دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
15 شهريور 1400 - 08:00
دانستنی‌های علمی/ ۲۶۳؛

سردترین نقطه جهان کجاست؟

سردترین نقطه جهان در قطب جنوب قرار دارد و دمای آن تا منفی ۳۲ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.
کد خبر : 605484
سرمابه گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، انسان‌ها به سختی می‌توانند از شرایط موجود در سردترین نقاط روی زمین نجات پیدا کنند اما کاشفان و دانشمندان جسور راه‌هایی را برای زنده ماندن در این مکان‌ها کشف کرده‌اند. دماسنج‌های معمولی در سردترین نقاط جهان کار نمی‌کنند، اگر پوست شما در معرض هوا قرار گیرد طی چند دقیقه یخ می‌زند و قطرات آب موجود در نفس‌های شما در زمان بازدم به بلور تبدیل می‌شود.


دانشمندان و کاشفان به دلیل انجام تحقیقات و مطالعات در حوزه آب‌وهوایی، زمین‌شناسی، نجوم و پزشکی بیلوژیک در ایستگاه‌هایی که در برخی مناطق سرد ساخته شده‌اند، زندگی می‌کنند. سردترین نقطه جهان «گنبد فوجی» در قطب جنوب واقع شده است. در ماه اوت سال ۲۰۱۰ ماهواره «لندست۸» با بررسی صفحات یخی شرقی قطب جنوب تایید کرد که این منطقه به شدت سرد است. سردترین دمای ثبت‌شده در این بیابان سرد و خشک منقی ۹۲.۳ درجه سانتی‌گراد است.


دمای هوا در این منقطه به ندرت به منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد با این حال انسان‌ها روش‌هایی را برای زندگی و کار کردن در این منطقه پیدا کرده‌اند. نزدیک‌ترین ایستگاه در گنبد فوجی در سال ۱۹۹۵ ساخته شده است. بررسی حفره‌های یخی این منطقه پنجره‌ای به سوی آب‌وهوای ۷۲۰ هزار سال پیش زمین است.


انتهای پیام/۴۰۲۱/
انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته