای هنرمندان و شرکت‌های خلاق مستقر در پارک علم و فناوری همدان استفاده شود.

بهروز محمودی بختیاری، زبان شناس، مترجم و پژوهشگر هنر‌های نمایشی، ضمن سخنانی کوتاه از حضور در همدان و کنار هنرمندان همدانی، ابراز خرسندی کرد. وی با اشاره به اینکه همدان در عرصه‌های گوناگون ادبیات نمایشی، همچون اپرت و اپرانویسی، نمایش آیینی و سنتی، کودک و نوجوان و... همواره پیشتاز بوده است، نگارش تاریخ ادبیات نمایشی شهر همدان را ضروری دانست.

دانشیار دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران، ابراز امیدواری کرد، حمایت‌های هلدینگ سپندار از هنر‌های نمایشی، سرمشقی برای نهاد‌های فرهنگی باشد و توجه به نمایشنامه نویسان جوان، یکی از اولویت‌های آنان باشد.

در پایان این مراسم، با حضور نصرالله عبادی، چهره ماندگار هنر‌های نمایشی همدان، از سه نمایشنامه برگزیده سی و سومین جشنواره تئاتر استان همدان که توسط نشر آواهیا و موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد منتشر شده و دو نسخه از آن‌ها در خانه خلاق و نوآوری سپندار، دارای شناسه افزوده صوتی شده، رونمایی شد.

انتهای پیام/4144

انتهای پیام/

ارسال نظر