دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
31 خرداد 1401 - 15:09
از سوی سازمان فناوری اطلاعات؛

آخرین آمار تراکنش‌های گذرگاه سروا منتشر شد

سازمان فناوری اطلاعات جدیدترین گزارش مربوط به تراکنش‌های گذرگاه عمومی خدمات دولت را منتشر کرد.
کد خبر : 665593
دولت الکترونیک

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، نکته حائز اهمیت در جدیدترین گزارش مربوط به خدمات وضعیت گذرگاه عمومی خدمات دولت آن است که در اردیبهشت‌ماه سال جاری به‌رغم ثابت ماندن تعداد دستگاه سرویس‌دهنده نسبت به ماه فروردین، ۵۷ سرویس جدید اضافه‌شده است. به‌این‌ترتیب تعداد سرویس‌ها و متدهای پیاده‌سازی شده به هزار و ۳۶۴ رسید.


از سوی دیگر، پس از افت تعداد تراکنش‌های انجام‌شده در فروردین به دلیل تعطیلات نوروزی، گذرگاه خدمات دولت در اردیبهشت توانست حدود ۲۷۰ میلیون تراکنش را ثبت کند که افزایش ۹۵ میلیونی را نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، از میان ۶۸ دستگاه سرویس‌دهنده سازمان ثبت‌احوال کشور، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت کشور در صدر دستگاه‌های سرویس‌دهنده قرار دارند.


از سوی دیگر تا پایان اردیبهشت، از میان ۳۴۸ دستگاه متصل به مرکز ملی تبادل اطلاعات به ترتیب سازمان تأمین اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیشترین استفاده را از این خدمات داشته‌اند.
همچنین در بین پرکاربردترین خدمات، بیشترین تراکنش‌ها مربوط به استعلام هویتی ثبت‌احوال، سرویس هویتی تکمیلی سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی و سرویس شاهکار بوده است. در این بین، باوجود فروکش کردن همه‌گیری کرونا، دو سرویس استعلام بیماری کرونای سکوی ایران، سرویس استعلام واکسن جز ۱۰ خدمت پرکاربرد بوده‌اند.


آخرین وضعیت ﮔﺬرﮔﺎه عمومی ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ


با نگاهی به آمارهای ارائه‌شده از سوی مرکز ملی تبادل اطلاعات، طی دو ماه آغازین سال جاری، دستگاه‌های وزارت کشور، سازمان اداری استخدامی و سازمان فناوری اطلاعات ایران برترین سرویس‌دهنده‌های این گذرگاه بوده‌اند که در این بین، وزارت کشور با انجام بیش از ۸۲ درصد از تراکنش‌ها در صدر قرار دارد.


بر اساس این گزارش، در ماه اردیبهشت تعداد سرویس‌های ارائه‌شده از سوی دستگاه‌ها به گذرگاه سروا به عدد ۲۱۱ رسید که نسبت به ماه قبل از آن، ۱۵ سرویس به این فهرست اضافه‌شده است. همچنین تعداد دستگاه‌های سرویس‌دهنده از ۲۸ به ۳۲ دستگاه و کسب‌وکارهای سرویس‌گیرنده از ۶۴۱ به ۶۵۰ کسب‌وکار افزایش یافتند.


شایان‌ذکر است مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) دارای دو گذرگاه برای تبادل اطلاعات است؛ یکی گذرگاه ﺧﺪﻣﺎت دوﻟﺖ(GSB) که وظیفه‌ پاسخگویی به استعلامات بین دستگاهی را بر عهده دارد. اﯾﻦ گذرگاه باهدف یکپارچه‌سازی ﺧﺪﻣﺎت دستگاه‌های دوﻟﺘﯽ و اﻣﮑﺎن درﯾﺎﻓﺖ اﺳﺘﻌﻼﻣﺎت ﻣﯿﺎن دﺳﺘﮕﺎﻫﯽ بر روی ﺷﺒﮑﻪ ﻣﻠﯽ اﻃﻼﻋﺎت راه‌اندازی ﺷﺪه اﺳﺖ.


انتهای پیام/۴۱۴۴

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته