دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 دی 1400 - 19:47
زارع‌پور خبر داد؛

پرتاب موفقیت‌آمیز ۳ ماهواره با ماهواره‌بر سیمرغ

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با تلاش دانشمندان صنعت فضایی کشورمان سه ماهواره با موفقیت به وسیله ماهواره‌بر سیمرغ به مدار زمین پرتاب شد.
کد خبر : 631723
زارع پوربه گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پرتاب ۳ ماهواره به‌طور همزمان با ماهواره‌بر سیمرغ خبر داد و از افتخارآفرینی دانشمندان صنعت فضایی کشور تقدیر کرد.


عیسی زارع‌پور در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «دقیقاً یک ماه قبل، اولین جلسه شورای عالی فضایی با حضور رئیس جمهور بعد از یازده سال برگزار شد. یکی از مصوبات جلسه، تثبیت فناوری تزریق ماهواره در لایه لئو تا پایان سال ۱۴۰۱ بود. مسیر سختی که امروز اولین مرحله آن با دستان پرتوان متخصصان صنعت فضایی کشور رقم خورد.


برای اولین بار بود که همزمان ۳ ماهواره توسط ماهواره‌بر «سیمرغ بهینه‌سازی شده» حمل می‌شد. جدایش مرحله اول و دوم ماهواره‌بر با موفقیت و جدایش همزمان سه محموله تحقیقاتی در فاصله ۴۷۰ کیلومتری از زمین نیز انجام شد. امیدوارم تجربه‌های این پرتاب تحقیقاتی، مسیر را برای تثبیت فناوری تزریق ماهواره به لایه لئو و دستیابی عملیاتی به فناوری پرتاب منظومه‌های ماهواره‌ای هموار کند.


امروز صبح در پایگاه فضایی امام خمینی‌(ره) توفیق داشتم تا شاهد این افتخارآفرینی دانشمندان کشور باشم. همان‌هایی که مجاهدانه و در گمنامی توسعه صنعت فضایی کشور را دنبال می‌کنند و به فضل الهی قله‌های این صنعت مهم و راهبردی را فتح خواهند کرد.»


پرتاب موفقیت‌آمیز ۳ ماهواره با ماهواره‌بر سیمرغ


انتهای پیام/۴۱۴۴/انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته