دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
02 تير 1401 - 10:58

«آریان ۵» دو ماهواره ارتباطی را با خود به مدار زمین برد

 یک موشک سنگین اروپایی روز گذشته، دو ماهواره ارتباطی را به مدار زمین پرتاب کرد. موشک آریان ۵ (Ariane 5) شرکت پایگاه فضایی گویان بلند شد.
کد خبر : 665883
موشک آریان ۵

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری آنا، یک موشک سنگین اروپایی روز گذشته، دو ماهواره ارتباطی را به مدار زمین پرتاب کرد. موشک "آریان ۵" (Ariane 5) شرکت "آریان‌اسپیس" (Arianespace) طی این ماموریت، از "پایگاه فضایی گویان" (Guiana Space Centre) بلند شد.


"آریان ۵"، همان موشکی است که "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (JWST) ناسا را در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ پرتاب کرد. این موشک طی ماموریت جدید خود، دو محموله را همراه داشت که هر دوی آنها، ماهواره‌های ارتباطی بودند.


نمایندگان "آریان‌اسپیس" گفتند که هر دو ماهواره ۴۰ دقیقه پس از بلند شدن و همان طور که برنامه‌ریزی شده بود، در "مدار انتقالی زمین‌ایستا" (Geostationary transfer orbit) مستقر شدند.


یکی از ماهواره‌ها موسوم به "MEASAT-3d"، توسط شرکت مخابراتی مالزیایی "میاست" (MEASAT) کنترل خواهد شد. نمایندگان "آریان‌اسپیس" در توضیحات مربوط به این ماموریت نوشتند: این ماهواره جدید، سرعت پهنای باند را در مناطقی با شبکه زمینی محدود یا بدون شبکه در سراسر مالزی به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد و در عین حال، به ارائه ظرفیت اضافی برای پخش ویدئو در قالب HD، 4K و نهایتا 8K در آسیا می‌پردازد.


ماهواره دیگری که طی این ماموریت پرتاب شد، "GSAT-24" نام دارد که توسط سازمان "نیوزاسپیس ایندیا لیمیتد" (NSIL) کنترل خواهد شد. نمایندگان "آریان‌اسپیس" در ادامه گفتند: این ماهواره، خدمات تلویزیونی، مخابراتی و پخش رادیو و تلویزیون را با کیفیت بالا، ارائه و نیازهای مشتریان هندی را برآورده می‌کند.


ماهواره MEATSAT-3d توسط شرکت "ایرباس دیفنس اند اسپیس" (Airbus Defence and Space) و ماهواره GSAT-24 توسط "سازمان پژوهش‌های فضایی هند" (ISRO) ساخته شده است. طراحی ماموریت این ماهواره‌ها به ترتیب حداقل ۱۸ سال و ۱۵ سال زمان برده است. به گزارش "آریان‌اسپیس"، این دو محموله مجموعا ۱۰۸۶۳ کیلوگرم وزن داشتند.

انتهای پیام/

ارسال نظر