دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
28 تير 1401 - 20:35

کشف نخستین سیاهچاله «خفته» در خارج از کهکشان راه شیری

سیاهچاله‌ای که به طور فعال مواد را نبلعد و در نتیجه هیچ نور یا تشعشع دیگری را از خود ساطع نکند، «خفته» توصیف می‌شود که یک گروه از اخترشناسان مدعی‌اند که این نخستین سیاهچاله خفته با جرم ستاره‌ای به شمار می‌رود که در خارج از کهکشان راه شیری رصد شده است.
کد خبر : 669934
سیاهچاله

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری آنا، تیمی از ستاره‌شناسان از کشف نخستین سیاهچاله «خفته» در کهکشانی خارج از راه شیری خبر دادند.


این سیاهچاله از این نظر که تابش پرتو ایکس قدرتمندی از خود ساطع نمی‌کند با سیاهچاله‌های دیگری که تاکنون کشف شده، متفاوت است. همچنین تمامی سیاهچاله‌های شناخته شده دیگر، اجرام بسیار متراکمی با چنان کشش گرانشی عظیمی هستند که حتی نور نیز نمی‌تواند از آنها خارج شود.


سیاهچاله‌ای که به طور فعال مواد را نبلعد و در نتیجه هیچ نور یا تشعشع دیگری را از خود ساطع نکند، «خفته» توصیف می‌شود.


این گروه از اخترشناسان مدعی‌اند که این نخستین سیاهچاله خفته با جرم ستاره‌ای به شمار می‌رود که در خارج از کهکشان راه شیری رصد شده است.


سیاهچاله‌ با جرم ستاره‌ای هنگامی که ستارگان بزرگ در پایان عمرشان تحت نیروی گرانش خود فرو می‌ریزند، شکل می‌گیرد. بر همین اساس، آنها بر این باورند این سیهچاله خفته از اَبَرنُواَختَر یا انفجار عظیم ستاره‌ای متولد شده است.


جرم این سیاهچاله خفته حداقل ۹ برابر بیشتر از خورشید (۳۳۳ هزار برابر جرم زمین) است. این سیاهچاله یکی از اعضای یک منظومه دوتایی است و همراه با ستاره‌ای با جرمی ۲۵ برابر بیش از خورشید، می‌چرخد، ستاره‌ای که پیش‌بینی می‌شود روزی به سیاهچاله بدل شود و با زوج خفته خود ادغام شود.


این منظومه دوتایی در کهکشان ابر ماژلانی بزرگ، واقع در همسایگی راه شیری و در فاصله ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین قرار دارد.


با وجود این که منجمان بر این باورند که این نخستین سیاهچاله خفته کشف شده است ولی در عین حال معتقدند که سیاهچاله‌های خفته نادر نیستند.


جزئیات بیشتر کشف نخستین سیاهچاله «خفته» که به پیدا کردن سوزن در انبارکاه توصیف شده در مجله نیجر استرونومی (Nature Astronomy) منتشر شده است.


انتهای پیام/۴۱۲۹/

انتهای پیام/

ارسال نظر