دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
23 اسفند 1400 - 13:48
صبح امروز؛

کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات برگزار شد

کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات با موضوع توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در شبکه ارتباطات ثابت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
کد خبر : 648057
پژوهشگاه ارتباطاتبه گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، فرامز رستگار دبیر اجرایی کنفرانس ظرفیت و دبیر و عضو هیأت مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران با بیان اینکه، در هر فصل از سال مقرر شده است تا کنفرانس ظرفیت با موضوع‌های مختلف مرتبط با شبکه ملی اطلاعات برگزار شود،گفت: این سومین کنفرانسی است که امروز ۲۳ اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود و در آن راهکارهای توسعه اینترنت پرسرعت ثابت، مورد بررسی قرار می‌گیرد.


در ادامه این کنفرانس، پنل تخصصی ظرفیت های توسعه FTTX در بخش‌های تقاضا و عرضه به ریاست عباسی شاهکوه، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برگزار شد.


در این پنل عباسی شاهکوه، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از نهایی شدن مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات برای تخصیص ۵ درصد درآمد اپراتورهای موبایل به توسعه شبکه دسترسی فیبرنوری خبر داد و گفت: این مصوبه باید به تایید هیأت دولت برسد.


معاون وزیر ارتباطات، از نهایی شدن مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای هدف‌گذاری ایجاد و توسعه شبکه دسترسی فیبرنوری خبر داد و گفت: این مصوبه در هفته جاری ابلاغ خواهد شد.


وی با اشاره به اهداف تأمین دسترسی به ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری تا پایان دولت، گفت: مطابق این هدف‌گذاری، اپراتورها موظف هستند که حداکثر در شعاع ۵۰۰ متری کاربر، تجهیزات فیبر را نصب کرده و ظرف مدت ۳۰ روز از زمان تقاضای کاربر، نسبت به سرویس‌دهی اقدام کنند.


وی با بیان اینکه مطابق زمان بندی صورت گرفته در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۵ میلیون پورت دسترسی فیبرنوری، در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۷ میلیون پورت و در سال ۱۴۰۳ بالغ بر ۸ میلیون پورت پرسرعت فیبرنوری در کشور ایجاد می شود، اظهار داشت: در این پروژه ملی، مهمترین دغدغه ما مخابرات است تا اپراتورهای دیگر بتوانند از امکانات ملی این شرکت، بهره‌برداری کنند. چالش بعدی نیز تقسیم کار است تا سرمایه گذاری موازی صورت نگیرد و شاهد رشد متوازن در کشور در اجرای این پروژه باشیم.


رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ملاک این خدمات را سرعت دسترسی کاربران عنوان کرد و ادامه داد: حداقل سرعت در این سرویس باید ۳۰ مگابیت باشد. به این معنی که در پایان این برنامه ۳ ساله، ۱۰۰ درصد خانوار به این سرعت دسترسی داشته باشند. در همین حال هدف‌گذاری برای ۷۰ درصد کاربران، سرعت بالای ۵۰ مگابیت است و برای ۵۰ درصد کاربران سرعت بالای ۱۰۰ مگابیت درنظر گرفته شده است.


عباسی شاهکوه با اشاره به اهرم‌های حمایتی مدنظر برای اپراتورهای متقاضی پیاده سازی پروژه فیبرنوری منازل، گفت: ما مقررات گذاری کرده ایم که اگر اپراتوری شبکه فیبرنوری را توسعه دهد و کاربر جذب کند، حق‌السهمی که باید به دولت پرداخت کند کاهش یابد.بدین معنا که دولت از حق‌السهم خود کوتاه می آید.


وی افزود: در مصوبه دیگری، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات میزان۳ درصد درآمد اپراتورهای موبایل را که قرار بود به فیبرکشی اختصاص یابد را به ۵ درصد افزایش داد. البته این مصوبه باید به تایید هیأت دولت برسد.


انتهای پیام/۴۱۴۴انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته