دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 مهر 1401 - 18:35
یک فناور در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد؛

تولید پوشش و رنگ نانویی ساختمانی با قابلیت غبار و آب گریز

تولید پوشش و رنگ نانویی ساختمانی با قابلیت غبار و آب گریز
کُلیایی از تولید پوشش و رنگ نانویی با قابلیت غبار و آب گریز و خود تمیز شونده برای محافظت از نمای ساختمان‌ها خبر داد.
کد خبر : 808319

حمیدرضا کُلیایی، مدیر فروش شرکت دانش بنیان نانو پوشش پارس صُفه در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه ایران نانو ۱۴۰۱ در گفتگو با خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا با اشاره به اینکه این شرکت، پوشش‌های نانو، رنگ و محلول‌های نانو تولید می‌کند گفت: کارایی آن‌ها برای پوشش‌های ساختمانی است.

وی افزود: محلول‌های نانو برای سطوح سنگی، آجری، سیمانی، چوب و شیشه و ... استفاده می‌شود و به خاطر اندازه ذرات نانو متریکی که دارند بین فضای بین مولکولی متریال‌های ساختمانی را اشباع کرده و اجازه نمی‌دهد که مواد جدیدی در قالب حل شده در آب وارد این متریال شود.

این فناور ادامه داد: به طور مثال نمای ساختمانی که آجری و سنگی است بعد از مدتی که گرد و غبار یا آلاینده‌های شهری روی آن می‌نشیند یا بارانی که می‌بارد گرد و غبار در آب حل می‌شود و به خورد این دیوار‌ها رفته و لکه‌های سیاه ایجاد می‌کند یا شره‌های کثیف روی نما به وجود بیاید.

وی افزود: اما این مواد بخاطر خاصیت نانویی که دارد و فضای بین مولکولی آن مواد را اشباع می‌کند اجازه نمی‌دهد که آن آب جذب متریال شود و دیواره را کثیف کند. ماندگاری این ماده نیز حداقل بالای ده تا پانزده سال است و ضمانتنامه کتبی دارد.

کلیایی با اشاره به اینکه در کنار این محصول، رنگ‌های نانو را نیز تولید کرده‌ایم، گفت: این محصول نیز با خواص مشابه این پوشش‌ها بدون تغییر رنگ بر روی آجر با رنگ‌های متنوع تولید کرده‌ایم.

وی افزود: این محصول با قلم مو، غلطک و دستگاه ایرلس روی نمای ساختمات خود اجرا کنید نما غبار گریز و آب گریز می‌شود، خود تمیز شونده و در عین حال خاصیت کشسانی بالایی دارد و در بحث زیبایی و مراقبت از نما در مقابل کثیفی از ساختمان مراقبت می‌کند.

کلیایی اظهار کرد: همچنین رنگ‌های نانو، آنتی یو وی (Anti UV) بوده و تابش آفتاب و همچنین باد هیچگونه تاثی منفی روی آن ندارد.

وی افزود: این محصول مشابه خارجی دارد که در اروپا تولید می‌شود و در امارات بسته بندی شده و وارد کشورمان می‌شود تلاش کردیم این رنگ را مشابه آن تولید کنیم. فرمولاسیون و موادش مشابه آن است البته از نظر کیفیتی با نمونه خارجی آن قابل رقابت است. اما از نظر قیمتی ۵۰ درصد ارزان‌تر از مشابه خارجی است.

کلیایی در پایان با اشاره اینکه در حدود ۵ سال این رنگ را تولید کردیم، خاطرنشان کرد: در کنار آن، رنگ عایق حرارت را نیز تولید کرده‌ایم. این رنگ مانع از هدررفت انرژی می‌شود و تا ۱۵ درصد از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

انتهای پیام/۴۱۶۷/

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته