دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
26 تير 1401 - 06:36
به کمک نانوذرات صورت گرفت؛

جوان‌سازی سلول‌های بنیادی آسیب‌دیده

محققان نشان دادند که استفاده از نوعی نانوذرات حاوی دارو می‌تواند به جوان‌سازی سلول‌های بنیادی آسیب‌دیده کمک کند.
کد خبر : 669522
سلول بنیادی

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا؛ محققان نشان دادند که استفاده از نوعی نانوذرات حاوی دارو می‌تواند به جوان‌سازی سلول‌های بنیادی آسیب‌دیده کمک کند.


در بند ناف نوزادان، سلول‌های بنیادی وجود دارد که پتانسیل‌های درمانی زیادی دارند. این سلول‌های بنیادی می‌توانند برای مبارزه با بیماری‌هایی مانند لنفوم و لوسمی مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل است که بسیاری از والدین تصمیم می‌گیرند خون بند ناف غنی از سلول‌های بنیادی نوزادشان را ذخیره کنند. اما در ۶ تا ۱۵ درصد از بارداری‌های مبتلا به دیابت بارداری، والدین این گزینه را ندارند زیرا این بیماری به سلول‌های بنیادی آسیب می‌زند و آن‌ها را برای استفاده آتی بی‌فایده می‌کند.


در حال حاضر، در مطالعه‌ای که در Communications Biology به چاپ رسیده است، مهندسان زیستی در دانشگاه نوتردام یک راهبرد جدید ارائه کرده‌اند که می‌تواند سلول‌های بنیادی آسیب دیده را بازیابی کند و آن‌ها را قادر به رشد مجدد بافت‌های جدید کند. در قلب این رویکرد جدید، نانوذرات مهندسی شده ویژه قرار دارند. هر نانوذره کروی با قطر ۱۵۰ نانومتر، قادر است دارو را ذخیره کرده و با اتصال مستقیم به سطح سلول‌های بنیادی، دارو را فقط به خود سلول‌های بنیادی برساند.


این ذرات به دلیل فرمولاسیون خاصی که دارند می‌توانند دارو را به آرامی آزاد ‌کنند و آن را حتی در دوزهای بسیار کم، موثرتر کنند.


انتهای پیام/

انتهای پیام/

ارسال نظر