دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 شهريور 1401 - 13:30
وزیر علوم در گفت‌وگو با آنا خبر داد؛

تشکیل ۲ فدراسیون علمی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری +فیلم

تشکیل ۲ فدراسیون علمی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری +فیلم
محمد علی زلفی‌گل از برنامه‌ریزی برای تشکیل ۲ فدراسیون علمی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.
کد خبر : 806568

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، طبق بررسی‌های صورت گرفته فدراسیون‌های تخصصی نقش به‌سازایی در ساماندهی حرکت علمی کشور و رفع چالش‌های پیش روی نخبگان دارند. مدتی پیش پنجمین نشست سرآمدان علمی کشور برگزار و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن معرفی سرآمدان علمی کشور از این افراد تقدیر شد. در حاشیه این رویداد محمد علی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن از برنامه‌ریزی برای تشکیل ۲ فدراسیون علمی با نام‌های «فدراسیون فناوری و نوآوری» و «فدراسیون دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری» با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.

در حال حاضر فدراسیون سرآمدان علمی این با هدف شناسایی و انتخاب محققان معتبر، متعهد و پیشرو تحت عنوان سرآمدان علمی و حمایت از آن‌ها فعالیت می‌کند و هر سال ۱۰۰ نفر به‌عنوان سرآمد علمی، شناسایی و در ۲ گروه الف و ب، متناسب با اعتبار علمی کسب کرده حمایت می‌شوند. به گفته زلفی‌گل «فدراسیون سرآمدان علمی بیشتر برای پرداختن نظریه‌پردازی و علوم پایه است. در حالی که فدراسیون فناوری و نوآوری بیشتر به مسئله تولید ثروت از دانش می‌پردازد و فدراسیون دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری افرادی را که در زمینه فروش محصولات تجاری، ثبت پتنت با مشارکت بین‌المللی و ثبت مقالات بین‌المللی را شناسایی و حمایت می‌کند.»

وزیر علوم در خصوص برنامه این وزارتخانه برای حمایت از سرآمدان علمی کشور بیان می‌کند «وزارت علوم در این خصوص برنامه‌های متعددی دارد و یکی از آن‌ها ارائه ده پایه تشویقی به افرادی است که سابقه انجام فعالیت‌های علمی با مشارکت بین‌المللی دارند.»

در ادامه ویدئو گفت‌وگو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با خبرگزاری آنا را مشاهده می‌کنید:

انتهای پیام/4144

 

انتهای پیام/

ارسال نظر