دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
01 آذر 1401 - 12:02
مشاور امور بین‌الملل معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم:

ایجاد «اکوسیستم فناوری» ایران را جزو ۲۰ کشور اول دنیا قرار می‌دهد

ایجاد «اکوسیستم فناوری» ایران را جزو ۲۰ کشور اول دنیا قرار می‌دهد
مشاور امور بین‌الملل معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم گفت: ایجاد یک اکوسیستم فناوری و نوآوری در بازه زمانی ۵ ساله، جمهوری اسلامی ایران را جزو ۲۰ کشور اول دنیا قرار می‌دهد.
کد خبر : 816045

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، مقام معظم رهبری در چند روز اخیر نیز مجددا در دیدار با جمعی از مردم اصفهان با اشاره به دستاورد‌های اخیر ایران فرمودند: «دستیابی دانشمندان ایرانی به روش جدید برای درمان سرطان خون، بومی سازی یکی از تجهیزات استخراج نفت و گاز، افتتاح خط آهن در بخشی از سیستان و بلوچستان که بخش مهمی از خط آهن شمال به جنوب است، افتتاح چندین کارخانه، راه اندازی اولین پالایشگاه فراسرزمینی، بهره برداری از ۶ نیروگاه برق، رونمایی یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های جهان، پرتاب موشک ماهواره بر و رونمایی از یک موشک جدید، همه نمونه‌هایی از حرکت رو به جلو کشور، آن هم در زمانی است که دشمن تلاش دارد با برخی اغتشاشات مانع این حرکت شود.» 

رهبر معظم انقلاب اسلامی، پیش از این سیاست‌های کلی برنامه هفتم را در روز ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۱ ابلاغ کردند. در سرفصل «علمی، فناوری و آموزشی» این سیاست‌ها، در بند ۲۰ به افزایش شتاب پیشرفت و نوآوری علمی و فناوری و تجاری‌سازی آن‌ها، تأکید کردند. دو کلیدواژه «شتاب» و «پیشرفت» در سخنان رهبری باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

**افزایش شتاب برای تحقق سیاست ابلاغی رهبری است

بدیهی است با توجه به اهمیت نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری در توسعه کشور اطلاع از مأموریت وزارت علوم در تحقق این سیاست‌ها ضرورت دارد. محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این رابطه به خبرنگار آنا می‌گوید: «سعی ما بر این است که برنامه‌هایی را از سوی وزارت خانه پیشنهاد دهیم که سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری عملیاتی شود.»

همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد در بند ۲۰ سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کلیدواژه شتاب تأکید شده است. وزیر علوم در این باره می‌افزاید: «سعی ما بر افزایش شتاب برای تحقق و عملیاتی کردن سیاست ابلاغی رهبری است.»

علیرضا زراسوندی، مشاور امور بین‌الملل معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز در این باره به خبرنگار آنا می‌گوید: «برای شتاب علمی کشور، ریل گذاری مناسب شده است. بخش‌های تاثیرگذار برای شتاب علمی رسانه‌ها با ایجاد اکوسیستم علمی که در کشور سال‌ها انجام شده است، میسر می‌شود. در این راستا یک بازه زمانی ۵ ساله برای رسیدن به ۲۰ کشور اول علمی دنیا زمان لازم داریم. این امر ایجاد هم افزایی و اکوسیستم فناوری و نوآوری در حوزه ترویجی در کشور را می‌طلبد.»

**پارک بین المللی علم و فناوری ایران با هدف دیپلماسی علمی راه اندازی می‌شود

شاخص جهانی نوآوری، آمار رسمی را منتشر می‌کند که مورد قبول تمامی کشور‌ها است. ایران در سال ۲۰۱۴ رتبه ۱۲۰ را در بین ۱۳۲ کشور داشت. در سال ۲۰۲۱ شصت رتبه ارتقا پیدا کرد. در حالی که در سال ۲۰۲۲ با ۷ پایه ارتقا، رتبه ۵۳ شد. مشاور امور بین‌الملل معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم در این رابطه می‌افزاید: «یکی از این شاخص ها، برون داد‌های فعالیت‌های بین المللی در حوزه فناوری مهم است که در این خصوص ضعیف عمل کردیم.»

آیین نامه حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، برای حمایت از فعالیت‌های بین المللی در حوزه فناوری ابلاغ شده است. زراسوندی در این رابطه خاطرنشان می‌کند: «در این آیین نامه به صورت خاص در زمینه تعاملات بین الملل هدفگذاری شده است. در ماده ۷ و همچنین ماده ۱۰ این آیین نامه به صراحت به ایجاد پارک بین المللی علم و فناوری ایران تاکید شده است که در مرحله جانمایی است. بند دیگری نیز به ایجاد مراکز کارآفرینی، نوآوری و پردیس‌ها را تاکید داشته است.»

انتهای پیام/۴۱۶۷/

انتهای پیام/

ارسال نظر